Reklama

Niedziela w Warszawie

U św. Łukasza na Kępie

Jest jedną z najmłodszych i najszybciej rozrastających się parafii w Warszawie. Większość mieszkańców stanowią ludzie młodzi, którzy przyjechali do stolicy z różnych stron Polski.

Niedziela warszawska 20/2022, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu otwarta jest od porannej Mszy św. aż do wieczornej

Kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu otwarta jest od porannej Mszy św. aż do wieczornej

Choć oficjalnie parafię św. Łukasza na Sprawnej zamieszkuje niecałe 12 tys. osób, w rzeczywistości liczba ta przekracza już 20 tys. Na terenie parafii budowane są nowe bloki, powstają osiedla, które przyciągają coraz więcej osób, nie zawsze zameldowanych na Tarchominie.

Umocnić ducha

Jak podkreśla proboszcz parafii ks. Marek Knych, młodych ludzi, którzy przychodzą do kościoła, charakteryzuje duża pobożność, którą wynieśli ze swoich rodzinnych domów.

– Niestety w zderzeniu z wielkomiejskim zgiełkiem w Warszawie wielu z nich często się gubi. Największą troską duszpasterzy jest, aby tych ludzi umocnić duchowo – mówi ks. Knych i dodaje, że w każdą niedzielę na Mszach św. jest bardzo dużo osób.

Zaobserwować można też powolny powrót wiernych do kościoła po pandemii. Choć, jak zauważa ks. Knych, około 1 wiernych jeszcze na taki powrót się nie zdecydowała. – Widać to szczególnie po dzieciach oraz osobach starszych. To się teraz w jakiś sposób zmienia, ale myślę że potrzeba jeszcze całego pokolenia, żeby wrócić do tego, co było – podkreśla.

W parafii żywy jest kult Jezusa Eucharystycznego. Z prawej strony kościoła w kaplicy po zakończeniu porannej Mszy św. przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. I – co podkreśla proboszcz – nigdy nie brakuje na niej modlących się, głównie młodych osób.

Moc Różańca

Wśród wielu grup parafialnych niezwykle prężna jest wspólnota Różańca Rodziców za Dzieci. To 10 róż różańcowych po 20 osób każda.

– Modlimy się za nasze dzieci oraz w różnych intencjach, o które siebie nawzajem prosimy. Doświadczamy bardzo konkretnie wielkiej mocy Różańca. Prosiliśmy m.in. o uratowania życia dwojga bliźniaków, którym lekarze dawali 10 proc. szans na przeżycie. Dzisiaj dzieci są zdrowe i dobrze się rozwijają. To cuda, które dzieją się na naszych oczach – mówi Agnieszka Babik z Różańca Rodziców za Dzieci.

Reklama

Rozmodlenie wiernych buduje proboszcza. – Moi parafianie to ludzie bardzo życzliwi i otwarci, na których zawsze mogę liczyć – dodaje ks. Knych.

Od sześciu lat ulicami parafii przechodzi z roku na rok coraz liczniejszy Orszak Trzech Króli. Angażuje się w jego organizację właściciel sąsiadującego z kościołem przedszkola, który użycza zwierząt ze swojego mini-zoo.

Do Mszy św. i nabożeństw posługuje ponad 50 ministrantów i lektorów – w tym wielu dorosłych mężczyzn. Świetnie działa także parafialna Caritas, która zaangażowała się w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Zorganizowany został m. in. punkt pomocy, który zajmuje się nie tylko wsparciem materialnym. – Siedmiu osobom pomogliśmy w znalezieniu pracy – m.in. prawniczce, nauczycielce i adwokatowi. Na terenie parafii mieszka też dwanaście ukraińskich rodzin, dzieci uczęszczają do przygotowanego dla nich przedszkola – opowiada Renata Walczak z parafialnego zespołu Caritas. Punkt pomocy czynny jest w każdą środę w godz. 17-18.

Parafia św. Łukasza została wydzielona z parafii św. Franciszka z Asyżu w Warszawie. W sobotę 21 maja o godz. 11.00 bp Romuald Kamiński dokona uroczystej konsekracji kościoła.

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pobyć z Kimś Ukochanym

Początki „JA JESTEM” były trudne, ale dziś mamy blisko 60 kapłanów, którzy co tydzień przychodzą na godzinną adorację do świątyni św. Wojciecha. Zapraszamy do nas kolejnych księży… – mówi ks. Dariusz Talik, rektor kościoła.

Anna Bandura: Rozpoczęliście codzienną adorację kapłanów 16 października 2021 r., w rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Jak wyglądały początki „JA JESTEM”?

Ks. Dariusz Talik: Pragnienie adorowania Najświętszego Sakramentu przez kapłanów zrodziło się w sercach kilku księży jednocześnie, co było dla nas niezwykłym doświadczeniem. Wieczystych adoracji w Krakowie było na ten czas sporo, ale takiej, która gromadzi kapłanów – nie. Zaczynaliśmy w 35 osób i miało się wrażenie, że Pan Jezus będzie zostawał sam albo w obecności kilku wiernych. Ale nas to nie zraziło, bo początki działalności Mesjasza były podobne. Zaczął od dwóch uczniów, potem znalazł kolejnych, wreszcie było ich 72 i tak dalej…

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew w ogrodzie Oliwnym

2022-07-03 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Monika Książek

Święty, święty, święty Jahwe Zastępów - oto słowa umieszczone na wspomnianym krzyżu - krzyż na Moście Karola

Święty, święty, święty Jahwe Zastępów - oto słowa umieszczone na wspomnianym krzyżu - krzyż na Moście Karola

Drugie przelanie Krwi Jezusa dokonuje się w warunkach ekstremalnego cierpienia wewnętrznego. W noc między Wielkim Czwartkiem i Wielkim Piątkiem Jezus modli się w ogrodzie Oliwnym.

Z Ewangelii św. Łukasza

Potem wyszedł i udał się, według zwyczaju, na Górę Oliwną: towarzyszyli Mu także uczniowie. Gdy przyszedł na miejsce, rzekł do nich: «Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie». A sam oddalił się od nich na odległość jakby rzutu kamieniem, padł na kolana i modlił się tymi słowami: «Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Wszakże nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!» Wtedy ukazał Mu się anioł z nieba i pokrzepiał Go. Pogrążony w udręce, jeszcze usilniej się modlił, a Jego pot był jak gęste krople krwi, sączące się na ziemię. Gdy wstał od modlitwy i przyszedł do uczniów, zastał ich śpiących ze smutku. Rzekł do nich: «Czemu śpicie? Wstańcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie». (Łk 22, 39-46)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję