Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Biały tydzień

Trwa pielgrzymowanie dzieci pierwszokomunijnych. Z różnych części kraju na Jasną Górę licznie przybywają odświętnie ubrani chłopcy i dziewczynki, by wspólnie z kapłanami, katechetami i rodzicami dziękować za sakramenty pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Dla większości to pierwsza wizyta w sanktuarium. To ważne wydarzenie i okazja, by nie tylko się modlić, ale też poznać to miejsce, np. zwiedzić jasnogórskie muzea. Dzieci komunijne pamiętają również o swych rówieśnikach na Ukrainie. Jak mówili mali pielgrzymi z parafii św. Trójcy w Strzelcach, nieopodal Oporowa, modlą się tutaj przede wszystkim o pokój na świecie i za najmłodszych, by „przetrwali wojnę”. – Nigdy nie byłam na Jasnej Górze, dlatego też dziękuję Matce Bożej i za Pierwszą Komunię św., i za to, że mogłam tu przyjechać. Modlę się też za dzieci na Ukrainie, a także o pokój na świecie – powiedziała Karolina. Na Jasnej Górze 15 maja przystąpiło do Pierwszej Komunii św. dwadzieścioro czworo dzieci z Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Częstochowie.

Pierwsze liturgiczne wspomnienie prymasa

28 maja będziemy obchodzić pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Na Jasnej Górze to szczególny czas wdzięczności za tę wymodloną, także tutaj, beatyfikację. Liturgiczne wspomnienie to dopełnienie aktu z 12 września – od tego momentu rozpoczyna się właściwy kult bł. Stefana Wyszyńskiego w Kościele. – Przeżycie liturgiczne jest tym, co nadaje rangę wydarzeniu prawnemu, którym była beatyfikacja – wyjaśnia ks. prof. Janusz Królikowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.

Msza św. sprawowana będzie na jasnogórskim szczycie o godz. 14.30. W świętowanie wpisze się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Jak Ojciec i Syn o godz. 10 w Sali Papieskiej (wstęp wolny). O godz. 11.30 na wałach jasnogórskich odprawiona zostanie Droga Krzyżowa z błogosławionym prymasem „Moje życie było Wielkim Piątkiem i za to Bogu dziękuję”. Do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 14 wprowadzone zostaną relikwie krwi błogosławionego (transmisja – telebim na szczycie). O godz. 17 w bazylice zabrzmi oratorium do słów bł. kard. Stefana Wyszyńskiego Dla nas, po Bogu, największa miłość to Polska! autorstwa Wincentego z Krakowa.

Reklama

Liturgiczne wspomnienie bł. kard. Wyszyńskiego przypada w 41. rocznicę jego śmierci. W tę datę, 28 maja, wpisuje się pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które w 2013 r. oficjalnie przyjęło Prymasa Tysiąclecia za patrona.

Nowa propozycja dla pielgrzymów

Msza św. – znana czy nieznana? Dlaczego potrzebne nam są wiara eucharystyczna i eucharystyczny styl życia? Jak rozkochać się w tym, co dla katolika najważniejsze? Takie m.in. zagadnienia będą omawiane podczas rekolekcji „Uzdrawiająca moc Eucharystii”, które począwszy od maja (27-29), będą się odbywać w każdy ostatni piątek, ostatnią sobotę i niedzielę miesiąca na Jasnej Górze. Rekolekcje poprowadzi o. Zbigniew Ptak, paulin, który będzie przybliżać Mszę św. krok po kroku. Ojciec Ptak rekolekcje o Eucharystii głosi w różnych częściach Polski już od kilkunastu lat i zauważa, że nawet wierni, którzy są praktykującymi katolikami, mają niską świadomość jej istoty.

Rekolekcje są bezpłatne i każdy może w nich uczestniczyć.

Jasnogórski flesz

• 24 maja – spotkanie odpowiedzialnych w diecezjach za nową ewangelizację.

• 26 maja – Koncert Nadzwyczajny Pamięci Krzysztofa Pendereckiego.

• 27 maja – pielgrzymka wolontariuszy.

• 28 maja – święcenia prezbiteratu paulińskich diakonów; pielgrzymki: Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, honorowych dawców krwi, dekarzy, Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, młodych Radia Maryja.

• 29 maja – pielgrzymki: samorządu terytorialnego, kupiectwa polskiego; gala Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria”.

2022-05-17 08:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 36/2020, str. 7

[ TEMATY ]

Jasna Góra

episkopat.pl

Częstochowska Panna Maryja

CZYTAJ DALEJ

Święci Archaniołowie

29 września świętujemy dzień Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela, którym Bóg powierzył specjalne misje wobec ludzi. Archaniołowie nigdy nie byli ludźmi, jednak zaliczani są do świętych. W początkach chrześcijaństwa zbyt pochopnie oddawano cześć siedmiu Archaniołom, wymienianym w apokryfach. Synody w Laodycei (361 r.) i w Rzymie (492 r. i 745 r.) zezwoliły, by otoczyć kultem liturgicznym tylko św. Michała, św. Gabriela i św. Rafała, ponieważ tylko o tych Archaniołach mamy wyraźne świadectwo w Piśmie Świętym.

Imiona Archaniołów mają charakter teoforyczny. Wskazują na ich powiązanie z Bogiem. Określają również istotę misji pełnionej przez nich z woli Bożej. Michał - z hebrajskiego Mika´el znaczy - "któż jak Bóg" (tzn. któż może równać się z Bogiem?). Imię Gabriel - z hebrajskiego Geber´el - składa się z dwóch wyrazów: geber - silny oraz el - Pan Bóg. Imię to tłumaczone jest wiec jako "mąż Boży", "wojownik Boży". Rafał to również imię pochodzenia hebrajskiego Rapha´el i oznacza "Bóg uzdrawia", "Bóg uleczył".

CZYTAJ DALEJ

Kard. Schönborn: Im jestem starszy, tym więcej siły czerpię z Biblii

2022-09-29 20:32

[ TEMATY ]

Biblia

kard. Schönborn

Mazur/episkopat.pl

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

"Im jestem starszy, tym więcej siły czerpię z Biblii" - napisał kard. Christoph Schönborn w wiedeńskim tygodniku katolickim "Der Sonntag". Najnowszy jego numer poświęcony jest Biblii. Arcybiskup Wiednia i siedmiu innych autorów stara się wyjaśnić, "dlaczego Biblia nie jest zakurzoną księgą, ale dostarcza impulsów do codziennego życia". Okazją do zajęcia się tą problematyką jest Szlak Biblijny, który 30 września w centrum Wiednia umożliwi zainteresowanym osobom wgląd w Księgę Ksiąg.

Kard. Schönborn wymienił dwa wymiary Biblii, które miały na niego szczególny wpływ: z jednej strony "krótkie słowa, które wbijają się w mój umysł i towarzyszą mi", z drugiej strony historie, jak historia Józefa z Księgi Rodzaju czy ta o życiu króla Dawida, ale przede wszystkim przypowieści Jezusa. Słowa z Psalmu 119 towarzyszą mu "jak chwytliwa melodia": " O Panie, ratuj me życie! " – podkreślił kard. Schönborn. Także stwierdzenie z tego samego Psalmu: "Dobrze to dla mnie, że mnie poniżyłeś, bym się nauczył Twych ustaw” było znaczące dla jego życia: "Wobec upokorzeń, jakich doznałem w życiu, dobrze jest powiedzieć, że musiałem przez nie przejść. To mnie podtrzymało na duchu" - napisał kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję