Reklama

Kultura

Patroni Polski

Najświętsza Maryja Panna – Królowa Polski

3 maja 2022 r. został wprowadzony do obiegu znaczek pocztowy – o wartości 8 zł – emisji „Patroni Polski”.

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. 63

[ TEMATY ]

znaczek

poczta polska

Poczta Polska

Na znaczku przedstawiono wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, na kopercie – widok klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze z XIX wieku według ryciny Maksymiliana Cerchy, a w datowniku – wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z repliką korony ofiarowanej Jej przez papieża Klemensa XI. Autorem projektu znaczka jest Bożydar Grozdew.

Obraz Jasnogórskiej Królowej Polski powstał w II połowie XIII wieku na Bałkanach. Do Polski został przywieziony przez św. Jadwigę Andegaweńską w 1384 r., a następnie przekazany paulinom na Jasną Górę. Cudowna obrona klasztoru w czasie potopu szwedzkiego w 1655 r. i uroczyste ślubowanie króla Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej w 1656 r. zapoczątkowały kult Maryi jako Królowej Polski. Ukoronowanie jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej koronami papieskimi odbyło się w 1717 r.

Emisja filatelistyczna została zrealizowana przy merytorycznym wsparciu Zakonu Paulinów na Jasnej Górze oraz o. Mariusza Tabulskiego – przeora klasztoru Na Skałce w Krakowie.

Reklama

Znaczek wydrukowano techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym, w formacie 43 x 31,25 mm, w nakładzie 117 tys. sztuk. Arkusz sprzedażny zawiera 9 sztuk znaczków.

Obok znaczka Poczta Polska wydała – w limitowanej wersji – kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków.

Z pełną filatelistyczną ofertą Poczty Polskiej można się zapoznać na stronie internetowej: www.filatelistyka.poczta-polska.pl .

Pytania dotyczące wydawanych znaczków można wysyłać na adres mailowy: biuro.filatelistyka@poczta-polska.pl .

2022-05-17 08:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poczta Polska: Założyciel zakonu Paulinów na znaczku pocztowym

W poniedziałek 21 września br. Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek pocztowy emisji „Bł. Euzebiusz – założyciel Paulinów”. Walor w nakładzie 120 tysięcy sztuk to kolejny owoc współpracy Spółki z Jasnogórskim Sanktuarium.

Autor projektu, Jarosław Ochendzan, przedstawił na znaczku postać bł. Euzebiusza. Wzdłuż dolnej krawędzi znaczka umieszczono napisy: Bł. Euzebiusz – założyciel Paulinów, POLSKA oraz oznaczenie wartości 3,30 zł.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: trzeba uwierzyć w osobiste spotkanie z Chrystusem

– Trzeba uwierzyć w osobiste spotkanie z Chrystusem – powiedział abp Wacław Depo. W I niedzielę Adwentu metropolita częstochowski przewodniczył w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie Mszy św., podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 18 osobom.

W homilii przypomniał, że rozpoczynający się rok duszpasterski w Kościele w Polsce przeżywamy pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Zaznaczył, że zadaniem na ten czas jest na nowo uwierzyć w Kościół jako wspólnotę zjednoczenia ludzi z Bogiem i zjednoczenia ludzi ze sobą oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie, „w jaki sposób mamy sobie pomóc, żeby wejść w głęboką osobistą więź z Chrystusem”.

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję