Reklama

Niedziela Łódzka

Potrzebujemy jej wstawiennictwa

Bóg otwierał drzwi do wiary rękami Wandy Malczewskiej, a ona sama przechodziła przez nie jako pierwsza – powiedział abp Grzegorz Ryś podczas archidiecezjalnej pielgrzymki do grobu Czcigodnej Sługi Bożej.

Niedziela łódzka 21/2022, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

pielgrzymi

Ks. Paweł Kłys

Wierni modlili się o beatyfikację sługi Bożej Wandy Malczewskiej

Wierni modlili się o beatyfikację sługi Bożej Wandy Malczewskiej

Zofia Kossak-Szczucka pisała, że Wanda Malczewska była lekarką i nauczycielką, która z apostolskim zaangażowaniem troszczyła się o młodych i starszych, pomagała poznać Boga i ojczyznę.

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie, w 200. rocznicę urodzin sługi Bożej Wandy Malczewskiej, wierni dziękowali za jej życie, modląc się o beatyfikację. Archidiecezjalnej pielgrzymce do grobu Czcigodnej Sługi Bożej przewodniczył abp Grzegorz Ryś, uczestniczył również arcybiskup senior Władysław Ziółek oraz ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej. Do grobu Wandy Malczewskiej pielgrzymowały także całe rodziny, parafianie i duchowni diecezjalni.

W przeddzień głównych uroczystości odbyły się Nieszpory z udziałem łódzkich księży i braci zakonnych, podczas których homilię wygłosił ks. prał. Krzysztof Nykiel, postulator procesu beatyfikacyjnego Wandy Malczewskiej. Mówił o jej drogach do świętości, służbie Bogu i człowiekowi, a także o ostatnich chwilach jej życia w Parznie. – Klamra ziemskiego życia Wandy Malczewskiej spina czas siedemdziesięciu czterech lat wypełnionych trudem, cierpieniem, ale też entuzjazmem, troską o dzieci i młodzież, a nade wszystko miłością do Boga i realizacją świętości w każdym dniu. Czcigodna Sługa Boża Wanda Malczewska żyła w trudnych czasach. Należy jednak podkreślić, że zawsze potrafiła znaleźć w tych niełatwych momentach właściwe drogi, by służyć Bogu, także poprzez docieranie do potrzebującego człowieka i by „ogłaszać dzieła Bożej potęgi” – powiedział ks. prał. Nykiel.

Reklama

Podczas głównych obchodów jubileuszu metropolita łódzki podkreślił, że życie Wandy Malczewskiej było odpowiedzią na powołanie do miłości, które wypełniała w samotności. Dzisiaj z jej postawy każdy człowiek może uczyć się miłości, która jest trudna, połączona z krzyżem. – Powinniśmy podziwiać wszystko, co ona potrafiła czynić, ale wiara pozwala nam zobaczyć przez to działanie Boże, dlatego mówimy o niej sługa Boża, bo to Bóg przez nią działał, to Bóg otwierał przez nią drzwi do wiary ludziom prostym, małym, pokornym. Bóg otwierał drzwi do wiary rękami Wandy Malczewskiej, a ona sama przechodziła przez nie jako pierwsza z tym przekonaniem, że przez wiele ucisków trzeba nam wejść do Królestwa Bożego – zaznaczył abp Ryś. Po Mszy św. pielgrzymi udali się do krypty, gdzie znajdują się szczątki Wandy Malczewskiej, aby modlić się o rychłą beatyfikację.

Wanda Malczewska urodziła się w Radomiu 15 maja 1822 r., gdzie spędziła 24 lata. W latach 70. XIX wieku doznała objawień, które potem opisywała jako sceny znane z Ewangelii. Najbardziej charakterystyczne wizje Męki Pańskiej zanotowała w Wielkim Poście, w 1872 r. Mając 70 lat, trafiła do Parzna, gdzie kilka lat później zmarła.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymki – reaktywacja

Niedziela Ogólnopolska 33/2022, str. 8-9

[ TEMATY ]

pielgrzymi

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Na szczęście pandemia nie zgasiła w Polakach pielgrzymkowego ducha. Na Jasną Górę znów przybywa tysiące pielgrzymów z różnych regionów Polski. Tego lata obserwujemy prawdziwe pielgrzymkowe odrodzenie.

Tradycyjnie, czyli pieszo, coraz częściej też na rowerach, rolkach, a nawet biegiem – wędrują, by przeżyć rekolekcje w drodze i zawierzyć swoje życiowe sprawy Matce Bożej. To istota i sens pielgrzymowania.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Sto czterdzieści jeden

2022-11-28 00:25

Karol Porwich

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem– mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kurs lektorski w archidiecezji częstochowskiej miał swój finał 27 listopada w kościele Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Mszę św. odprawiono pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W koncelebrze byli m.in. ks. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, ks. Michał Zimny, zastępca duszpasterza LSO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję