Reklama

Niedziela Rzeszowska

W awangardzie świętości

W rzeszowskiej farze 9 maja uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą bł. Natalii Tułasiewicz, patronce polskich nauczycieli.

Niedziela rzeszowska 21/2022, str. I

[ TEMATY ]

tablica pamiątkowa

Alina Salwik

W odsłonięciu tablicy pamiątkowej wzięła udział Małgorzata Rauch, podkarpacka kurator oświaty i rodzina bł. Natalii

W odsłonięciu tablicy pamiątkowej wzięła udział Małgorzata Rauch, podkarpacka kurator oświaty i rodzina bł. Natalii

Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, a po zakończeniu uroczystości religijnych odbyła się konferencja zatytułowana „Bądźcie awangardą Polski i świata. Pedagogia bł. Natalii Tułasiewicz”.

W homilii bp Wątroba, nawiązując do postaci bł. Natalii Tułasiewicz, ochrzczonej 9 maja 1906 r. właśnie w kościele farnym w Rzeszowie, powiedział: – Ona pragnęła jednego: jak najbardziej upodobnić się do Chrystusa w pełnieniu woli Bożej i w służbie braciom. Chciała zostać nowoczesną świętą, teocentryczną humanistką.

Bł. Natalia Tułasiewicz była polonistką, nauczycielką i poetką. Kochała przyrodę i podróże. Była zafascynowana kulturą, sztuką, muzyką. Pisała wiersze i grała na skrzypcach. – Była osobą nieprzeciętną, entuzjastką słowa i czynu – podkreśliła Małgorzata Rauch, podkarpacka kurator oświaty. – Liczył się dla niej nie tylko intelekt, ale dobra duchowe, świat wewnętrzny. Pragnęła ratować dusze swoich uczniów, którzy w świecie wojny ulegali demoralizacji. Świadomie dążyła do świętości i pragnęła w tej drodze pomagać innym.

Podczas II wojny światowej w 1943 r. wyjechała jako świecka apostołka do Hanoweru, by wspierać kobiety wywiezione przymusowo do pracy. Była wysłannikiem rządu londyńskiego. Po dekonspiracji została uwięziona, a czasie śledztwa była torturowana. W 1944 r. została wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. W Wielką Sobotę 31 marca 1945 r. zginęła w komorze gazowej. Kościół potwierdził jej świętość aktem beatyfikacyjnym 13 czerwca 1999 r. w Warszawie w czasie VI pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. 30 marca br. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odczytał dekret papieski z 19 stycznia 2022 r. ustanawiający bł. Natalię Tułasiewicz patronką polskich nauczycieli.

Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów: Twórczy entuzjazm w przyszłości wokół siebie rozpromienię. Świadectwo – Natalia Tułasiewicz-Wala; Być w awangardzie według bł. Natalii – walka o „nowe oblicze świata” przez odnowę katolicyzmu – prof. dr hab. Barbara Judkowiak UAM w Poznaniu; Język w pismach bł. Natalii Tułasiewicz. Moc słowa – prof. dr hab. Kazimierz Ożóg UR oraz Natalii doświadczenie moralności – dr hab. Teresa Grabińska prof. AWL Wrocław.

Reklama

Organizatorem uroczystości było Kuratorium Oświaty wraz z partnerami, obecni byli nauczyciele zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Wychowawców, Duszpasterstwie Nauczycieli Diecezji Rzeszowskiej, NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie oraz reprezentacje szkół z Podkarpacia.

Konferencja „Bądźcie awangardą Polski i świata. Pedagogia bł. Natalii Tułasiewicz” została objęta honorowym patronatem Agaty Kornhauser-Dudy, małżonki Prezydenta RP.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawica: Odsłonięcie tablic z nazwiskami Niezłomnych

[ TEMATY ]

tablica pamiątkowa

Archiwum

W podkrakowskiej Morawicy, przy kościele św. Bartłomieja Apostoła, powstaje pomnik „Niezłomnym – Ojczyzna”. 5 marca, po odprawionej w południe Mszy św., nastąpi odsłonięcie pierwszych tablic z nazwiskami Żołnierzy „Wyklętych” z dawnych województw: krakowskiego, katowickiego, kieleckiego, rzeszowskiego i lubelskiego.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo

2022-12-09 15:41

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Łukasz Gągulski

Dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo, by wszyscy rodacy czuli, że Polska nie zostanie napadnięta, że jest bezpieczna, że polskie wojsko jest wystarczająco silne, by w razie czego nasze państwo obronić - powiedział w piątek w Zakliczynie (woj. małopolskie) prezydent Andrzej Duda.

Na spotkaniu z mieszkańcami Zakliczyna prezydent mówił o wojnie na Ukrainie. "Wojna, do której doprowadziła Rosja swoją napaścią na Ukrainę, nieszczęście, do którego doprowadziła społeczeństwo ukraińskie, napadając ich, mordując, niszcząc ukraińskie państwo, jest udziałem także i naszym, jest udziałem większości Europy i świata" - podkreślił Duda, wskazując, że wojna wywołała kryzys energetyczny i przyczyniła się do wzrostu inflacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję