Reklama

Niedziela Świdnicka

Powołani i pobłogosławieni

Uroczyste błogosławieństwo biskupa świdnickiego zakończyło okres przygotowania kilkudziesięciu kandydatów do pełnienia nowych funkcji w zgromadzeniu liturgicznym.

Niedziela świdnicka 21/2022, str. VI

[ TEMATY ]

lektorat

lektorzy

Hubert Gościmski

Pamiątkowe zdjęcie nowych lektorów

Pamiątkowe zdjęcie nowych lektorów

Wcześniej musieli jednak zdobyć wiedzę związaną z ich posługą. Przyszli lektorzy i ceremoniarze spotykali się regularnie w stałym gronie i pod opieką kapłanów poznawali zagadnienia liturgiczne. Te przygotowania koordynował ks. kan. Krzysztof Ora, diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej. Także mężczyźni chcący służyć w swojej wspólnocie jako nadzwyczajni szafarze Komunii św. musieli przejść odpowiednie szkolenie, nad którym czuwał ks. Krzysztof Papierz, wikariusz w strzegomskiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Świadectwo z wierności

Jednym z istotniejszych momentów dla przyszłych ceremoniarzy był egzamin składający się z części ustnej i praktycznej, podczas którego musieli wykazać się znajomością Mszału Rzymskiego i umiejętnością podawania insygniów biskupich.

Po zaprezentowaniu zdobytej wiedzy do kandydatów na ceremoniarzy dołączyli przyszli lektorzy, by wspólnie przeżyć dzień skupienia. Miejscem modlitwy był świdnicki kościół św. Józefa. Członkowie Służby Liturgicznej na początku wysłuchali tematycznej konferencji wygłoszonej przez ks. Wojciecha Oleksego z wałbrzyskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Jednym z aspektów, na który kapłan zwrócił uwagę, było dawanie świadectwa postawą swojego życia.

– Lektorami czy ceremoniarzami nie jesteście tylko w kościele, jak chciałby dzisiejszy świat. Warto więc zastanowić się nad tym, jakim jestem dzisiaj świadkiem tego, co czytam i w czym biorę bliski udział. Czy mam w sobie odwagę do tego, aby przyznać się przed innymi, że w kościele służę samemu Bogu? – pytał zebranych, akcentując również, że od jakości ich posługi zależy sposób przeżycia Eucharystii przez wiernych.

Dzień skupienia miał przede wszystkim wymiar duchowy, a jego centralnym punktem była Eucharystia pod przewodnictwem ks. kan. Krzysztofa Ory.

– Niezależnie od tego, czy zostaniecie powołani do funkcji lektora czy ceremoniarza, nie zapominajcie o wierności Chrystusowi. Nie tylko przy ołtarzu, ale w każdej okoliczności życia. Miejcie w sobie chęć podążania za Jezusem, bądźcie świadkami konsekwencji wyboru – podkreślił w homilii kapłan.

Reklama

Na większą chwałę Bogu

Zwieńczeniem rocznych przygotowań była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. W sobotnie popołudnie 7 maja we wnętrzu świdnickiej katedry zgromadziło się 77 przyszłych lektorów, 24 ceremoniarzy i 10 szafarzy; towarzyszyli im księża opiekunowie, rodzice, bliscy i znajomi.

– Otrzymujecie dzisiaj mandat do pełnienia ważnych posług we wspólnocie Kościoła. Uczestnicząc w tajemnicach Eucharystii, starajcie się dawać przykład chrześcijańskiego życia w wierze. Z wiarą wsłuchujcie się w słowo Boga, który do nas mówi każdego dnia, tak bardzo osobiście i zawsze po imieniu. Lektorzy będą czytać słowo we wspólnocie wierzących – pamiętajcie jednak, że to słowo jest skierowane w pierwszej kolejności do was. Ceremoniarze będą czuwać nad przebiegiem liturgii. Starajcie się powierzone wam zadanie wykonywać z należytym szacunkiem na większą chwałę Boga i ku wzrostowi wiary zgromadzonych wiernych. Wskazujcie na Chrystusa, a nie na siebie – zaapelował w homilii bp Marek Mendyk.

Odpowiedzialność i wyróżnienie

Moment błogosławieństwa był dla Jakuba Kośnego, nowo ustanowionego lektora z parafii św. Mikołaja w Pszennie, wyjątkowym przeżyciem. Wtedy zrozumiał rolę swojej posługi oraz jej znaczenie dla wspólnoty wiernych.

– Na lektorze spoczywa ogromna odpowiedzialność związana z głoszeniem słowa Bożego. Osobiście jestem bardzo szczęśliwy, że dostałem możliwość pełnienia tak ważnej roli. Jest to dla mnie naprawdę wielkie wyróżnienie, a zarazem wyzwanie, którego muszę i chcę się podjąć. Słowem Bożym powinniśmy żyć nie tylko w trakcie Eucharystii, ale również po jej zakończeniu, dlatego uważam, że pełniona przeze mnie funkcja jest szczególnie istotna – wskazał Jakub.

Reklama

Kurs ceremoniarski uświadomił Dawidowi Goppoldowi z parafii katedralnej mnogość obowiązków spoczywających na ceremoniarzu oraz znaczenie jego roli podczas liturgii. Było to dla niego również ważne przeżycie duchowe.

– Każde kolejne spotkanie sprawiało, że czułem coraz większą bliskość Boga. Nie wszyscy mają możliwość asystowania przy ołtarzu, będąc najbliżej Pana Jezusa, więc jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Podczas dzisiejszej Mszy św. z błogosławieństwem czułem, że znajduję się blisko świętych rzeczy. Jestem przekonany, że to poczucie będzie mi towarzyszyć za każdym razem, gdy będę asystować przy ołtarzu – dodał Dawid.

2022-05-17 08:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowi lektorzy

Niedziela warszawska 43/2019, str. 1

[ TEMATY ]

lektorzy

Łukasz Krzysztofka

Archidiecezja warszawska ma dwustu nowych lektorów. Dołączyli do pięciu tys. absolwentów kursu lektorskiego, który odbywa się już od pięćdziesięciu lat

Uroczystej promocji nowym lektorom w Świątyni Opatrzności Bożej udzielił kard. Kazimierz Nycz, który podkreślił, że lektorzy stają się sługami Słowa Bożego. – Macie służyć jako najbardziej przygotowani, predysponowani i rozmodleni. Żyjcie słowem, które głosicie, tak jak czynił to bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Wasza misja będzie służyła Kościołowi parafialnemu – mówił do lektorów metropolita warszawski.

CZYTAJ DALEJ

Święty król

Niedziela Ogólnopolska 33/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święty

Wikipedia

Św. Stefan Węgierski ur. ok. 969 r. w Ostrzyhomiu (Esztergom), zm. 15 sierpnia 1038 r. w Ostrzyhomiu

Św. Stefan Węgierski
ur. ok. 969 r. w Ostrzyhomiu (Esztergom), zm. 15 sierpnia 1038 r. w Ostrzyhomiu

Święty Stefan wyróżniał się nabożeństwem do Matki Bożej. Sakramentu bierzmowania udzielił mu św. Wojciech (według legendy również sakramentu chrztu). Jako król umacniał i jednoczył państwo.

Był synem księcia węgierskiego Gejzy i Adelajdy – córki księcia polskiego Mieszka I. W 995 r. poślubił bł. Gizelę, siostrę św. Henryka II, cesarza Niemiec. Po śmierci ojca w 997 r. i pokonaniu wielmożów objął rządy. Należał do dynastii Arpadów. Jako król węgierski okazał się budowniczym chrześcijańskiej Europy.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wotum za Cud nad Wisłą

2022-08-16 16:30

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Piotr Drzewiecki

W 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Świątynia jest wotum łodzian za Cud na Wisłą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję