Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zawierzyli swoje małe ojczyzny

Na ołtarzu złóżmy Matce Bożej to, co było w przeszłości, a przede wszystkim zawierzmy całą naszą przyszłość – powiedział ks. kan. Andrzej Stopyra podczas uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej Łaskawej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 21/2022, str. VI

[ TEMATY ]

odpust diecezjalny

Adam Łazar

Akt zawierzenia Pani Łaskawej

Akt zawierzenia Pani Łaskawej

Podczas lubaczowskiego odpustu można uzyskać papieski odpust zupełny. Przywilej ten temu sanktuarium nadał papież Benedykt XVI w 2009 r. na prośbę pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Wacława Depo. Od 2010 r. pielgrzymują tu samorządowcy Podkarpacia i ziemi lubelskiej. W tym roku dołączyli do nich samorządowcy województwa lwowskiego. Na uroczystość przybyło wiele gości, pocztów sztandarowych, których powitał kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej ks. kan. Andrzej Stopyra. – Dziś przychodzimy tutaj po raz trzynasty z tymi, którzy są odpowiedzialni za losy naszej ojczyzny, aby Maryi powiedzieć o tym wszystkim, co jest radosne, dobre, piękne, ale także powierzyć Jej trudne sprawy naszego polskiego narodu. Każdy rok ma swoje kłopoty. W ostatnich latach w sposób szczególny byliśmy doświadczeni przez pandemię koronawirusa, a w tym roku mamy lęki, obawy, niepokoje z powodu wojny, która trwa na Ukrainie. Przybywamy tutaj, by Matce Bożej powiedzieć, co nas boli i prosić, aby pomogła i zaradziła wszystkim trudnościom. Na ołtarzu złóżmy Matce Bożej to, co było w przeszłości, a przede wszystkim zawierzmy całą naszą przyszłość – powiedział na rozpoczęcie Eucharystii.

Umocnieni w służbie

Koncelebrowanej Mszy św. odpustowej w intencji Ojczyzny i pokoju na Ukrainie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek, który w homilii zwrócił uwagę, że ludzie którzy służą dobru obywateli, nie powinni myśleć o sobie, osobistych korzyściach, ale pamiętać o biednych, samotnych i chorych, a w obecnych czasach nie zapominać o przybyszach i uchodźcach. Powinni pracować dla dobra swoich małych ojczyzn. W swoim działaniu kierować się Bożymi przykazaniami, błogosławieństwami, zasadami przekazanymi przez przodków, rodziców, nauczycieli i wychowawców. Z tego miejsca powinni wyjść pokrzepieni, umocnieni do realizacji wyzwań, jakie stoją przed nimi.

Tobie Matko, zawierzamy

W darach ołtarza ofiarowany został obraz św. Jadwigi, Królowej Polski, namalowany przez lubaczowskiego artystę Janusza Szpyta, a ofiarowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego i Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych. Na wzór ślubów króla Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej, który w 1656 r. klęczał przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, przedstawiciele różnych szczebli samorządów terytorialnych i władzy państwowej w lubaczowskiej konkatedrze uklękli przed cudownym obrazem Pani Łaskawej, by zawierzyć Jej losy swoich małych ojczyzn. Akt zawierzenia wypowiedział marszałek Władysław Ortyl, po czym wraz z przedstawicielami władz oraz samorządów, złożył kwiaty przed obrazem Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej.

Reklama

Dziedzictwo niesione w przyszłość

Biskup Stanisław Jamrozik poświęcił obraz św. Jadwigi, Królowej Polski, który zawisł w konkatedrze w panteonie świętych i błogosławionych. Liturgię Mszy św. ubogacił swoim śpiewem psalmów i pieśni religijnych w języku ukraińskim zespół Krajka z Przemyśla.

Uroczystość odpustowa i pielgrzymkowa znalazła w tym roku swoje upamiętnienie w postaci otwarcia w podziemiach konkatedry Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. Powstało ono przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zwiedzający je pomodlili się także i złożyli kwiaty na sarkofagach, w których spoczywają doczesne szczątki śp. kard. Władysława Rubina i lubaczowskich biskupów – Jana Nowickiego i Mariana Rechowicza.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wzgórzu Zamkowym od 850 lat

Niedziela kielecka 21/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Kielce

odpust diecezjalny

TD

Tradycyjne błogosławieństwo miastu i jego mieszkańcom

Tradycyjne błogosławieństwo miastu i jego mieszkańcom

7 maja w odpust Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej – patronki miasta zainaugurowano jubileusz 850 lat bazyliki katedralnej.

Mszę św. z tej okazji koncelebrowali: gość z Tarnowa – bp Andrzej Jeż, bp Jan Piotrowski, bp Andrzej Kaleta i bp Marian Florczyk. Jak zauważył bp Piotrowski, pierwszym biskupem kieleckim był Wojciech de Boża Wola Górski, pochodzący z kapituły tarnowskiej, stąd uroczystości przewodniczył i homilię wygłosił biskup tarnowski.

CZYTAJ DALEJ

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 1-13.

Wtorek, 7 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: nie ma procesu synodalnego, ale Kościół jest blisko ludzi

2023-02-07 18:55

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Na europejskim spotkaniu synodalnym jest też reprezentacja katolików z Ukrainy. Jak wyznał Radiu Watykańskiemu bp Ołeksandr Jazłowecki, wojna całkowicie zatrzymała proces synodalny w tym kraju. Ludzie myślą o czym innym. Jednakże przez ten rok wojny większość Ukraińców zbliżyła się do Kościoła. Wielu prosi o chrzest czy ślub kościelny. W sposób szczególny dotyczy to żołnierzy – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomieskiej.

Podkreśla on, że wojna okazała się wielkim wzywaniem dla kapłanów i w pewnym sensie nauczyła ich synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję