Reklama

Wiadomości

Pieniądze w światłowodach

Słowem, które w ostatnich miesiącach bardzo często powtarzają najważniejsi politycy na świecie, a za nimi media, jest nazwa sieci SWIFT. Dlaczego brak dostępu do niej jest tak krytyczny, że stanowi jedną z najsilniejszych sankcji gospodarczych?

Każdy z nas wykonuje i odbiera przekazy pieniężne. Można to zrobić w oddziale banku, na poczcie, a nawet w kioskach, sklepach i z własnego mieszkania przez internet. Nasze pieniądze po jakimś czasie pojawiają się na podanym rachunku. Jest to tak oczywiste, że nikt się nie zastanawia, w jaki sposób przebiega ten proces.

Złoto, banknot... zapis

W ciągu kilku tysiącleci istnienia zmieniał się charakter pieniądza. Jego ewolucja to droga od wymiany towaru za towar, przez kruszec i monetę, po banknot. Współczesne państwa i gospodarki posługują się pieniądzem fiducjarnym.

To trudne słowo pochodzi z łaciny od fides – wiara. Jego wartość opiera się nie na choćby częściowym pokryciu w przechowywanym gdzieś kruszcu, ale na zaufaniu do instytucji, które go emitują. Są nimi banki emisyjne poszczególnych państw, u nas tę funkcję pełni Narodowy Bank Polski. Za nimi stoją całe gospodarki i aparaty państwowe. Gwarantem wartości waluty euro jest Europejski Bank Centralny (ECB), czyli Eurosystem. Współcześnie środki płatnicze istnieją głównie jako zapis komputerowy na rachunku bankowym – to jest pieniądz elektroniczny. Najnowszym zjawiskiem na rynku walut są bitcoin i podobne mu wirtualne środki płatnicze. Pamiętajmy jednak, że z prawnego punktu widzenia nie uważa się ich za pieniądze.

Jak podróżują złotówki?

Jeżeli przekazujemy środki płatnicze między rachunkami danego banku, system księgowy dokonuje zmian na odpowiednich pozycjach w bazach danych – to operacja prawie natychmiastowa. Inaczej jest, kiedy rachunki znajdują się w różnych bankach. Na efekt takiej operacji nie musimy czekać długo, jest to zwykle tylko kilka godzin. Zawdzięczamy to pracy Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR).

Instytucja ta dokonuje rozliczeń operacji płatniczych między polskimi bankami. Polega to na tym, że banki wymieniają komunikaty płatnicze przez KIR i otrzymują po zakończeniu sesji zbilansowane już kwoty należności między nimi. Taka wymiana komunikatów następuje trzykrotnie w ciągu każdego dnia pracy. Klientom, którzy nie mogą czekać tych kilka godzin, z pomocą przychodzi Express Elixir. System ten realizuje transakcję w ciągu kilku sekund i działa 7 dni w tygodniu. Za przelewy ekspresowe banki zwykle obciążają swoich klientów opłatami rzędu kilku złotych, podczas gdy te zwykłe są bezpłatne. Jeżeli mamy do wykonania transakcje w euro, możemy skorzystać z systemu Euro Elixir.

Reklama

KIR powstał z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego i kilkunastu polskich banków. Działalność operacyjną prowadzi od 1992 r. Początkowo rozliczenia były dokonywane drogą wymiany dokumentów papierowych. Uruchomienie elektronicznego systemu rozliczeń przez KIR nastąpiło w 1994 r. Był to prawdziwy przełom w działaniu polskiego systemu bankowego. Czas dokonywania operacji płatniczych skrócił się wielokrotnie.

Transfery miliardów

Przenieśmy się teraz na globalny rynek usług bankowych, a także do domów maklerskich, giełd, na rynek ubezpieczeń. Przekazywanie wartości w tym sektorze globalnej gospodarki jest zdominowane przez sieć SWIFT. Skrót ten pochodzi od angielskiej nazwy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (oryg. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – przyp. red.). Zostało ono założone w 1973 r. przez 239 banków z 15 krajów i ma siedzibę w La Hulpe w Belgii.

Celem tego projektu było znalezienie lepszego sposobu przenoszenia wartości dla instytucji finansowych – niezawodnie, bezpiecznie i szybko. Obecnie jest to już ponad 11 tys. organizacji z ponad 200 krajów. Liczba dziennych operacji przekracza 15 mln. Jednak rola sieci SWIFT nie jest taka jak KIR, gdyż przez przesłanie odpowiedniego komunikatu dokonuje on jedynie inicjacji transakcji. Rozliczenie jej odbywa się w innym trybie.

Przed powstaniem stowarzyszenia SWIFT podobną funkcję pełnił jeden z amerykańskich banków, na co nie godzili się w dłuższej perspektywie jego konkurenci. Alternatywnym ośrodkiem dla Stowarzyszenia SWIFT jest sponsorowana przez Chiny sieć UnionPay International. Do tego systemu podłączono 1280 instytucji finansowych w 103 krajach, a to za mało, by był on konkurencyjny. Przekonał się o tym Iran, kiedy w marcu 2012 r. banki w tym kraju zostały odłączone od sieci SWIFT, po tym, jak zostały zaostrzone międzynarodowe sankcje przeciwko Teheranowi w związku z jego kontrowersyjnym programem nuklearnym. Dopiero po 2 latach i zniesieniu sankcji na skutek zmian w irańskim programie nuklearnym SWIFT powrócił do instytucji finansowych tego państwa, a gospodarka – do normalnej pracy.

Reklama

W lutym 2022 r. nastąpił atak rosyjskiej armii na Ukrainę. Ministrowie spraw zagranicznych państw Europy Środkowej wezwali do odcięcia Rosji od systemu SWIFT. Znalazły się jednak takie państwa członkowskie UE, które ze względu na powiązania finansowe były temu niechętne. W rezultacie zakaz nie objął kluczowych rosyjskich banków, a rubel szybko odzyskał poprzednie notowania.

Banki jak Wawel

Jako pierwszy z polskich banków do sieci SWIFT przystąpił w końcu lat 80. ubiegłego wieku Bank Handlowy w Warszawie SA. To najstarszy z polskich banków i jeden z najstarszych w Europie. Został założony w 1870 r. przez przedstawicieli burżuazji oraz ziemian i arystokratów. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Leopold Kronenberg (1812-78), a pierwszym prezesem banku został Józef Zamoyski. Bank ten przetrwał dwie wojny światowe i komunistyczne rządy Polską. Nie przetrwał dopiero transformacji z lat 90. XX wieku.

Drugim bankiem o kluczowym znaczeniu dla transferu środków płatniczych jest Bank Polska Kasa Opieki SA, założony w 1929 r. przez władze II Rzeczypospolitej. Jego przeznaczeniem było świadczenie usług finansowych dla Polonii – liczącej wówczas ponad 8 mln osób – stąd pierwsze przedstawicielstwa tego banku powstały w Argentynie, we Francji, w USA i Tel Awiwie. Ten bank także nie przetrwał transformacji.

Reklama

Coraz więcej bankowców i ekonomistów uważa, że zbycie obcemu kapitałowi tych dwóch bardzo dochodowych pomników polskiej myśli ekonomicznej można porównać jedynie ze sprzedażą Wawelu w Krakowie i Zamku Królewskiego w Warszawie. A na przełomie XX i XXI wieku większość naszych rodzimych banków trafiła w obce ręce. Sytuacja ta zaczęła się zmieniać w ostatnich latach.

W 2016 r. ówczesny minister finansów Mateusz Morawiecki, bankowiec i zarazem historyk, zdołał doprowadzić do odzyskania przez polski kapitał Banku Polska Kasa Opieki SA. Podobne przywrócenie do istnienia Banku Handlowego w Warszawie SA byłoby cudem. W czasie wdrażania w nim centralnego systemu komputerowego IBIS w latach 90. często używano powiedzenia: „Rzeczy niemożliwe załatwiamy od ręki, na cuda trzeba trochę poczekać”. Czekajmy zatem, historia nie kończy się dzisiaj.

Autor jest byłym wicedyrektorem Departamentu Informatyki w BH. Podczas pisania artykułu konsultował się z Barbarą Łyszkowicz i Marią Loth-Jaranowską, byłymi dyrektorkami w polskim sektorze bankowym.

2022-05-24 12:50

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

SWIFT będzie gotowy odłączyć rosyjskie banki

Globalny system płatniczy SWIFT będzie gotowy dostosować się do decyzji Stanów Zjednoczonych i UE o odłączeniu od niego niektórych rosyjskich banków w przypadku złożenia odpowiedniego wniosku - podało w niedzielę kierownictwo systemu w oświadczeniu, cytowanym przez NBC.

"Współpracujemy z władzami europejskimi, aby poznać szczegóły organizacji, które zostaną objęte nowymi środkami, i przygotowujemy się do przestrzegania instrukcji prawnych" – napisał SWIFT w oświadczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Listy o. Pio, które odmieniają życie

2022-07-01 14:17

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Mat.prasowy

Co sprawia, że słowa pozostawione przez Ojca Pio są znakomitą pomocą w drodze ku Chrystusowi i w pogłębieniu wiary?

Zakonnik z Pietrelciny był otwarty na to, by być ojcem duchownym każdego człowieka, który szuka Jezusa i który się do niego zwraca. Tak jak kiedyś był ojcem duchownym konkretnych osób, tak i dziś chce być ojcem dla tych, którzy szukają u niego pomocy i wstawiennictwa. Pewną formą przybliżenia się do niego i poznania jego fascynującej postaci jest właśnie korespondencja, którą prowadził. Czy kiedykolwiek się zastanawialiśmy, co ten niezwykły zakonnik mógł zawrzeć w swoich listach? Dzięki staraniom braci kapucynów z wydawnictwa Serafin możemy poznać ogromną część epistolarnej spuścizny Ojca Pio. Za ich sprawą do naszych rąk trafia już III tom Listów Ojca Pio.

CZYTAJ DALEJ

Piknik artystyczny "Święto Śląska"

2022-07-01 12:02

[ TEMATY ]

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Bożena Sztajner/Niedziela

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza do swojej siedziby w Koszęcinie (woj. śląskie) na kolejną edycję Pikniku Artystycznego „Święto Śląska”.

Przez trzy dni, od 1 do 3 lipca, zespół będzie świętował 69. urodziny i zakończenie sezonu artystycznego. Na publiczność czeka zróżnicowany program oraz liczne atrakcje towarzyszące, które gwarantują dobrą zabawę całym rodzinom. Nie zabraknie muzycznych gości oraz koncertu gospodarzy - Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” - dedykowanego obchodom Roku Stulecia Powrotu Części Górnego Śląska do Polski. Wśród artystycznych gości na plenerowej scenie pojawią się m.in.: Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka, Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego wraz z solistami, Boogie Boys, Wind Band i Sidney Polak. Na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zapraszamy w sobotę, 2 lipca o godz. 19:30.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję