Reklama

Niedziela Łódzka

Ewangelii nie głosi się samemu

Synod polega na tym, że ludzie spotykają się, aby się wzajemnie posłuchać i żeby posłuchać tego, co Duch Święty mówi do nas przez drugą osobę – powiedział abp Grzegorz Ryś.

Niedziela łódzka 22/2022, str. IV

[ TEMATY ]

synod

Ks. Paweł Kłys

Praca w grupach nad syntezą dokumentu synodalnego

Praca w grupach nad syntezą dokumentu synodalnego

Podczas spotkania presynodalnego, które odbyło się 21 maja br. w kościele Matki Bożej Jasnogórskiej w Łodzi pasterz archidiecezji łódzkiej zauważył również, że – Ważnym doświadczeniem synodalności jest to, kiedy ludzie mówią, że znaleźli miejsce w Kościele i czują się wysłuchani.

Celem spotkania, które zgromadziło przedstawicieli 350 zespołów synodalnych pracujących w archidiecezji łódzkiej oraz osoby, które wcześniej nie widziały potrzeby angażowania się w prace diecezjalnego etapu Synodu Powszechnego, było przeanalizowanie syntezy dokumentu, który zostanie przekazany komisji synodalnej KEP. – Materiał, który otrzymaliśmy od grup powstałych przy parafiach bardzo dużo nam powiedział nie tylko o Kościele w rozumieniu ogólnym, ale przede wszystkim ukazał nam, jak wygląda sytuacja Kościoła w naszej diecezji. Ważne jest to, że w synod zaangażowały się nie tylko osoby, które chciały, ale również i takie, które nigdy wcześniej nie widziały się we wspólnocie – powiedział ks. Wiesław Kamiński, odpowiedzialny za przebieg prac synodalnych w archidiecezji łódzkiej.

Profesor Kaja Kazimierska, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego, analizując wątek związany z udziałem grup synodalnych zwróciła uwagę, że wielkim nieobecnym w pracach synodu była młodzież. Ten stan rzeczy spowodowany jest prawdopodobnie tym, że młodzież jest zdystansowana do tego, co dzieje się w Kościele oraz że nie chce zabierać głosu, uważając, że jej przemyślenia i propozycje nic nie zmienią. Z analizy przesłanych wypowiedzi synodalnych wynika, że Kościół jest postrzegany przez niektórych wiernych jako instytucja usługowa, a nie wspólnota religijna, która ma swoich pasterzy – dodała profesor.

Wśród kwestii, które były dyskutowane podczas spotkania, była także ta dotycząca dalszej działalności grup powstałych podczas synodu, będących wielkim bogactwem Kościoła łódzkiego. Propozycje dotyczące ich przyszłości były różne, ale godną uwagi jest ta, by ich członkowie dalej mieli możliwość wypowiadania się w sprawach, które są ważne dla lokalnego kościoła. Arcybiskup Grzegorz Ryś zapowiedział, że w niedługim czasie zaproponuje każdej parafii dyskusję nad tym, co jest dla niej ważne na wzór prac synodalnych.

Reklama

Najważniejszym wydarzeniem spotkania presynodalnego była wspólna celebracja Mszy św. W homilii Metropolita Łódzki, odnosząc się do działalności apostolskiej św. Pawła i św. Barnaby, powiedział, że nikt z nas nie jest posłany do głoszenia Ewangelii w pojedynkę i że Ewangelię przepowiada Kościół, który trwa w jedności z Apostołami. Dlatego dziś ważne staje się dla nas pytanie, na które musimy szukać odpowiedzi: z kim ja głoszę słowo Boże oraz gdzie jest moje grono uczniów, wśród których mogę być świadkiem Jezusa? Szukając odpowiedzi, kaznodzieja mówił, że istnieje pokusa bycia tylko z ludźmi, którzy nam odpowiadają, a przecież dla Boga każdy człowiek jest cenny. Dlatego synod zaczyna się w miejscu, kiedy do ewangelizacji zapraszamy innych, tak jak Paweł zaprosił do głoszenia słowa i do wspólnoty Tymoteusza. Tylko wspólne działanie w duchu miłości i z otwartością na Ducha Świętego jest w stanie odnowić i otworzyć na innych nasz Kościół.

Do 15 czerwca każdy, kto zapoznał się z syntezą synodu powszechnego na etapie diecezjalnym, może drogą mailową przesłać swoje uwagi. Synteza jest dostępna na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej, natomiast propozycję zmian można przesłać na adres: synod2021@archidiecezja.lodz.pl .

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aby nieść światło Ewangelii

Niedziela sandomierska 14/2017, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

synod

Ks. Adam Stachowicz

Bazylika katedralna niecodziennie jest wypełniona po brzegi. Wydarzeniem wiekopomnym, a jednocześnie posiadającym ogromne znaczenie dla życia religijnego i rozwoju diecezji, jest synod diecezjalny. Tak historia tworzy się na naszych oczach. 25 marca, w dwudziestą piątą rocznicę reorganizacji granic diecezji polskich, w Sandomierzu bp Krzysztof Nitkiewicz zwołał III Synod Diecezji Sandomierskiej.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Rekolekcje na dobre rozeznanie powołania

2023-02-01 12:37

[ TEMATY ]

Świdnica

rekolekcje powołaniowe

ks. Mirosław Benedyk

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

Duszpasterstwo Powołań jeszcze przed feriami zimowymi zaprasza na rekolekcje do świdnickiego seminarium. Udział w wydarzeniu mogą wziąć nawet uczniowie szkół podstawowych.

- Zapraszamy do udziału w rekolekcjach dla młodzieży męskiej. Tytuł rekolekcji - „Na Twoje słowo” (Łk 5,5) to jednocześnie ich program. W tym roku chcemy przeżyć je w atmosferze skupienia, ucząc się tego, w jaki sposób czytać Pismo Święte, żeby usłyszeć to, co Bóg do nas mówi. Przez trzy dni będziemy się wspólnie modlić i rozważać słowo Boże. Każdy będzie miał możliwość indywidualnego spotkania i rozmowy z kapłanem oraz spowiedzi świętej – zachęca ks. Piotr Gołuch - Diecezjalny Duszpasterz Powołań.

CZYTAJ DALEJ

Gromnice święcone w Matki Bożej Gromnicznej miały chronić pola, zagrody i domy

2023-02-02 07:16

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Gromnice święcone w Święto Matki Bożej Gromnicznej miały chronić mieszkańców wsi - przypomina Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie). Wierzono, że obejście pól i zagród z zapalonymi gromnicami, a także zrobienie znaku krzyża na futrynie drzwi, będzie chronić te miejsca.

2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego zwane też świętem Matki Bożej Gromnicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję