Reklama

Głos z Torunia

Po prostu kochaj

Parafia Gostkowo jest dumna z członków Liturgicznej Służby Ołtarza. Mikołaj i Michał zostali ustanowieni lektorami.

Niedziela toruńska 22/2022, str. I

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Grzegorz Kuradczyk

Uroczystość miała podniosły i radosny charakter

Uroczystość miała podniosły i radosny charakter

Uroczystość odbyła się 15 maja i licznie zgromadziła parafialną wspólnotę. Nie zabrakło także dzieci, które dzień wcześniej przyjęły po raz pierwszy Chrystusa do swojego serca. W oczach młodych chłopców było widać zaciekawienie, a nawet kilku spośród nich wyraziło chęć przystąpienia do Liturgicznej Służby Ołtarza. Dwaj kandydaci od wielu lat posługują przy ołtarzu jako ministranci, podejmowali także posługę przy ambonie. Ich zapał, zaangażowanie w sprawy wspólnoty parafialnej oraz – jak to określiła jedna z parafianek – niezwykła umiejętność nie tylko czytania Słowa Bożego, ale jego proklamowania zaowocowały włączeniem ich do grona lektorów.

W homilii ksiądz proboszcz podkreślił, że Pan Jezus nigdy nie skupia się na tym, co złe, grzeszne. On idzie dalej, wskazując nowe możliwości, jakby chciał powiedzieć: „Nie siedź w cieniu swojego grzechu, swojego zranienia, krzywdy czy słabości. Wyjdź z cienia!”. Jezus jednak nie wzywa do tego, nie wskazując właściwej drogi. Jest nią miłość. Widzisz problem w relacjach – po prostu kochaj; widzisz młodych, którzy nie chcą przyjść na Mszę św. – po prostu kochaj; kochaj Boga i ludzi, a wtedy oni, patrząc na twoją miłość, ujrzą oblicze Boga i sami Go zapragną. Kaznodzieja zaznaczył, że to właśnie świadectwo miłości w rodzinie kandydatów i w środowisku, w którym żyją, zaowocowała przed laty ich pragnieniem służby w Kościele i sprawiła, że mimo różnych kryzysów we wspólnocie Kościoła oni nadal w nim są i w nim znajdują radość.

Błogosławieństwa do posługi lektora udzielił kandydatom ks. Artur Szymczyk, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej. Po homilii proboszcz przedstawił kandydatów i podkreślił, że zostali przygotowani do tej zaszczytnej funkcji oraz poprosił ks. Szymczyka o udzielenia im błogosławieństwa. Michał i Mikołaj publicznie wyrazili wolę przyjęcia nowej posługi i zaznaczyli, że chcą, by Słowo Boże kształtowało ich życie. Po modlitwie i błogosławieństwie każdy z nowych lektorów otrzymał księgę Pisma Świętego oraz krzyż, które mają im przypominać o wielkim zaufaniu, jakim obdarzył ich Bóg, powierzając im swoje Słowo.

Po Eucharystii nowi lektorzy przyjmowali gratulacje oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia ze swoimi rodzinami i kapłanami. Gratulujemy im objęcia nowej funkcji w Kościele i życzymy wiele radości z głoszenia słowa Bożego. – Są stworzeni do tej funkcji. Zawsze, jak ich słyszę, podziwiam to, z jaką uwagą i refleksją czytają Słowo Boże – mówi pani Marta. Ufamy, że ich posługa pociągnie do służby przy ołtarzu, a może w przyszłości do kapłaństwa, nowych chłopców i mężczyzn.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radosna służba przy ołtarzu

Niedziela legnicka 41/2022, str. I

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Arch. duszpasterstwa służby liturgicznej

Wspólne zdjęcie z ceremoniarzami

Wspólne zdjęcie z ceremoniarzami

24 września w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie odbył się doroczny dzień skupienia służby liturgicznej diecezji legnickiej.

Na spotkanie przybyło ponad 200 ministrantów, kandydatów, lektorów i ceremoniarzy z różnych parafii w diecezji. Towarzyszyli im księża proboszczowie, wikariusze oraz rodzice.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37

[ TEMATY ]

synod

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 5 lutego od Eucharystii pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity praskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Czech. „Treści, które zostały poruszone w homilii przez abp. Graubnera, mocno łączą się z tymi, o których mówił dzisiaj podczas Mszy św. kard. Jean–Claude Hollerich. Obydwaj zwrócili uwagę na słabość kondycji duchowej współczesnego człowieka. Akcentowano fakt, że należymy do cywilizacji bogatej, w której zanika potrzeba głębszej duchowości, osadzenia się w przestrzeni duchowej” – mówił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy na Jasnej Górze

2023-02-06 18:30

screen YT Jasna Góra

bp Maciej Małyga

bp Maciej Małyga

Na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy. Prowadzi je bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Rekolekcje rozpoczęły się Mszą świętą w kaplicy Cudownego Obrazu w poniedziałek 6 lutego i potrwają do czwartku 9 lutego. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii bp Małyga nawiązał do fragmentu z Księgi Rodzaju mówiącego o stworzeniu świata. - Słyszeliśmy piękne słowo o Bogu, który może na nowo stworzyć w nas światłość - wskazał biskup, cytując słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Przyjdź! Bądź moim światłem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję