Reklama

Niedziela plus

Licheń

Rycerskie obrady

Pod hasłem „Przyszłość ludzkości idzie poprzez rodzinę!” odbyła się XII Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce.

Niedziela Plus 23/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Licheń

Amelia Siuda-Koszela

Konwencja stanowa to coroczny ogólnopolski zjazd, podczas którego Rycerze Kolumba z całego kraju wybierają swoje władze, przyznają nagrody rycerzom, którzy zrealizowali wyróżniające się inicjatywy, i podejmują ważne decyzje dotyczące nadchodzącej działalności zakonu w Polsce. Tegoroczne spotkanie miało wyjątkowy charakter, ponieważ rycerze spotkali się na konwencji osobiście pierwszy raz od 2019 r.; dwie ostatnie konwencje z powodu pandemii odbyły się w formie zdalnej.

Obchody tegorocznej konwencji 21 maja zainaugurowała Msza św. w licheńskiej bazylice. Liturgię sprawowało kilku biskupów i kilkudziesięciu kapelanów Rycerzy Kolumba, zaś głównym celebransem był abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

– Kochani rycerze Kolumba, dziękuję wam za wszystko, co uczyniliście tym, którzy żyją pośród wojny; tym, którzy ratują swoje życie, a szczególnie swój najcenniejszy skarb, którym są dzieci; tym, którzy są uchodźcami ze swojej ojczyzny Ukrainy – powiedział ksiądz arcybiskup w homilii.

Podczas Mszy św. rycerze uroczyście rozpoczęli peregrynację ikony św. Józefa. To ogólnoświatowa inicjatywa zakonu nawiązująca do minionego Roku św. Józefa, której celem jest pogłębienie nabożeństwa do św. Józefa pośród rycerzy i wszystkich wiernych w Polsce. W ramach peregrynacji wizerunki odwiedzą wszystkie parafie w naszym kraju, przy których działają Rycerze Kolumba. Obok ikon św. Józefa przedstawiciele rycerskiej wspólnoty wnieśli w uroczystej procesji relikwie bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela zakonu, a także relikwie św. Jana Pawła II i św. Faustyny.

W konwencji wzięło udział kilkuset delegatów, którzy przybyli z rodzinami i reprezentowali rycerskie grupy działające przy parafiach, tzw. rady lokalne, z całego kraju. Nad porządkiem obrad czuwała Polska Rada Stanowa na czele z delegatem stanowym Krzysztofem Zubą, przywódcą zakonu w Polsce.

Reklama

Po Mszy św. odbyło się uroczyste spotkanie z udziałem biskupów, kapłanów i zaproszonych gości, podczas którego przyznano wyróżnienia i nagrody za wyjątkową działalność rycerską w ciągu ostatniego roku. Nagrodę Rodziny Roku za 30-letnią działalność charytatywną i duchową na rzecz parafii i lokalnej społeczności otrzymali Maria i Marian Kędlarscy z Wrocławia.

Nagrodę główną za działalność na rzecz społeczności przyznano radzie lokalnej Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego za zorganizowanie Centrum Miłosierdzia na granicy polsko-ukraińskiej w Hrebennem. – Rycerze Kolumba od początku inwazji Rosji na Ukrainę bardzo szybko zareagowali na potrzeby uchodźców, którzy przekraczali granicę. W ciągu 3 dni powstał Namiot Miłosierdzia, w którym matki z dziećmi mogły skorzystać z pomocy udzielanej przez rycerzy – zaznaczył Marcin Piętak, dyrektor ds. programowych Rycerzy Kolumba w Polsce.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 r. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 mln mężczyzn. W Polsce są obecni od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków, którzy działają w ponad 200 parafiach na terenie trzydziestu diecezji. Delegatem stanowym, przywódcą Rycerzy Kolumba w Polsce jest Krzysztof Zuba, a kapelanem stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem – metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń. Dzień modlitw w intencji osób poszukujących męża lub żony

[ TEMATY ]

Licheń

mąż

żona

„Człowiek od początku został stworzony przez Boga jako mężczyzna i kobieta” – powiedział podczas homilii ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym podczas Mszy św. o godz. 12.00 w przypadający dziś w sanktuarium dzień modlitw osób stanu wolnego poszukujących męża lub żony.

- „Droga życia w małżeństwie, razem, jest możliwa. Istotą małżeństwa jest prawdziwa miłość, czyli taka, którą otrzymujemy od Pana Boga. Nie można zbudować małżeństwa, naszego życia chrześcijańskiego, bez miłości Bożej. Jeśli człowiek nie otworzy się na miłość Boga, nie będzie w stanie iść drogą przez Niego wyznaczoną. Małżeństwo to Boża propozycja, aby mężczyzna i kobieta razem szli przez życie w miłości” – mówił podczas homilii ks. Janusz Kumala MIC.

CZYTAJ DALEJ

Jestem - Pamiętam - Czuwam - dziś 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego

2022-12-08 18:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

BPJG

Dziś 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego. Modlitwa ta gromadzi rzesze Polaków w kraju i zagranicą, również dzięki transmisjom radiowym, telewizyjnym i internetowym.

Przed 69. laty, 8 grudnia 1953 r., w Kaplicy Matki Bożej kilka osób pod przewodnictwem ówczesnego przeora Jasnej Góry - ojca Jerzego Tomzińskiego, modliło się o uwolnienie internowanego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego oraz za Ojczyznę. Później Prymas stał się wielkim propagatorem tej modlitwy, zwłaszcza w okresie Wielkiej Nowenny w latach 1957-1966, przygotowującej do Millenium Chrztu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Sylwester z Ubogimi w Krakowie - możesz pomóc!

2022-12-09 18:32

Archiwum organizatorów

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Tomasz Szymkiewicz

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Tomasz Szymkiewicz

Wolontariusze i ludzie dobrej woli mogą wesprzeć inicjatywę Sylwestra z Ubogimi.

W Krakowie Sylwester z Ubogimi organizowany jest od 2016 r. Wyjątkowa zabawa taneczna w tym roku odbędzie się w Liceum im. św. Rity przy ul. Skałecznej 10 w Krakowie. Wciąż poszukiwani są wolontariusze do sekcji: towarzyskiej, kelnerskiej, kuchennej, logistycznej i porządkowej. Chętne osoby będą towarzyszyć gościom w zabawie, serwować potrawy, dbać o porządek, robić paczki z prezentami. W ramach wolontariatu można zaangażować się również jako fotograf, DJ, wodzirej, filmowiec, florysta czy dekorator. – Zachęcamy do dołączenia do naszego zespołu! – zaprasza Krzysztof Szymkiewicz, koordynator akcji. Osoby zainteresowane wolontariatem mogą zgłosić chęć współpracy, wypełniając formularz na stronie internetowej www.krakow.sylwesterzubogimi.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 509 984 103. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję