Reklama

Niedziela Świdnicka

Już za dwa lata

Biskup Marek Mendyk w trakcie spotkania presynodalnego, podsumowującego diecezjalny etap XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, złożył ważną deklarację.

Niedziela świdnicka 23/2022, str. I

[ TEMATY ]

synod

spotkania synodalne

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Marek Mendyk zapowiedział ogłoszenie I Synodu Diecezji Świdnickiej

Bp Marek Mendyk zapowiedział ogłoszenie I Synodu Diecezji Świdnickiej

Podsumowując pracę parafialnych i wspólnotowych zespołów synodalnych działających pod okiem wyznaczonych koordynatorów w ramach ogólnoświatowego Synodu ogłoszonego przez papieża Franciszka (nasza relacja na stronach VI i VII), biskup świdnicki wykorzystał okazję, aby zakomunikować rozpoczęcie prac przygotowawczych do ogłoszenia I Synodu Diecezji Świdnickiej.

Będzie synod diecezjalny

– Dziś po raz pierwszy publicznie ogłaszam w naszej katedrze, że zamierzam zwołać I Synod Diecezji Świdnickiej. Trzeba, abyśmy na wspólnej modlitwie, na medytacji Bożego słowa, na spotkaniach, otworzyli się na to, co Duch Święty nam podpowiada. Ta myśl jest inspirowana pragnieniem, które towarzyszy mi od pierwszego dnia mojej posługi biskupiej w Świdnicy. Dzisiaj zostaje ona potwierdzona pragnieniami wielu osób zaangażowanych w papieski synod – powiedział 21 maja w katedrze bp Marek Mendyk, zapowiadając, że uroczystego ogłoszenia synodu dokona 25 marca 2024 r., w 20. rocznicę ustanowienia diecezji świdnickiej. Uroczysta sesja inauguracyjna zaplanowana jest na sobotę 19 maja 2024 r. przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

Jest potencjał

– Już dzisiaj zapraszam was, abyśmy tego potencjału, który ujawnił się w ciągu ostatnich tygodni, nie zmarnowali. Nie zakopali w ziemi, ale chcieli go pomnożyć, tak abyśmy w pierwszy historyczny Synod Diecezji Świdnickiej weszli możliwie jak najlepiej przygotowani. Spróbujemy w ciągu tych dwóch lat stawiać sobie pytania, które już się pojawiały w różnych gremiach: Czym jest synod diecezjalny? Jakie są jego założenia? Do czego miałby nas doprowadzić? Ale też w jaki sposób każdy z nas mógłby się włączyć w jego realizację? – wyliczał biskup świdnicki.

Reklama

Przypomnijmy, że zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego jedynym ustawodawcą na synodzie diecezjalnym jest biskup, a inni członkowie synodu posiadają tylko głos doradczy. Pomagają oni zatem biskupowi rozpoznać wszechstronnie problemy diecezji i proponują możliwie najlepsze rozwiązania. Z pewnością zapisy synodalne będą musiały być dostosowane do lokalnych przepisów, warunków, norm Kościoła powszechnego, będą też wytyczać nowe drogi apostolskiej działalności diecezji i także rozwiązywać problemy.

– Nasza diecezja jest terenem misyjnym i trzeba pamiętać, że przykład i świadectwo katolika, wasze świadectwo ma kluczowe znaczenie i prawdą jest, że ludzi przyprowadzamy do Chrystusa bardziej przykładem, aniżeli argumentami – podkreślił. – Możliwie jak najlepiej, w ciągu tych dwóch lat, przygotujmy się do tego wydarzenia – zachęcił bp Mendyk mówiąc, by nie zmarnować potencjału, który zrodził się w sercach i umysłach wiernych.

2022-05-31 14:44

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzież do biskupów świata: pragniemy Kościoła, który daje autentyczne świadectwo

[ TEMATY ]

młodzi

synod

Synod o młodzieży

Piotr Drzewiecki

Młodzi pragną widzieć Kościół będący żywym świadectwem swojej nauki i autentycznym świadkiem na drodze do świętości, z umiejętnością przyznania się do błędów i proszenia o przebaczenie. Młodzi ludzie oczekują takiej postawy od liderów w Kościele – duchownych, osób konsekrowanych i świeckich. Świadomość, że świadkowie wiary są autentyczni i wrażliwi, pozwala młodym w pełni być takimi samymi. Nie prowadzi to do burzenia powagi duszpasterstwa, ale inspiruje młodych na drodze do świętości - piszą młodzi z całego świata w dokumencie przedsynodalnym, przygotowanym w marcu w Rzymie. Jego polskie tłumaczenie opublikowało dziś Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM.

Publikujemy treść dokumentu:

CZYTAJ DALEJ

Polski głos na zgromadzeniu w Pradze: nie ulegajmy pokusie budowy innego Kościoła

2023-02-07 12:45

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Przed uleganiem pokusie budowy „innego Kościoła” przestrzegł prof. Aleksander Bańka w imieniu polskiej delegacji podczas kontynentalnego zgromadzenia synodalnego w Pradze. To europejskie spotkanie trwa w stolicy Czech w dniach 5-12 lutego. Wskazał na konieczność znalezienia takich „rozwiązań pastoralnych, które nie naruszając spójności doktrynalnej, pozwolą adekwatnie odpowiedzieć na współczesne wyzwania duszpasterskie”.

Z Polski w zgromadzeniu uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądccki, koordynator prac synodalnych w Polsce abp Adrian Galbas SAC z Katowic, s. Mirona Turzyńska OSF z archidiecezjalnego zespołu synodalnego w Gnieźnie oraz prof. Aleksander Bańka z Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Kościoła w Polsce na Synod.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: nie ma procesu synodalnego, ale Kościół jest blisko ludzi

2023-02-07 18:55

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Na europejskim spotkaniu synodalnym jest też reprezentacja katolików z Ukrainy. Jak wyznał Radiu Watykańskiemu bp Ołeksandr Jazłowecki, wojna całkowicie zatrzymała proces synodalny w tym kraju. Ludzie myślą o czym innym. Jednakże przez ten rok wojny większość Ukraińców zbliżyła się do Kościoła. Wielu prosi o chrzest czy ślub kościelny. W sposób szczególny dotyczy to żołnierzy – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomieskiej.

Podkreśla on, że wojna okazała się wielkim wzywaniem dla kapłanów i w pewnym sensie nauczyła ich synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję