Reklama

Głos z Torunia

Wyjść ze świadectwem

Czy istnieje jakiś sekret, który mógłby wytłumaczyć świętość Ojca Pio? Jak w codzienności ma wyglądać nasza świętość?

Niedziela toruńska 23/2022, str. VI

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Małgorzata Borkowska

Dar Grup Modlitwy Ojca Pio to modlitwa i świadectwo życia

Dar Grup Modlitwy Ojca Pio to modlitwa i świadectwo życia

Zastanawiali się nad tym uczestnicy Kongresu Grup Modlitwy Ojca Pio Diecezji Toruńskiej, którzy już po raz 12. zgromadzili się przy swoim patronie. Na kongres, który 21 maja odbył się w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu, przybyły grupy modlitewne z grudziądzkich parafii: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Józefa Oblubieńca, Podwyższenia Krzyża Świętego, św. Maksymiliana Kolbego oraz św. Andrzeja Boboli w Pieńkach Królewskich, św. Marcina w Sarnowie, św. Katarzyny w Łasinie i św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim. Zgromadzonych powitał ks. kan. Zbigniew Gański, diecezjalny koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio. W programie spotkania znalazły się: wykłady o. Zdzisława Dumy, kapucyna z Gdańska i ks. prał. Sławomira Odera, Msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla z udziałem chóru Tibi Mariae, koronka Ojca Pio do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Matka pełna czułości

Podczas wykładu Matka Boża w życiu i działalności św. Ojca Pio o. Duma podjął się próby odpowiedzi na pytanie o tajemnice świętości Ojca Pio. Maksymilian Kolbe pisał, że kto zakochał się w Maryi, będzie uświęcony. Ojciec Pio aż do śmierci pielęgnował synowską więź z Matką Bożą. Jak zauważył o. Zdzisław, w maju trwamy na modlitwie do Matki Bożej. Litania Loretańska zawiera wiele tytułów, jakimi nazywana jest Maryja. Święty z Pietrelciny miał także swoje wezwania do Matki Bożej: pełna czułości, pełna piękna, najbardziej święta. Zawsze pukał do serca Maryi, aby otrzymać łaskę, o którą prosił. Nieustannie zachęcał do odmawiania Różańca jako skutecznej broni przeciwko szatanowi. Określany był żywym różańcem, ponieważ jego życie oplatało niekończące się Zdrowaś Maryjo.

Modlitwa naszą siłą

Pieśnią Jesteśmy piękni Twoim pięknem, Panie w wykonaniu chóru Tibi Mariae rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Śmigla. – W tej Mszy św. chcemy podziękować za wszystkie Grupy Modlitwy Ojca Pio, które działają na terenie diecezji toruńskiej, ale i prosić dla ich członków o Boże błogosławieństwo, mądrość, dary Ducha Świętego, aby wpatrując się w Ojca Pio, potrafili ewangelizować we współczesnym świecie – mówił bp Wiesław.

Reklama

Przypomniał również, że to modlitwa jest największym orężem w walce ze złem tego świata. Kiedy prorok Jeremiasz, mówił słowo od Boga, kiedy upominał, przekazywał mądrość Boga, a nie swoją, nie był przyjmowany z radością. Nigdy nie powinniśmy wywyższać się nad drugiego człowieka, a to z tego powodu, że pewne rzeczy w naszym życiu powinny być na właściwym miejscu. Na pierwszym miejscu powinna być relacja z Bogiem. – W perykopie usłyszeliśmy o napięciu pomiędzy światem a Kościołem – kontynuował Ksiądz Biskup. Potrzeba roztropności, aby w tym konflikcie znaleźć swoje miejsce.

Na człowieka czyhają dwie pokusy. Pierwsza, aby się zamknąć, odizolować od świata, który jest zły. Może będziemy czuć się bezpiecznie, niejako w twierdzy, ale będziemy jednocześnie odcięci od świata, można rzec – w więzieniu. W naszych murach powinniśmy pozostawić drzwi, aby móc wyjść do świata ze świadectwem. Druga pokusa wiąże się z przyjmowaniem wszystkiego, co jest w świecie. Ważniejsza jest wówczas moda niż Boże przykazania. Musimy szukać postawy ewangelicznej, czyli stawiania Boga na pierwszym miejscu, a jednocześnie odważnie wychodzić do świata.

Na zakończenie zgromadzeni wysłuchali wykładu ks. prał. Odera Świętość św. Jana Pawła II. Postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II opowiadał, dlaczego papież Polak został świętym. Mówił również o roli Karola Wojtyły w Kościele.

Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio zakończył się Koronką Ojca Pio do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moc modlitwy

Niedziela toruńska 23/2019, str. 3

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Aleksandra Wojdyło

Czciciele św. Ojca Pio diecezji toruńskiej

Czciciele św. Ojca Pio diecezji toruńskiej

Z okazji 132. rocznicy urodzin św. Ojca Pio czciciele Stygmatyka oraz członkowie 18 grup funkcjonujących w diecezji toruńskiej przybyli 25 maja na 10. Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio Diecezji Toruńskiej. Spotkanie miało miejsce w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Ojca Pio w Grudziądzu

Zakon Kapucynów reprezentowali br. Roman Rusek OFMCap, krajowy koordynator GMOP, oraz br. Zdzisław Duma OFMCap, asystent GMOP dla Polski północnej. Św. Ojciec Pio był obecny za przyczyną relikwii z San Giovanni Rotondo. Proboszcz i koordynator GMOP w diecezji toruńskiej ks. kan. Zbigniew Gański zachęcał do składania intencji modlitewnych za wstawiennictwem św. Ojca Pio, polecanych podczas Koronki do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Diecezjalny animator GMOP Helena Reczek mówiła o wydanym z okazji 10. kongresu okolicznościowym biuletynie poświęconym Grupom Modlitwy Ojca Pio Diecezji Toruńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję