Reklama

Niedziela plus

Pelplin

Naśladujcie wiarę przodków

Z okazji odpustu Wniebowstąpienia Pańskiego do Kalwarii we Wielu na Kaszubach przybyły tysiące wiernych.

Niedziela Plus 24/2022, str. IX

[ TEMATY ]

diecezja pelplińska

Karol Porwich/Niedziela

Centralnym punktem 2-dniowych obchodów była Msza św. celebrowana przez biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasynę przy jednej z kaplic kalwaryjskich.

Nawiązując do uroków naszej ojczyzny oraz ziemi kaszubskiej, ksiądz biskup podkreślił, że „ta ziemia staje się jeszcze piękniejsza przez wiarę”, i zaapelował, żeby „naśladować wiarę przodków” oraz „pozwolić się dotknąć prawdzie, iż Bóg istnieje, jest dobry i ma dla nas miejsce, a Jezus Chrystus, nasz Brat, nas oczekuje”. Kaznodzieja przestrzegł jednocześnie, że „tam, gdzie wiara zanika, świat staje się pusty i mroczny”. – Bez Boga nie możemy utrzymać świata szczęśliwym i świetlanym – podkreślił bp Kasyna.

Wielewskie obchody rozpoczęły się po południu 28 maja z udziałem prawie 3 tys. pielgrzymów pieszych, rowerowych i motocyklowych. W popołudniowej Drodze Krzyżowej na Kalwarii wzięło udział prawie 6 tys. wiernych.

Kalwaria we Wielu liczy ponad sto lat. Pierwsza kaplica spośród dwudziestu trzech obiektów upamiętniających mękę Chrystusa, a także będących symbolami polskiego patriotyzmu kończących się zaborów i początku okresu międzywojennego, została poświęcona w 1915 r.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie dla mężczyzn

Niedziela na lato 28/2022, str. XII

[ TEMATY ]

diecezja pelplińska

Karol Porwich/Niedziela

W Domu Formacyjnym w Bysławku odbędzie się kolejne spotkanie w ramach inicjatywy „Projekt Tobiasz (P_Tb)”.

Inicjatywa ma swój początek w trosce o tożsamość współczesnych, wierzących mężczyzn, którzy zapragnęli się rozwijać. Spotkania są otwarte dla wszystkich i odbywają się w każdą drugą niedzielę miesiąca. Najbliższe – 10 lipca w godz. 18-21.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Niedziela Ogólnopolska 21/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Notatnik duszpasterski

Karol Porwich/Niedziela

Trwa dla ludzi Kościoła czas próby. Z czołówek gazet i z ekranów nie schodzi sprawa skandali i krytyki nacelowanej na wspólnotę Kościoła. Jedne zarzuty są słuszne i trzeba się za nie uderzyć w piersi, inne, bardzo czytelnie, mają jeden cel – osłabić Kościół, jego misję i nauczanie. Siłą rzeczy ma to ogromny wpływ na duszpasterstwo. Pewnie będziemy tego doświadczać w grupach liturgicznej służby ołtarza, w ruchach i stowarzyszeniach młodzieżowych, w duszpasterstwie dzieci oraz w liczbie i jakości powołań kapłańskich. Z pewnością podetnie to skrzydła wielu duszpasterzom – jeśli nie osłabi w gorliwości, to przysporzy lęku przed osądzeniem i reakcją mediów.

CZYTAJ DALEJ

Dulcissima 4 You

2023-02-07 08:48

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej

S. M. Dulcissima Hoffmann

S. M. Dulcissima Hoffmann

Dziś 113. urodziny Dulcissimy Hoffmann – kandydatki na ołtarze ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Choć żyła tylko 26 lat, ofiarowała siebie, by „uratować wiele dusz”. Do dziś za jej wstawiennictwem dzieje się wiele uzdrowień, poczynają się dzieci. 11 lutego – w Dzień Chorego – w katedrze wrocławskiej zostanie odsłonięta wystawa „Mam na imię Dulcissima”

W 2019 roku zakończył się w Raciborzu Brzeziu diecezjalny etap jej procesu beatyfikacyjnego. – Chcemy zaprezentować wystawę o niej w miejscach, które są w pewien sposób z nią związane. A tu rozpoczęło się jej życie zakonne. We Wrocławiu rozpoczęła formację zakonną, tu jest kolebka naszego zgromadzenia, tu też żył założyciel ks. Jan Schneider – wyjaśnia s. Małgorzata Cur ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, która zajmuje się popularyzacją postaci s. Dulcissimy i jej izbą pamięci w Brzeziu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję