Reklama

Niedziela Wrocławska

Oława

Lizbona czeka

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w przyszłym roku w Lizbonie, ale już teraz rozpoczynają się przygotowania do tego wydarzenia.

Niedziela wrocławska 24/2022, str. II

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

ŚDM w Lizbonie

Lizbona

Archiwum parafii Miłosierdzia Bożego w Oławie

Księża Michał i Jakub wraz z młodzieżą

Księża Michał i Jakub wraz z młodzieżą

Przy parafii Miłosierdzia Bożego został powołany sztab, który będzie odpowiadał za duchowe i techniczne przygotowanie do wyjazdu do Lizbony. Odpowiedzialny za niego jest ks. Michał Marciniak, wikariusz parafii i kilkukrotny uczestnik ŚDM. – Główny punkt przygotowań działa w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej „pod Czwórką” i odpowiada za nie ks. Mariusz Sobkowiak, diecezjalny duszpasterz młodzieży wraz z młodzieżą z Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży. Utworzenie mniejszych punktów przygotowań, takich jak np. w Oławie ma pomóc, aby z każdej strony archidiecezji młodzież mogła blisko swojego zamieszkania uczestniczyć w przygotowaniach do tego międzynarodowego spotkania – zaznacza ks. Marciniak i dodaje: – Nasze działanie poszerzone jest o okoliczne dekanaty: Jelcz-Laskowice, Brzeg, Ziębice, Strzelin.

W pierwszym spotkaniu uczestniczyło kilkanaście osób. W jego trakcie ks. Michał podzielił się swoim doświadczeniem ŚDM, a także wyświetlił film z ŚDM w Panamie (2019 r.). Dodatkowo przygotowana została wystawa pamiątek i symboli ŚDM, które pochodziły ze zbiorów ks. Michała Marciniaka oraz ks. proboszcza Zbigniewa Kowala, który przez kilka lat pełnił funkcję Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży i był odpowiedzialny za przygotowania do ŚDM w archidiecezji wrocławskiej.

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat Polski zaapeluje przed ŚDM o trzeźwość młodzieży

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Episkopat.pl

„Młodzi, nie dajcie się zniewolić” – to hasło tegorocznego apelu Zespołu Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości na sierpień, miesiąc trzeźwości. Apel m.in. w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie mają zatwierdzić biskupi na 373. zebraniu plenarnym KEP.

W rozmowie z KAI bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przypomniał, że sytuacja dotycząca spożywania przez Polaków alkoholu jest wciąż niepokojąca. – Należy do rodziny państw europejskich, które piją najwięcej, ale jesteśmy na dobrej drodze, by temu zadaniu sprostać. Mówię to z bólem, bo troska o trzeźwość narodu powinna dotyczyć wszystkich: nie tylko księży biskupów, ale całego społeczeństwa, także władz państwowych i samorządowych – stwierdził.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Wstrząsające świadectwa doznanych okrucieństw złożyły ofiary wojny z Butembe Beni, z Gomy, z Bunii oraz z Bukavu i Uviry. Mówiły o zabijaniu najbliższych na ich oczach, o obcinaniu rąk, o gwałceniu kobiet, zamienianiu ich w niewolnice seksualne, zmuszane także do kanibalizmu. Dziękowały też za pomoc, jakiej doświadczyły ze strony Kościoła w powrocie do normalnego życia. Pod krzyżem Chrystusa składały narzędzia zbrodni: maczety, lance, noże, młotki, matę, na której dokonywano gwałtów, mundur rebelianckiego żołnierza, którego widok wciąż budzi ich lęk. Modliły się o przebaczenie oprawcom i prosiły Boga o wybaczenie początkowej nienawiści wobec nich. Papież błogosławił te osoby, brał za ręce lub kikuty rąk, ocierał łzy.

CZYTAJ DALEJ

Premier o tzw. podatku od zbiórek: być może nadgorliwość niektórych urzędników doprowadziła do zamieszania

2023-02-02 10:02

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Rafał Guz

Być może nadgorliwość niektórych urzędników - ale też i dobra wola - doprowadziła do zamieszania, którego już nie ma - wracamy do takiego stanu, jaki był wcześniej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, pytany o kwestię tzw. podatku od zbiórek.

W czwartek podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce niedaleko od Warszawy premier został zapytany w sprawę tzw. podatku od zbiórek. Chodzi o uchwaloną na ostatnim posiedzeniu Sejmu ustawę deregulacyjną, która m.in. podnosi kwoty wolne od podatku zawarte w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję