Reklama

Niedziela Lubelska

Przez rodziny do Jezusa

Kościół Świętej Rodziny w Lublinie 9 czerwca został podniesiony do godności sanktuarium Świętej Rodziny.

Niedziela lubelska 25/2022, str. V

[ TEMATY ]

Lublin

Sanktuarium Świętej Rodziny

Katarzyna Artymiak

Poświęcenie ikony Świętej Rodziny

Poświęcenie ikony Świętej Rodziny

Uroczysta Msza św. z poświęceniem ikony Świętej Rodziny i odczytaniem dekretu metropolity lubelskiego, 9 czerwca zgromadziła pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego, przedstawicieli różnego szczebla władz i instytucji, a nade wszystko rodziny i wiernych pamiętających historyczne spotkanie ze św. Janem Pawłem II. Dokładnie przed 35 laty, przy murach kościoła budowanego na Czubach, Ojciec Święty spotkał się z milionową rzeszą pielgrzymów i przewodniczył Eucharystii z udzieleniem sakramentu święceń kapłańskich. Jak przed laty, tak i teraz w tym miejscu wybrzmiała modlitwa o świętość rodzin, by były „solą ziemi i światłem świata”.

Najcenniejsze dobro

Na początku uroczystości ks. Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej, odczytał dekret ustanawiający diecezjalne sanktuarium Świętej Rodziny. Abp Stanisław Budzik wskazał w nim na rodzinę jako jedno z najcenniejszych dóbr ludzkości, które powinno być otoczone szczególną troską. „Małżeństwo kobiety i mężczyzny sprawia, że jednoczą się oni w miłości na całe życie i otwierają na dar nowego istnienia. Jest to tajemnica tak wielka, że zasługuje na podniesienie do godności sakramentu, tak aby małżonkowie mogli przeżywać miłość samego Boga do ludzi i miłość Jezusa do Kościoła. Rodzina z Nazaretu zobowiązuje nas do odkrycia powołania i misji rodziny, znaczenia małżeństwa i rodziny w archidiecezji. Zadaniem sanktuarium jest czynić miejsce dla przychodzącego Jezusa w naszych rodzinach, przyjąć go w dziecku, w małżonku, w dziadkach, by poprzez rodziny wiara w Jezusa wzrastała w naszych wspólnotach parafialnych i Kościele diecezjalnym” – wskazał ksiądz arcybiskup. Po odczytaniu dekretu pasterz poświęcił ikonę Świętej Rodziny, która została umieszczona w głównym ołtarzu kościoła.

Wołanie o świętość

W homilii abp Stanisław Budzik podkreślił, że „9 czerwca przejdzie do historii archidiecezji lubelskiej, a zwłaszcza parafii Świętej Rodziny w Lublinie, i będzie wspominany przez kolejne dziesięciolecia, a nawet stulecia jako pamiątka trzech ważnych wydarzeń”. Pierwszym z nich jest 35. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie, drugim 5. rocznica konsekracji kościoła, a trzecim inauguracja sanktuarium Świętej Rodziny. – Sanktuarium to miejsce, gdzie niebo styka się z ziemią. To źródło, w którym pulsuje skarb Bożej łaski. To przestrzeń miłosierdzia i pojednania z Bogiem i z człowiekiem. To świątynia, z której rozlega się wołanie o świętość, skierowane do wszystkich ochrzczonych – powiedział ksiądz arcybiskup. Jak podkreślił, ustanowienie sanktuarium Świętej Rodziny jest działaniem „po myśli św. Jana Pawła II”, który znaczną część swojego nauczania poświęcił rodzinie i jest nazywany „papieżem rodziny”. Przywołując fragment Listu do Rodzin Jana Pawła II powtórzył, że „pośród wielu dróg Kościoła rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą”. Abp Budzik wskazał także na kontekst kończącego się Roku Rodziny i zaapelował o modlitwę w intencji rodzin w domach i parafiach.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje z muzyką

Niedziela lubelska 29/2022, str. I

[ TEMATY ]

koncerty

Sanktuarium Świętej Rodziny

Katarzyna Artymiak

27 lipca w Lublinie gościć będzie Alicja węgorzewska, a 10 sierpnia Jerzy Zelnik

27 lipca w Lublinie gościć będzie Alicja węgorzewska, a 10 sierpnia Jerzy Zelnik

Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie zaprasza na letnie koncerty.

Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby już po raz 26. gromadzi w papieskiej świątyni artystów z różnych stron świata i melomanów. Z inspiracji osobą i dziełem św. Jana Pawła II, we wszystkie wakacyjne środy wnętrze kościoła wypełniają dźwięki unoszące serca ku Bogu. Festiwal to pamiątka i hołd dla papieża Polaka, który w 1987 r. odwiedził Lublin i u stóp budowanego kościoła odprawił Mszę św. Organizatorzy – parafia Świętej Rodziny i Robert Grudzień – od samego początku podążają za przesłaniem Jana Pawła II zawartym w „Liście do artystów”, w którym Ojciec Święty napisał, że Kościół potrzebuje sztuki, a piękno jest drogą do Boga.

CZYTAJ DALEJ

Co wiemy o egzorcyzmach? Historie wielkich świętych

2023-01-25 21:48

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

pl.wikipedia.org

Spinello Aretino. Egzorcyzm św. Benedykta

Spinello Aretino. Egzorcyzm św. Benedykta

Pan Jezus wypędził z opętanych bardzo wiele złych duchów. Z Jego polecenia i mocą Jego imienia czynili to również jego apostołowie i uczniowie. Złe duchy wypędzali także liczni późniejsi święci, a dziś – często biorąc ich sobie za niebiańskich pomocników – czynią to setki egzorcystów na całym świecie. Bo zło nie śpi..., a „diabeł, jak lew ryczący, krąży, szukając, kogo pożreć”.

Wypędzając złego ducha, wszyscy egzorcyści czynią to oczywiście, odwołując się do Bożej mocy, do mocy imienia Jezus. Jako swoistych sojuszników w walce z szatanem przywołują jednak na pomoc także Tę, która stoi w epicentrum walki ze złem, Dziewicę, która miażdży głowę węża – nową Ewę, Matkę Bożą, Świętą Bożą Rodzicielkę, a także księcia wojska niebieskiego Świętego Michała Archanioła, archaniołów, swoich aniołów stróżów oraz mieszkańców nieba – Bożych świętych. Kontynuując misję uwalniania ludzkości spod władzy księcia ciemności, żyjący blisko Boga i bezskutecznie dręczeni przezeń święci byli bardzo skutecznymi pogromcami duchów nieczystych. Dawniej – w czasach, gdy chrześcijaństwo dopiero podbijało świat – wypędzanie demonów z ludzi i miejsc było dla nich niemal codzienną aktywnością. W opisach ich życia znaleźć można mnóstwo takich historii. Szatan najbardziej bał się zazwyczaj tych najpokorniejszych, najbardziej rozmodlonych i najbardziej umartwionych. W tym gronie znajdował się Święty Antoni Opat.

CZYTAJ DALEJ

Media: Prezydent Biden rozważa wizytę m.in. w Polsce w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji

2023-01-26 18:26

[ TEMATY ]

wizyta

Joe Biden

PAP/SHAWN THEW

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden rozważa wizytę w Europie w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego - podały w czwartek telewizje CNN i NBC News, powołując się na źródła w administracji USA. Wśród rozważanych lokalizacji jest Polska.

"Podróż nie jest jeszcze potwierdzona (...) ale jeden z oficjeli powiedział, że jednym z rozważanych przystanków jest Polska, kluczowy sojusznik NATO, obecnie goszczący tysiące amerykańskich żołnierzy i który służy jako centrum dla zachodnich transferów broni na Ukrainę" - donosi CNN. Według telewizji mało prawdopodobne jest, by Biden złożył wizytę na Ukrainie, ze względów bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję