Reklama

Niedziela Lubelska

Przez rodziny do Jezusa

Kościół Świętej Rodziny w Lublinie 9 czerwca został podniesiony do godności sanktuarium Świętej Rodziny.

Niedziela lubelska 25/2022, str. V

[ TEMATY ]

Lublin

Sanktuarium Świętej Rodziny

Katarzyna Artymiak

Poświęcenie ikony Świętej Rodziny

Poświęcenie ikony Świętej Rodziny

Uroczysta Msza św. z poświęceniem ikony Świętej Rodziny i odczytaniem dekretu metropolity lubelskiego, 9 czerwca zgromadziła pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego, przedstawicieli różnego szczebla władz i instytucji, a nade wszystko rodziny i wiernych pamiętających historyczne spotkanie ze św. Janem Pawłem II. Dokładnie przed 35 laty, przy murach kościoła budowanego na Czubach, Ojciec Święty spotkał się z milionową rzeszą pielgrzymów i przewodniczył Eucharystii z udzieleniem sakramentu święceń kapłańskich. Jak przed laty, tak i teraz w tym miejscu wybrzmiała modlitwa o świętość rodzin, by były „solą ziemi i światłem świata”.

Najcenniejsze dobro

Na początku uroczystości ks. Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej, odczytał dekret ustanawiający diecezjalne sanktuarium Świętej Rodziny. Abp Stanisław Budzik wskazał w nim na rodzinę jako jedno z najcenniejszych dóbr ludzkości, które powinno być otoczone szczególną troską. „Małżeństwo kobiety i mężczyzny sprawia, że jednoczą się oni w miłości na całe życie i otwierają na dar nowego istnienia. Jest to tajemnica tak wielka, że zasługuje na podniesienie do godności sakramentu, tak aby małżonkowie mogli przeżywać miłość samego Boga do ludzi i miłość Jezusa do Kościoła. Rodzina z Nazaretu zobowiązuje nas do odkrycia powołania i misji rodziny, znaczenia małżeństwa i rodziny w archidiecezji. Zadaniem sanktuarium jest czynić miejsce dla przychodzącego Jezusa w naszych rodzinach, przyjąć go w dziecku, w małżonku, w dziadkach, by poprzez rodziny wiara w Jezusa wzrastała w naszych wspólnotach parafialnych i Kościele diecezjalnym” – wskazał ksiądz arcybiskup. Po odczytaniu dekretu pasterz poświęcił ikonę Świętej Rodziny, która została umieszczona w głównym ołtarzu kościoła.

Wołanie o świętość

W homilii abp Stanisław Budzik podkreślił, że „9 czerwca przejdzie do historii archidiecezji lubelskiej, a zwłaszcza parafii Świętej Rodziny w Lublinie, i będzie wspominany przez kolejne dziesięciolecia, a nawet stulecia jako pamiątka trzech ważnych wydarzeń”. Pierwszym z nich jest 35. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie, drugim 5. rocznica konsekracji kościoła, a trzecim inauguracja sanktuarium Świętej Rodziny. – Sanktuarium to miejsce, gdzie niebo styka się z ziemią. To źródło, w którym pulsuje skarb Bożej łaski. To przestrzeń miłosierdzia i pojednania z Bogiem i z człowiekiem. To świątynia, z której rozlega się wołanie o świętość, skierowane do wszystkich ochrzczonych – powiedział ksiądz arcybiskup. Jak podkreślił, ustanowienie sanktuarium Świętej Rodziny jest działaniem „po myśli św. Jana Pawła II”, który znaczną część swojego nauczania poświęcił rodzinie i jest nazywany „papieżem rodziny”. Przywołując fragment Listu do Rodzin Jana Pawła II powtórzył, że „pośród wielu dróg Kościoła rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą”. Abp Budzik wskazał także na kontekst kończącego się Roku Rodziny i zaapelował o modlitwę w intencji rodzin w domach i parafiach.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto rodzin

Niedziela lubelska 24/2022, str. I

[ TEMATY ]

Sanktuarium Świętej Rodziny

Paweł Wysoki

Koncert parafialnej scholi

Koncert parafialnej scholi

Uroczystości ustanowienia sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie rozpoczął festyn parafialny.

W niedzielne popołudnie, 5 czerwca, w Parku św. Jana Pawła II odbył się festyn, który zgromadził mieszkańców parafii, dzielnicy Czuby, a nawet gości spoza miasta. Było mnóstwo radości i zabawy; czas wypełniły konkursy, koncerty i rodzinne spotkania pod pełnym słońca niebem. Przez kilka godzin na festynowej scenie prezentowały się uzdolnione dzieci i młodzież oraz goście: rodzinny zespół z Lublina The Fedor Family i piosenkarki z Ukrainy. Przy gęsto rozstawionych namiotach trwały pokazy sportowe, militarne, medyczne i artystyczne. W punkcie loterii fantowej, gdzie wśród niemal tysiąca losów można było wygrać rowery i hulajnogi, trzeba było odstać długie minuty w kolejce. Popularnością cieszyły się stoiska kulinarne, szczególnie z domowymi ciastami. Dochód z festynu został przeznaczony na organizację wakacyjnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej konferencji m. in. abp Ryś i prof. Zoll

2022-11-25 18:03

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

konferencja

Tomaszów Mazowiecki

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Kościół Ostatniej Szansy - możliwości i stracone szanse współczesnego Kościoła” - pod tym hasłem rozpoczyna się cykl spotkań w ramach powstającego przy duszpasterstwie księży filipinów LabOratorium Wiary. W dyskusji udział wezmą m. in. abp. Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Zoll, Sławomir Lachowski założyciel mBanku czy Anna Jochim-Labuda dyrektorka puckiego hospicjum. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 listopada w Tomaszowie Mazowieckim.

– Od dziesięciu lat przy parafii Świętej Rodziny prowadzonej przez księży filipinów w Tomaszowie Mazowieckim istnieje Msza Święta Ostatniej Szansy. To ostatnia Msza w mieście, gromadząca głównie ludzi młodych z Tomaszowa i okolic, ludzi szukających swojego miejsca w Kościele, ludzi którzy byli i odeszli, albo mu się przyglądają, poznając ten Kościół. Stwierdziliśmy, że to na tyle ciekawe środowisko, że ci ludzie mogą być też ciekawą inspiracją dla nas, dla duchownych, również w kontekście trwającego synodu. Postanowiliśmy zaproponować, by to środowisko spotykało się regularnie w ramach projektu, który nazwaliśmy LabOratorium wiary - oratorium, które założył św. Filip, połączone z kwestią badania, dociekania, szukania odpowiedzi – wyjaśnia KAI ks. Grzegorz Chirk, filipin.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: trzeba uwierzyć w osobiste spotkanie z Chrystusem

– Trzeba uwierzyć w osobiste spotkanie z Chrystusem – powiedział abp Wacław Depo. W I niedzielę Adwentu metropolita częstochowski przewodniczył w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie Mszy św., podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 18 osobom.

W homilii przypomniał, że rozpoczynający się rok duszpasterski w Kościele w Polsce przeżywamy pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Zaznaczył, że zadaniem na ten czas jest na nowo uwierzyć w Kościół jako wspólnotę zjednoczenia ludzi z Bogiem i zjednoczenia ludzi ze sobą oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie, „w jaki sposób mamy sobie pomóc, żeby wejść w głęboką osobistą więź z Chrystusem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję