Reklama

Niedziela Przemyska

Dziękczynienie za wiarę ojców

Jubileusz 50-lecia powstania kościoła w parafii Milcza stał się okazją do dziękczynienia Panu Bogu i ludziom za podjęcie heroicznej decyzji wbrew woli ówczesnych władz.

Niedziela przemyska 25/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

50 lecie

Karolina Dufrat

Wnętrze kościoła z matka bożą Sokalską w centrum. Obraz przekazał do świątyni bp Ignacy Tokarczuk

Wnętrze kościoła z matka bożą Sokalską w centrum. Obraz przekazał do świątyni bp Ignacy Tokarczuk

Proboszcz parafii Milcza ks. Józef Niezgoda we wstępie do Mszy św. przywołał z kroniki parafialnej ten dzień, w którym mieszkańcy zbudowali swój kościół. – 20 maja 1972 r. w ciągu jednej doby wybudowano mury stanowiące zalążki miejscowej świątyni. Kronika parafialna parafii Milcza pisze o tym dniu takie słowa: „Na każdym rogu fundamentów po dwóch murarzy, muruje cegłą początek ścian kościoła, a o godz. 16 już każdy murował, kto tylko umiał. Pomocy do podawania cegły systemem taśmowym i robienia zaprawy było pod dostatkiem. Przygotowanie zaprawy wykonywano ręcznie, cała wieś spontanicznie przyłączyła się do budowy kościoła. Parafianie się nie oszczędzali. Odnosiło się wrażenie, że Duch Święty uskrzydla ich w realizacji zamierzonego celu. Już na drugi dzień, 21 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego o godz. 22. odprawiono w nowo powstałej świątyni pierwszą Mszę św. celebrowaną przez ks. Mariana Przewrockiego – wikariusza z Beska, późniejszego pierwszego proboszcza tutejszej parafii, którą w tym samym roku erygował biskup przemyski Ignacy Tokarczuk. Tenże pamiętny rok był dla miejscowych parafian, budowniczych kościoła, czasem szykan władzy komunistycznej, procesów, wyroków i ponoszenia zasądzonych kar”. Wszystko to chcemy objąć w przeżywanym złotym jubileuszu – mówił ks. Józef Niezgoda.

Świadek tamtych czasów

Niezwykle wzruszającym momentem była relacja Franciszka Krupy – parafianina, świadka wydarzeń sprzed 50 lat. – 50 lat temu doszło na tej ziemi do niezwykłego, pełnego emocji wydarzenia. Wtedy to w formie buntu społecznego duża grupa ludzi zdeterminowanych przystąpiła do pracy przy nielegalnej budowie kościoła. Wśród nich byli fachowcy budowlani i liczne grono mieszkańców wsi, na czele z ks. Marianem Przewrockim. Tempo pracy było niesamowite, a wynik końcowy zaskakujący: w ciągu jednej doby wybudowano podstawowe mury kościoła i dach. Pierwsza Msza św. zakończyła się tuż po ukończeniu podstawowych prac. Odprawił ją ks. Przewrocki w koncelebrze z ks. Kołodziejem – wikariuszem z Targowisk. W murach, które oddychały jeszcze świeżą, murarską zaprawą zgromadziło się mnóstwo ludzi. Wszyscy z gorącym uczuciem wiary wielbili Boga i dziękowali za otrzymane łaski oraz pomoc Ducha Świętego, który tą akcją tak szczęśliwie pokierował. Po tym wydarzeniu bp Ignacy Tokarczuk docenił heroiczną postawę mieszkańców i ustanowił samodzielną placówkę duszpasterską – mówił z dumą parafianin.

Reklama

Jubileusz

Po 50 latach we wspólnocie parafialnego Wieczernika, cała miejscowość spotkała się w swoim parafialnym domu pod przewodnictwem abp Adam Szala. W homilii metropolita przemyski zwrócił uwagę, jak ważny jest dom w życiu każdego człowieka. To pragnienie odniósł do chęci posiadania swojego parafialnego domu, a także do budowania wspólnoty parafialnej jako niematerialnego domu. – Chcemy dzisiaj, wsłuchując się w słowo Boże, podziękować tym wszystkim ludziom, którzy 50 lat temu mieli tęsknotę za tym podwójnym domem, za tym domem, który jest kościołem, świątynią. Także za tym domem, który jest wspólnotą parafialną. Ta tęsknota została zwieńczona sukcesem, a jesteśmy dzisiaj w świątyni, która jest świadkiem tego trudu polegającego na budowie domu, wznoszeniu murów, ale także trudu polegającego na budowaniu wspólnoty wiary. To stało się 21 maja 1972 r., ta pierwsza Msza św. odprawiana o godz. 22. To szczególny znak, ale także to okazja dzisiaj, żeby po tych 50 latach wyrazić uznanie i podziękować, i przyznać, że było to możliwe dzięki wspólnej pracy, która została nacechowana także odwagą, gotowością na poniesienie konsekwencji. Wyczytałem, że ok. 25 osób było aresztowanych, w Sanoku w sądzie sądzonych było 13 osób, ale w tym wszystkim pojawiło się coś pięknego i bardzo ważnego: solidarność wioski i solidarność ludzi, którzy chcieli tego Bożego domu. Nie sztuka zbudować kościół, świątynię, choć jest to trudne zadanie, ale o wiele trudniejsze jest zbudowanie wspólnoty gromadzącej się razem. Dzisiaj są takie kraje, choćby w warunkach misyjnych, gromadzą się pod drzewem i to jest Kościół. To jest wspólnota wiary – podkreślał abp Szal.

Metropolita nawiązał także do obecności wizerunku Matki Bożej Sokalskiej znajdującego się w ołtarzu głównym świątyni. – Po dwóch latach istnienia kościoła, bp Ignacy Tokarczuk przekazał do świątyni obraz Matki Bożej Sokalskiej. Trzeba nawiązać do tego, co było w Wieczerniku – tam apostołowie razem z Maryją oczekiwali na zesłanie Ducha Świętego, a poświęcenie Waszej świątyni dokonało się właśnie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. To piękna wskazówka i jakby potwierdzenie tej prawdy, że ciągle na nowo mamy budować ten dom. Nie tylko troszczyć się o to, by ta świątynia była piękna, ale także trzeba pamiętać, że ten kościół ma być domem, w którym głoszone jest słowo Boże, w którym jest rozdzielane Ciało i Krew Pańska. Dom chleba – dom Eucharystii, jest to Wieczernik, w którym prosimy o to, aby Duch Święty uświęcał związki małżeńskie, żeby błogosławił małym dzieciom, młodzieży przyjmującej sakrament bierzmowania, czy wspierał tych, którzy poprzez sakrament chorych zdają egzamin ze swojego cierpienia.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół ludzkich serc

Niedziela zamojsko-lubaczowska 23/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Joanna Ferens

Młodzież umocniona darami Ducha Świętego

Młodzież umocniona darami Ducha Świętego

Jubileusz jest dla nas czasem pobudzenia na nowo ludzkich serc – powiedział ks. Krzysztof Maj podczas uroczystych obchodów 30-lecia istnienia parafii w Dąbrowicy.

Uroczystości jubileuszowe 15 maja połączono z zakończeniem Misji Świętych oraz sakramentem bierzmowania, który przyjęło 16 młodych ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2008, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Czy może ksiądz napisać odezwę do dorosłych, aby nie zmuszali młodych do modlitwy? Uważam, że modlitwa jest pragnieniem serca i nie powinno się do niej nikogo zmuszać. Mam nadgorliwą babcię, która co parę dni strofuje mnie, że się nie modlę, a niekiedy wręcz klęka przy mnie, żebym się modlił. Przyznam się szczerze, że bardzo mnie to irytuje i przynosi odwrotny skutek. Nie mam najmniejszej ochoty na modlitwę. Uważam, że wiara w Boga jest tylko wtedy prawdziwa, gdy człowiek jest w tym wolny.
Mateusz

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję