Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Błogosławiona cząstka

Cała Polska z wielką godnością doczekała się we wrześniu ub. roku beatyfikacji dwóch wielkich postaci: Prymasa Tysiąclecia oraz m. Elżbiety Róży Czackiej.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 25/2022, str. V

[ TEMATY ]

Prymas Tysiąclecia

Matka Elżbieta Czacka

Juliusz Samborski

Procesji przewodniczył bp Henryk Wejman

Procesji przewodniczył bp Henryk Wejman

Owocem tego wydarzenia było utworzenie w Kobylance pierwszego w Polsce sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a także uroczyste wprowadzenie do bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie jego relikwii. W pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Tysiąclecia, w tej jakże ważnej historycznie świątyni, pojawiły się również relikwie bł. m. Elżbiety Róży Czackiej.

Apostołka Niewidomych

Róża Maria Czacka urodziła się 22 października 1876 r. w Białej Cerkwi na Ukrainie jako szóste z siedmiorga dzieci. Z domu rodzinnego wyniosła głęboką wiarę oraz wszechstronne wykształcenie. Od dzieciństwa miała problemy ze wzrokiem, który całkowicie utraciła w wyniku wypadku, w wieku 22 lat. Dzięki żarliwej wierze nie załamała się, ale przyjęła to wydarzenie jako znak osobistego powołania. Postanowiła poświęcić się sprawie ociemniałych, których sytuacja w tamtych czasach była wyjątkowo trudna. Nauczyła się alfabetu Braille’a, wyjechała za granicę, by poznać nowoczesne koncepcje i metody pracy z niewidomymi. W 1908 r. założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Królestwie Polskim, a rok później, zdecydowała o przeznaczeniu swojego majątku na pomoc niewidomym. Staraniem Towarzystwa powstały w Warszawie: ochronka, szkoła powszechna, warsztaty, biblioteka brajlowska oraz tzw. patronat, pomagający dorosłym niewidomym i ich rodzinom. W 1922 r. m. Elżbieta rozpoczęła budowę zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Powstał nowoczesny kompleks, dający wychowankom wykształcenie podstawowe i zawodowe, pozwalające na samodzielne godne życie. Niewidoma matka niewidomych zmarła w opinii świętości 15 maja 1961 r. w Laskach.

Błogosławiona w Szczecinie

Uroczystości wprowadzenia relikwii miały miejsce w sobotę 28 maja. Delegacja parafii z ks. prał. Aleksandrem Ziejewskim na czele w Laskach odebrała relikwie, którą jest cząstka kości błogosławionej. Zostały one procesyjnie wniesione przez członków Rady Parafialnej z jej przewodniczącym Dariuszem Szklarem. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył bp prof. Henryk Wejman w asyście dziesięciu kapłanów. Bardzo licznie zgromadzili się wierni w tym pielgrzymi z archidiecezji. Powitania duchowego relikwii dokonał ks. prał. Aleksander Ziejewski, niestrudzony kapłan, który swoją niezłomną postawą krzewi najważniejsze wartości religijno – patriotyczne, czego dowodem jest koronowany obraz i duża ilość zgromadzonych w bazylice relikwii. Dostojny Celebrans w Słowie Bożym nawiązał do tych dwóch postaci, najpierw do wspomnienia liturgicznego bł. Prymasa Tysiąclecia. – Człowiek poddający się działaniu łaski uświęcającej oddziałuje nie tylko na świat osób, lecz także na rzeczywistość ziemską. W miarę jak człowiek się uszlachetnia – mówił kardynał – cały świat się odnawia. Oblicze ziemi staje się coraz bardziej ludzkie i coraz bardziej Boże. Odnowiony duchowo człowiek oddziałuje na otoczenie. Jedność z Bogiem staje się bez wątpienia źródłem integracji ludzkiej osobowości i tym samym jego przemieniającego działania w świecie.

Wskazał także na postać bł. m. Róży Czackiej, którą łączyło z prymasem nie tylko ofiarne służenie wszystkim potrzebującym pomocy ale i to, że swoim pokornym i cichym życiem służby dała przykład aktualnego i dziś zawołania: „Przez krzyż do nieba”. Na zakończenie podniosłej Eucharystii dokonano także poświęcenia sztandaru ku czci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu do papieża: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego wyjątkowo ważna dla Kościoła w Polsce

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski, której przewodniczącym w latach 1948-1981 był kardynał Stefan Wyszyński, chciałbym przekazać Waszej Świątobliwości wyrazy mojej głębokiej wdzięczności” – podkreślił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, w liście do papieża Franciszka.

Abp Gądecki zaznaczył, że informacja o zatwierdzeniu cudu za wstawiennictwem Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, oznaczająca Jego bliską beatyfikację, to ogromna radość dla Kościoła w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję