Reklama

Niedziela plus

Odpowiedzialny Gdańsk, odpowiedzialne ojcostwo

Wspieranie ojców rodzin w wypełnianiu ich misji to jeden z wielu obszarów aktywności Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk. Jak jego członkowie wspierają mężczyzn i jakie działania w innych obszarach podejmują?

Niedziela Plus 26/2022, str. X

[ TEMATY ]

Gdańsk

Archiwum autora

Przed rokiem z okazji Dnia Ojca Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zorganizowało w Warszawie grę miejską pt. „Przygoda z Tatą”. Zadaniem zespołów, składających się z ojców i dzieci, było przeszukanie archipelagu skarbów i odnalezienie wyznaczonych obiektów zlokalizowanych w centrum stolicy. Na poszczególnych „wyspach” na graczy czekały zadania specjalne i punkty do zdobycia za ich poprawne wykonanie. Gra stanowiła część rządowego programu „Ojcostwo – przygoda życia”, którego celem jest budowanie pozytywnego wizerunku ojca i wzmacnianie więzi rodzinnych. W zamyśle twórców program ma się przyczynić do wzrostu świadomości, że odpowiedzialność za wychowanie dziecka w równym stopniu ponoszą oboje rodzice, nie tylko matka. Chodzi o podkreślenie faktu, że ojcostwo jest niezwykle ważnym obszarem samorealizacji dla mężczyzny, zaś dla dziecka – kluczowym elementem, który umożliwia jego prawidłowy, harmonijny rozwój.

„Przygoda z Tatą” w Gdańsku

Sukces zeszłorocznego wydarzenia sprawił, że ministerstwo zdecydowało się powtórzyć imprezę (tym razem we wszystkich miastach wojewódzkich). W poszukiwaniu wykonawców zadania rozpisano konkurs, do którego przystąpiło czterdzieści pięć organizacji pozarządowych. Wśród szesnastu (po jednej z każdego województwa), których oferty zostały najwyżej ocenione, znalazło się m.in. Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk. Złożona przez nie oferta otrzymała 217 punktów, co było czwartym wynikiem w kraju, a wysokość otrzymanego dofinansowania wyniosła 97 565 zł. Stowarzyszenie zaprosiło do współpracy Bractwo Przygody Almanak i 19 czerwca oba podmioty zorganizowały piknik oraz grę miejską opodal sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie. Koordynatorem akcji był Marcin Kręcicki, twórca wybranego przez ministerstwo wniosku.

– W rywalizacji wzięło udział ok. 250 zespołów – mówi Magdalena Chmielewska, współorganizatorka wydarzenia. Korzystając z otrzymanej tuż przed startem mapy, uczestnicy musieli odnaleźć w terenie wyznaczone punkty, co wymagało sporych umiejętności topograficznych oraz – o co najbardziej chodziło – dobrej współpracy w rodzinnym gronie. Na mecie na wszystkich czekały pamiątkowe medale, a na zwycięzców – nagrody. O kolejności miejsc decydowała liczba osiągniętych punktów kontrolnych oraz czas przejścia od startu do mety. Wszystkie rodziny otrzymały też prezent w postaci książki o tematyce wychowawczej, przygotowany przez Inicjatywę Tato.Net .

Reklama

W trakcie rywalizacji na polanie opodal ołtarza papieskiego trwał piknik, na którego program złożyły się zabawy, konkursy sprawnościowe oraz zajęcia artystyczne prowadzone przez harcerki. Były zamki dmuchane, darmowy popcorn i wata cukrowa, a ciekawscy mogli zajrzeć do wozu strażackiego, wozu policyjnego lub karetki pogotowia. Na scenie zaprezentował się Teatr Qfer. Organizatorzy szacują, że w marszu na orientację i w pikniku łącznie wzięło udział ok. 2 tys. osób.

„Postaw na swoją rodzinę”

Jeszcze przed pandemią Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk wspólnie z Fundacją Cyryla i Metodego zorganizowało cykl warsztatów pt. „Postaw na swoją rodzinę”, których celem było umocnienie relacji ojców z dorastającymi córkami. Najlepszym podsumowaniem zajęć były opinie uczestników i uczestniczek: „Najważniejsze było to, że mogłam się tyle dowiedzieć o tacie i być z nim cały dzień oraz rozmawiać na tematy, na które do tej pory nie rozmawiałam”; „Dobry czas spędzony wspólnie z tatą. Poznałam jego odczucia na tematy, o których nie wiedziałam, bo o nich nie rozmawialiśmy”.

„Bal Tata&Córka”

Innym wydarzeniem zorganizowanym przez stowarzyszenie był bal „Tata&Córka”, na którym bawiło się pięćdziesiąt par – ojców z córkami. Otworzył go tradycyjny polonez, po którym nastąpiły koronowanie córek na „królewny” oraz pasowanie ojców na „rycerzy”. Tańce przeplatano licznymi konkursami z nagrodami. Kuchnia pięknie przystrojonej Tawerny Lukullus, w której odbyła się zabawa, zaserwowała elegancki i smaczny poczęstunek, ale najważniejszy był czas, który ojcowie spędzili razem ze swoimi córkami. Niejeden tata podkreślał, że 4 godziny balu to był najdłuższy czas wspólnie spędzony z córką od jej narodzin...

(Nie)Zdrovve Love

Wspieranie ojców rodzin w wypełnianiu ich misji to jeden z wielu obszarów aktywności Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk. Jego członkowie, wywodzący się w dużej mierze z Domowego Kościoła od kilku lat toczą batalię z władzami Gdańska, które forsują w tamtejszych szkołach program Zdrovve Love, sprowadzający się do permisywnej edukacji seksualnej dzieci i młodzieży.

2022-06-21 13:48

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuria gdańska: przyjmujemy do wiadomości komunikat nuncjatury ws. abpa Głódzia

[ TEMATY ]

Gdańsk

bazylikamariacka.gdansk.pl /fb.com/dariuszkulaimages

Gdańska kuria metropolitalna oświadczyła, że przyjęła do wiadomości komunikat nuncjatury apostolskiej w Polsce dotyczący ukarania abpa seniora Sławoja Leszka Głódzia. Hierarcha dostał m.in. zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie archidiecezji gdańskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

"Archidiecezja Gdańska przyjmuje do wiadomości Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce (N. 5733/21) z dnia 29 marca 2021 r. ws. arcybiskupa seniora gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. Jednocześnie przyjmuje, że treść komunikatu i zawarte tam postanowienia wynikają z przeprowadzonego postępowania dotyczącego zasygnalizowanych zaniedbań w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka +Vos estis lux mundi+" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek na stronie kurii przez rzecznika archidiecezji gdańskiej ks. dra Macieja Kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja warszawska: Pierwsze parafie neoprezbiterów

2023-05-29 09:40

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

zmiany kapłańskie 2023

Magdalena Pijewska/Niedziela

Czternastu neoprezbiterów Archidiecezji Warszawskiej wyświęconych 27 maja 2023 roku zostało posłanych na pierwsze parafie, gdzie będą wikariuszami. Dekrety wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

NEOPREZBITERZY 2023

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał ustawę, która umożliwi powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej

2023-05-29 16:25

[ TEMATY ]

straż graniczna

Andrzej Duda

PAP/Marcin Bielecki

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwi powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie, a także zmieni nazwy Wyższej Szkoły Policji i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na Akademię Policji w Szczytnie i Akademię Pożarnicza. Ta ustawa ma historyczne znaczenie - powiedział.

Prezydent ustawę wprowadzającą zmiany w szkolnictwie wyższym nadzorowanym przez MSWiA podpisał w poniedziałek podczas uroczystości w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie. To ten ośrodek zostanie przekształcony w Wyższą Szkołę SG.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję