Reklama

Niedziela plus

Spycimierz

Tu wiara łączy się z kulturą

Tegoroczne obchody Bożego Ciała były okazją do dziękczynienia za wpisanie spycimierskich kwietnych dywanów na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Niedziela Plus 26/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii biskup włocławski Krzysztof Wętkowski przypomniał m.in. wielowiekową historię Spycimierza. Nie zabrakło też nawiązania do tradycji układania kwietnych dywanów, po których przechodzi procesja w Boże Ciało. – Tym, co motywuje parafian Spycimierza do corocznego układania tych dywanów, jest wiara w rzeczywistą obecność Chrystusa pośród nas – powiedział bp Wętkowski.

Ordynariusz diecezji przypomniał także związek wiary i kultury, co pozwoliło przetrwać narodowi polskiemu pomimo zaborów i wojen. – Dlatego przekaz wiary i kultury powinien być na polskiej ziemi otoczony wielkim szacunkiem i doceniany przez wierzących i niewierzących – stwierdził biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Eucharystii ulicami Spycimierza przeszła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy.

Na zakończenie uroczystości miała miejsce prezentacja kartki pocztowej, nawiązującej do spycimierskiej tradycji układania kwietnych dywanów na Boże Ciało. Została ona przygotowana w związku z 700-leciem świętowania uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa w Polsce, jednak ze względu na ograniczenia związane z pandemią COVID-19 została opublikowana w tym roku.

2022-06-21 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Ciało w parafii św. Barbary w Wieluniu

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Zofia Białas

Boże Ciało, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, święto ustanowione przez papieża Urbana IV w 1264 roku, obchodzone nieprzerwanie od wprowadzenia do kalendarza liturgicznego przez papieża Jana XXII, gromadzi zawsze wielką ilość wiernych, którzy publiczne chcą wyznać wiarę w Chrystusa eucharystycznego. W każdym zakątku, gdzie są katolicy, stają cztery ołtarze, do których zdąża procesja. Tak było i w parafii św. Barbary w Wieluniu. Parafia, która powstała w 2000 roku, Boże Ciało obchodziła w tym roku po raz szesnasty. Po raz szesnasty złożyła też świadectwo wiary w Eucharystię. Świadczyła o tym udekorowana trasa procesji, cztery piękne ołtarze i wypisane na nich słowa: Ten, kto nie miłuje, ten nie zna Boga; Ukochaj Eucharystię; Bądźcie miłosierni; Weź w opiekę naród cały oraz obecność całej asysty procesyjnej: chór parafialny, Żywy Różaniec, ministranci, dzieci sypiące kwiaty, sygnaliści Koła łowieckiego Daniel, poczty sztandarowe kół łowieckich Kormoran, Daniel i Okręgowego Związku łowieckiego w Sieradzu oraz wierni.

CZYTAJ DALEJ

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Słowo Boże podczas koncelebrowanej uroczystej Eucharystii wygłosił jezuita o. Wojciech Kowalski. Rozpoczął od pytania: Co w takim dniu może nam powiedzieć św. Wojciech?

CZYTAJ DALEJ

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję