Reklama

Życie Kościoła

Kościół chce pomagać rodzinom

X Światowe Spotkanie Rodzin zakończyło się 26 czerwca w Rzymie. Tematem spotkania były słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”.

W 5-dniowym maratonie rodzinnym uczestniczyło co prawda tylko 2 tys. osób z całego świata, ale formuła jubileuszowego spotkania była inna od tej przyjętej przy organizacji poprzednich spotkań. Jednocześnie z wydarzeniami rzymskimi rodziny gromadziły się na Eucharystiach, na słuchaniu słowa Bożego i na dzieleniu się nim w swoich diecezjach. Patronami całego spotkania byli błogosławieni małżonkowie Ludwik i Maria Beltrame Quattrocchi. X Światowe Spotkanie Rodzin zakończyło także obchody Roku Rodziny Amoris Laetitia, który został ogłoszony w 5. rocznicę publikacji papieskiej adhortacji poświęconej rodzinie. Miało ono na celu rozbudzenie nowego zaangażowania w Kościele w celu wsparcia rodziny, z której Kościół się przecież narodził – wsparcia rodzin, z których się składa. – Kościół jest z wami, co więcej: Kościół jest w was! – powiedział Ojciec Święty podczas Mszy św. 25 czerwca. W tej samej homilii dawał rodzicom konkretne, rady m.in.: „(...) nie chrońcie swoich dzieci przed wszelkimi najmniejszymi trudnościami i cierpieniami, ale starajcie się przekazać im umiłowanie życia, rozpalić w nich pragnienie odnalezienia swojego powołania i podjęcia wielkiej misji, którą zaplanował dla nich Bóg”, oraz „(...) postawienie na miłość rodzinną jest odważne: trzeba mieć odwagę, by się pobrać. Widzimy, jak wiele jest młodych ludzi, którzy nie mają odwagi się pobrać. Jakaś matka mówi do mnie: «Niech Ojciec coś zrobi, porozmawia z moim synem, który nie chce się ożenić, ma 37 lat!». «Ależ proszę pani, niech pani nie prasuje jego koszul, niech go pani trochę odpycha, niech wyjdzie z gniazdka». Bowiem miłość rodzinna pobudza dzieci do latania...”.

Kościół chce pomagać rodzinom w trudnej dla nich sytuacji, szczególnie ze względu na to, że instytucji, która w swoim DNA ma proegzystencję, przychodzi funkcjonować w kulturze wielowymiarowego egocentryzmu, będącej wobec niej w kontrze. To w tym są zakorzenione wzrastająca niechęć do zakładania rodzin i ich podatność na destrukcję w zderzeniu z przeciwnościami i ułatwianą drogą ucieczki od proegzystencji. Kościół chce pomagać rodzinom. Takie jest uzasadnienie nowego dokumentu, który proponuje – to będzie szalenie wymagające dla całego Kościoła – wydłużenie czasu przygotowania do małżeństwa i towarzyszenie małżonkom w pierwszych latach jego trwania. Ważne, by traktować to nie jako przykry obowiązek, ale jako propozycję. Oczywiście, pozostaje pytanie, czy ta propozycja kościelna zostanie przez młodych przyjęta. Bo do tanga trzeba dwojga.

2022-06-29 06:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Turzyński: To był dzień naznaczony świadectwami

To był dzień naznaczony świadectwami. Tu nie tyle chodzi o teorię, ale o to, co postawiono na początku jako zadanie kongresu, aby pokazać piękno życia rodzinnego, jaki cudowny jest pomysł Boży na życie kobiety i mężczyzny – powiedział portalowi polskifr.fr bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, komentując kolejny dzień X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie, 23 czerwca br.

„Drugi dzień światowego spotkania rodzin w Watykanie rozpoczęliśmy w gronie polskim od modlitwy przy grobie św. Jana Pawła II – patrona rodzin. O godz. 7:10 w każdy czwartek jest Msza św. Było ok. 60 księży, dużo ludzi świeckich i sióstr zakonnych. Było 5 biskupów. Przewodniczył nam abp Grzegorz Ryś. On wygłosił homilię” – zrelacjonował dla nas bp Turzyński. „Ta modlitwa wybrzmiała bardzo mocno, aby rodziny były silne Bogiem i na Nim budowały” – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

2023-01-07 15:27

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież zapewnił o swej modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 14:28

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty, za pośrednictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina wystosował telegramy kondolencyjne na ręce nuncjusza apostolskiego w Turcji arcybiskupa Marka Solczyńskiego oraz nuncjusza apostolskiego w Syrii, kardynała Mario Zenariego w związku tragicznym trzęsieniem ziemi, które minionej nocy nawiedziło południową Turcję i północną Syrię. Pociągnęło ono za sobą co najmniej 1 400 ofiar śmiertelnych.

W telegramie skierowanym na ręce papieskiego przedstawiciela w Turcji kard. Parolin zapewnił o duchowej bliskości Ojca Świętego wobec wszystkich poszkodowanych. „Powierzając tych, którzy zginęli miłosierdziu Wszechmogącego, składa serdeczne kondolencje tym, którzy opłakują ich stratę. Jego Świątobliwość modli się również, aby personel ratunkowy był wspierany w opiece nad rannymi i w trwających działaniach pomocowych Bożymi darami męstwa i wytrwałości” – napisał watykański sekretarz stanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję