Reklama

Niedziela Lubelska

W służbie Bogu i ludziom

Kapłańskie jubileusze świętowane są w archikatedrze lubelskiej oraz w parafiach, z których księża pochodzą i do których zostali posłani.

Jedna z takich uroczystości odbyła się w niedzielę, 19 czerwca, w parafii św. Brata Alberta w Puławach, gdzie za 50 lat kapłaństwa dziękował proboszcz senior ks. kan. Aleksander Zeń. Na liturgii pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego zgromadzili się przedstawiciele wspólnot, w których pracował ks. Aleksander, władze miasta i powiatu puławskiego, a także przyjaciele i rodzina jubilata. W homilii bp Miziński ukazał kapłaństwo jako szczególne powołanie do jedności z Chrystusem w realizacji Jego misji oraz do służby Bogu i człowiekowi poprzez wyjaśnianie Bożych tajemnic, sprawowanie sakramentów i wypełnianie woli Bożej. Wskazując na ks. Aleksandra Zenia przedstawił jego drogę, która rozpoczęła się w katolickiej rodzinie w Horyszowie Polskim, gdzie usłyszał głos powołania, i prowadziła przez seminarium duchowne w Lublinie oraz przez parafie we Frampolu, Krasnymstawie. Bychawie, Lublinie i Brzezinach Stojeszyńskich aż po Puławy. Do miasta nad Wisłą jubilat przybył w 1986 r. z misją tworzenia parafii Brata Alberta i wybudowania kościoła; tu wciąż mieszka i służy. – Dziękujemy za piękne lata wznoszenia kościoła oraz organizowania życia religijnego, za troskę o tworzenie wspólnoty wiary i miłości braterskiej – powiedział ksiądz biskup. O tym, jak bogata jest historia życia ks. Zenia i jak wiele inicjatyw podejmował, można było przekonać się słuchając podziękowań i życzeń. Przedstawiciele Rady Parafialnej podkreślili, że jest on nie tylko budowniczym świątyni, ale też twórcą przystani dla bezdomnych; wyjątkowym człowiekiem, który krzewi wiarę, kulturę i patriotycznego ducha. Przedstawiciele różnego szczebla władz wskazali na społeczne zaangażowanie ks. Zenia, które doprowadziło m.in. do ogłoszenia św. Brata Alberta patronem miasta Puławy. Duchowieństwo i wierni dekanatu puławskiego dziękowali m.in. za zaangażowanie w działalność w Katolickim Stowarzyszeniu Kolejarzy Polskich oraz w NSZZ Solidarność Ziemi Puławskiej.

Reklama

Spełnione kapłaństwo

Z ks. kan. Aleksandrem Zeniem rozmawia Agnieszka Marek

Agnieszka Marek: Jaka jest recepta na wytrwanie w powołaniu kapłańskim?

Ks. kan. Aleksander Zeń: Od strony duchowej jest to niewątpliwie modlitwa; szczególnie ważna jest modlitwa brewiarzowa. Pomagają także wszelkie aktywności pogłębiające kontakt z Bogiem i rozwijające kapłana duchowo, jak czytanie Pisma Świętego, lektura duchowa, adoracja Najświętszego Sakramentu. To z tej relacji ksiądz czerpie siłę, a pomoc płynąca od Boga jest nie do zastąpienia niczym innym. Z drugiej strony pomocne jest zaangażowanie w pracę duszpasterską i dostrzeżenie pozytywnych owoców tej pracy.

W jaki sposób wierni mogą pomóc kapłanowi w realizowaniu powołania?

Poprzez modlitwę i współpracę. Współczesny Kościół bazuje na wspólnotach, które mają być wsparciem nie tylko dla Kościoła powszechnego, ale także dla Kościoła lokalnego. Jeżeli wierni, wspólnotowo bądź indywidualnie, przejmują na siebie obowiązki, które służą organizowaniu duszpasterstwa, bardzo księdzu pomagają. Kiedy zaczęliśmy tworzyć wspólnotę parafialną, powstały różne grupy modlitewne i formacyjne, jak Rycerstwo Niepokalanej, Legion Maryi czy Akcja Katolicka, a członkowie tych grup brali na siebie różne zadania. Nie mogę nie wspomnieć o zaangażowaniu indywidualnym poszczególnych osób, które swoją pracą i ofiarą wspierały wspólnotę parafialną. Drugim sposobem jest modlitwa w intencji kapłanów. Wyjątkową inicjatywą jest „Margaretka”, wspólnota obejmująca modlitwą księży. Kiedy ktoś prosi Boga w modlitwie o pomoc dla kapłana, to wsparcie z nieba jest pewne.

Więcej na www.lublin.niedziela.pl

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask Bożych w dalszej pracy!

Niedziela legnicka 22/2022, str. II

[ TEMATY ]

25‑lecie

jubileusz kapłaństwa

Ks. Waldemar Wesołowski

Księża jubilaci obchodzili swoje święto z biskupem legnickim

Księża jubilaci obchodzili swoje święto z biskupem legnickim

W katedrze legnickiej jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich obchodziła grupa księży pracujących w naszej diecezji.

Z jedenastu kapłanów wświęconych 17 maja 1997 r. przez bp. Tadeusza Rybaka, obecnie w diecezji legnickiej pracuje ośmiu. – Srebrny jubileusz to okazja do spojrzenia wstecz, ale i zastanowienia się nad tym, co przed nami – mówił podczas Mszy św. 16 maja biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Srebrnym jubilatom złożył też życzenia radości, pokoju, głębi łaski Bożej, dzięki której posługa kapłańska jest owocna. Jak wspominają sami księża, święcenia odbyły się 17 maja, a więc wcześniej niż zazwyczaj. Miało to związek ze zbliżającą się pielgrzymką Jana Pawła II do Legnicy. – My, jako neoprezbiterzy mieliśmy to szczęście i zaszczyt sprawować Mszę św. na legnickim lotnisku w przestrzeni ołtarza papieskiego, byliśmy zatem bardzo blisko Ojca Świętego. Niektórzy z nas uczestniczyli też w Kongresie Eucharystycznym, który w tym czasie odbywał się we Wrocławiu. Tak więc na początku naszego kapłaństwa mieliśmy takie mocne eucharystyczne przesłanie – mówi ks. Krzysztof Wiśniewski. Srebrni Jubilaci to: ks. Robert Rynkiewicz, ks. Piotr Sałaga, ks. Dariusz Siuta, ks. Grzegorz Sowa, ks. Mariusz Szymański, ks. Krzysztof Wiśniewski, ks. Wiktor Juchiewicz, ks. Jacek Makówka. Jubilatom składamy najserdeczniejsze życzenia obfitych łask Bożych w dalszej pracy duszpasterskiej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

2022-09-28 16:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rodzina Różańcowa

Karol Porwich/Niedziela

O pokój dla świata, a zwłaszcza w Ukrainie, będą się modlić członkowie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej podczas rozpoczynających się jutro rekolekcji tego środowiska. Tradycyjnie odbywają się przed odpustem Matki Bożej Różańcowej, który przypada w niedzielę, 2 października. Za wstawiennictwem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, patrona wspólnoty, zanoszone będą modlitwy o opiekę dla Polski i o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu - zapowiada o. Marian Waligóra opiekun duchowy Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

- Tegoroczne rekolekcje wypadają w trudnym czasie, jesteśmy świadkami agresji rosyjskiej na Ukrainę. Tocząca się wojna za naszą wschodnią granicą dotyka też nas bardzo konkretnie. Dajemy schronienie uchodźcom wojennym - powiedział paulin. Przypomniał, że Jasnogórska Rodzina Różańcowa od pierwszego dnia wojny podjęła modlitwę o pokój dla Ukrainy, dla świata. - To jest nasz dar duchowy, jako wspólnota jednoczymy się z tymi, którzy potrzebują naszego serca - dodał paulin.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo wierności. Jubileusz cieszyńskich elżbietanek

2022-09-29 20:19

[ TEMATY ]

jubileusz

elżbietanki cieszyńskie

Mariusz Jaszczurowski

Siostry jubilatki przyjmują wieniec.

Siostry jubilatki przyjmują wieniec.

Dwie siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Cieszynie świętują srebrny jubileusz profesji zakonnej.

Za dar jubileuszu S. M. Benedykta Drobek i S. M. Beniamina Jeleśniańska dziękowały w kościele św. Elżbiety w Cieszynie na koncelebrowanej Eucharystii, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Grzegorz Olszowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję