Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ze św. Jadwigą na sztandarze

Dzień patronki w Szkole Podstawowej w Wólce Podleśnej jest zawsze wyjątkowym świętem.

Niedziela rzeszowska 27/2022, str. VII

[ TEMATY ]

szkoła

św. Jadwiga

sztandar

Katarzyna Piotrowska

Uroczysty moment przekazania sztandaru uczniom

Uroczysty moment przekazania sztandaru uczniom

W tym roku święto patronki – świętej Królowej Jadwigi – było połączone z poświęceniem sztandaru i przekazaniem go przez Radę Rodziców szkolnej społeczności. Uroczystość, która odbyła się 8 czerwca zaszczycili: wójt gminy Trzebownisko Lesław Kuźniar, zastępca wójta Sławomir Porada, przewodnicząca Rady Gminy Bernadetta Świątek, starszy wizytator Podkarpackiego Kuratorium Oświaty Magdalena Ćwikła, dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół z terenu gminy Trzebownisko, przedstawiciele organizacji działających na terenie wsi oraz sołtys Wólki Podleśnej Józef Lech.

Królowa Jadwiga patronuje nie tylko szkole w Wólce Podleśnej, ale i parafii. Uroczyste obchody rozpoczęto odpustową Mszą św., podczas której sztandar poświęcił ks. dr Paweł Synoś, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa diecezjalnego. Mszę św. koncelebrowali: proboszcz ks. dr Andrzej Pociask i ks. dr Marek Chorzępa – proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Łukawcu. W oprawę liturgii włączyli się parafianie, uczniowie i nauczyciele. Ksiądz dr Paweł Synoś ukazał w homilii drogę do świętości królowej, która patronuje szkole i parafii. Jej opiece poleciliśmy się modlitwą litanijną, a podczas procesji uroczystym „Te Deum”. Wielbiliśmy Boga dziękując za dar życia świętej królowej. W uformowanie procesji włączyli się uczniowie klas IV i V niosąc feretrony. Po zakończeniu sumy odpustowej wszyscy mogli spróbować wypieków pań z Koła Gospodyń Wiejskich i Parafialnego Zespołu Caritas.

Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Najpierw, zgodnie z obowiązującym ceremoniałem, sztandar został przekazany przez rodziców na ręce dyrektor Renaty Poźniak, a następnie uczniom, którzy zobowiązali się strzec wiernie jego honoru i najważniejszych wartości – wiary, nadziei i miłości oraz ideałów, którym była wierna królowa Jadwiga. Sztandar został zaprojektowany i wykonany przez s. Annę – karmelitankę bosą z klasztoru Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie. Widnieje na nim wizerunek patronki na złotym tle. Nie zabrakło na sztandarze barw narodowych.

Reklama

Zarówno dyrektor, jak i zabierający głos goście, podkreślali w wystąpieniach, że nowy sztandar to zaszczyt, ale także wyzwanie i obowiązek. Jesteśmy pewni, że cała społeczność szkolna, wzorująca się na postawie patronki królowej Jadwigi, która mawiała, że „naród bogaty, to naród wykształcony”, będzie w dalszym ciągu wcielać w życie wyznawane przez nią wartości i z dumą reprezentować szkołę noszącą jej imię.

Po części oficjalnej odbył się program artystyczny. Goście mogli także podziwiać wystawę obrazów, których autorem jest mieszkaniec Wólki Podleśnej Kazimierz Lech, miejscowy artysta. Ponadto zaprezentowane zostały prace plastyczne uczniów, którzy zachęcani przez patronkę do rozwijania swoich talentów, z dumą je prezentowali.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo do uczniów

[ TEMATY ]

szkoła

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Biuro Prasowe Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

Tradycyjnie wraz z początkiem roku szkolnego częstochowska młodzież przyszła do Tronu Maryi podziękować za udane wakacje i poprosić o pomyślność na następne 10 miesięcy szkolnej pracy. Mszy św. w jasnogórskiej bazylice przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski mówił m.in. o ludzkiej przemądrzałości, a także przestrzegał przed ślepą wiarą w zdobycze nauki.

Organizatorem modlitewnego spotkania na progu nowego roku szkolnego od lat jest Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Na wspólnej Eucharystii obecni byli przedstawiciele kuratorium, władz miasta, dyrektorzy, nauczyciele i katecheci z częstochowskich placówek oświatowych, a przede wszystkim dzieci i młodzież szkolna. Pierwszoklasiści zostali poproszeni o przyniesienie tornistrów, które podczas Mszy św. poświęcił metropolita częstochowski. Zresztą całe spotkanie przebiegało w dość niezwykłej atmosferze. Ksiądz Arcybiskup zaprosił najmłodsze dzieci blisko siebie, więc bardzo szybko pod ołtarzem rozsiadła się spora grupka pierwszoklasistów wraz ze szkolnymi atrybutami.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Fundusz Miłosierdzia ze św. Mikołajem

2022-12-06 12:46

Małgorzata Pabis

Do Dzieła św. Ojca Pio przywieziono dziś 150 obiadów!

Do Dzieła św. Ojca Pio przywieziono dziś 150 obiadów!

    Dziś z samego rana św. Mikołaj spakował 150 obiadów i zawiózł do Dzieła św. Ojca Pio, by obdarować osoby potrzebujące i bezdomne.

    Posiłki zostały sfinansowane z Funduszu Miłosierdzia, jaki działa przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. - To już trzeci miesiąc zawozimy ciepły posiłek do Dzieła Pomocy św. Ojca, w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny”. Dziś udało się to zorganizować w dniu szczególnym – we wspomnienie świętego Mikołaja. Wiemy, że był on od młodości człowiekiem o ogromnej wyobraźni miłosierdzia. Zawsze wiedział ,gdzie, jak i komu pomóc – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. - Po śmierci rodziców dzielił się majątkiem z innymi. Jedna z historii opowiada o tym, że zatroszczył się o posag dla ubogich dziewcząt, rzucając do ich domu złote kule z pieniędzmi – dodaje, podkreślając, że każdy kto złożył swój „grosz” na Funduszu Miłosierdzia dziś stał się Świętym Mikołajem – dołożył swoją „cegiełkę” do posiłku dla bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję