Reklama

Niedziela Świdnicka

Pożegnanie... z nadzieją na powrót

Po 77 latach ojcowie i bracia ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego opuszczają parafię św. Franciszka z Asyżu na Podgórzu.

Niedziela świdnicka 27/2022, str. VI

[ TEMATY ]

pożegnanie

pallotyni

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ksiądz Kamil Szymczak, ostatni pallotyński proboszcz na wałbrzyskim Podgórzu

Ksiądz Kamil Szymczak, ostatni pallotyński proboszcz na wałbrzyskim Podgórzu

Z tej okazji 19 czerwca odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Marek Mendyk. – Od początku przybycia do parafii św. Franciszka z Asyżu polskich księży i braci pallotynów pełniło tutaj służbę Bożą 15 proboszczów, 91 wikariuszy, 10 braci zakonnych oraz wielu innych kapłanów, angażujących się w pracę duszpasterską. Pełnili tu przede wszystkim posługę sakramentalną wśród wiernych parafii, a także przez wiele lat w innych parafiach w ówczesnej archidiecezji wrocławskiej, wspomagając księży diecezjalnych w apostolskim trudzie – przypominał biskup.

Dodał, że oprócz posługi sakramentalnej podejmowano szereg inicjatyw wśród wiernych. Powoływano wspólnoty o różnym charakterze tak, aby każdy mógł odnaleźć swoje miejsce w Kościele.

Liczne wspólnoty

– Prężnie działała Służba Liturgiczna, oaza młodzieżowa, schola Vincentes czy młodzieżowy zespół muzyczny. Prowadzono chór parafialny Magnificat, apostolat ludzi chorych i wspomożycieli dusz czyśćcowych, Dziecięce Kółko Żywego Różańca czy ognisko misyjne „Serduszko Misyjne”. Pallotyni wraz z dziećmi i młodzieżą chętnie angażowali się w inicjatywę kolędników misyjnych, chcąc pomagać misjom w głoszeniu Ewangelii. Przez te lata działały też liczne wspólnoty modlitwy: Żywego Różańca, Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, Grupy Miłosierdzia Bożego, a także Rodzina Szkaplerza. Powstała wspólnota Ludzi Jana Pawła II i wspólnota uwielbienia „Betania”. Księża brali czynny udział w prowadzeniu kręgów Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Parafia podejmowała chętnie inicjatywę organizacji Forum Młodych, a od śmierci św. Jana Pawła II organizowano Msze św. na stadionie dla Wałbrzycha i okolic. Było też „Pozytywne Granie”, które angażowało najmłodszych w życie religijne parafii. Wspólnota włączała się także w nabożeństwa Tygodnia Ekumenicznego czy pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę – przypomniał bp Marek Mendyk, dziękując pallotynom za ogromną troskę o lokalny Kościół.

Reklama

O zasługach odchodzących duchownych mówili też parafianie, nie kryjąc wzruszenia. Przypominali wspólne inicjatywy i wyjazdy. Wyrażali też nadzieję, że członkowie Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego kiedyś powrócą do Wałbrzycha. Dziś jednak władze stowarzyszenia nie mają możliwości zapewnienia pełnej obsady kapłańskiej w wałbrzyskiej parafii.

Następcy

Pożegnanie ojców i braci pallotynów było też okazją do przedstawienia wspólnocie nowego proboszcza – ks. Piotra Ochońskiego. Zarówno odchodzący zakonnicy, jak i mieszkańcy, wyrażali nadzieję, że będzie on wraz z wikariuszami kontynuował rozpoczęte wcześniej dzieła. Padały również nieśmiałe propozycje, by w przyszłości przy okazji rekolekcji i odpustów zapraszać posługujących dotychczas duszpasterzy w roli homiletów czy summistów.

Przypomnijmy, że obecność i posługa wśród wiernych na ziemi wałbrzyskiej księży i braci pallotynów w parafii św. Franciszka z Asyżu rozpoczęła się po II wojnie światowej – 1 września 1945 r. Wówczas erygowano dom Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w dzielnicy Podgórze. Pierwszym polskim proboszczem parafii ustanowiony został ks. Stanisław Hereśniak. Świątyniami filialnymi zostały: kościół Matki Bożej Różańcowej na Gliniku z przylegającym cmentarzem oraz kościół św. Jadwigi Śląskiej w Rybnicy Leśnej. W obu miejscach również uroczyście pożegnano odchodzących duchownych.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawierzył Bogu i Maryi na zawsze

[ TEMATY ]

pożegnanie

BPJG/ Marek Kępiński

Uroczystości pogrzebowe śp.o. Zachariasza Szczepana Jabłońskiego, Jasna Góra 30 listopada 2015 r.

Uroczystości pogrzebowe śp.o. Zachariasza Szczepana Jabłońskiego,
Jasna Góra 30 listopada 2015 r.

Jego białą postać prawie zawsze można było spotkać na Jasnej Górze w różnych miejscach, najczęściej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. W soboty – w dzień Królowej Polski – zwracał wiernym uwagę na ustawianą przy ołtarzu biało-czerwoną flagę. O różnych porach dnia, a nawet nocy bywał też w zakrystii. Przez wiele lat Jasna Góra stanowiła ziemski dom o. prof. Zachariasza Jabłońskiego, paulina. Ktoś nazwał go wiernym strażnikiem Apelu Jasnogórskiego.

Wcześnie rano 26 listopada 2015 r., gdy na Jasnej Górze, jak codziennie, śpiewano Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, o. Zachariasz Jabłoński w jednym z częstochowskich szpitali odchodził na wieczność do domu Ojca. Właśnie wtedy w naszym narodowym sanktuarium przebywali prawie wszyscy polscy biskupi na swoich dorocznych rekolekcjach. I pamiętali o Ojcu Zachariaszu, tak jak on wiernie pamiętał o nich w swoich modlitwach, ciągle pytali o stan jego zdrowia... A podczas ostatniej Mszy św. rekolekcyjnej włączyli go do modlitw obok wezwań za zmarłych biskupów. Śmierć Paulina z Jasnej Góry stanowiła swoiste dopełnienie rekolekcji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

2023-01-07 15:27

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież zapewnił o swej modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 14:28

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty, za pośrednictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina wystosował telegramy kondolencyjne na ręce nuncjusza apostolskiego w Turcji arcybiskupa Marka Solczyńskiego oraz nuncjusza apostolskiego w Syrii, kardynała Mario Zenariego w związku tragicznym trzęsieniem ziemi, które minionej nocy nawiedziło południową Turcję i północną Syrię. Pociągnęło ono za sobą co najmniej 1 400 ofiar śmiertelnych.

W telegramie skierowanym na ręce papieskiego przedstawiciela w Turcji kard. Parolin zapewnił o duchowej bliskości Ojca Świętego wobec wszystkich poszkodowanych. „Powierzając tych, którzy zginęli miłosierdziu Wszechmogącego, składa serdeczne kondolencje tym, którzy opłakują ich stratę. Jego Świątobliwość modli się również, aby personel ratunkowy był wspierany w opiece nad rannymi i w trwających działaniach pomocowych Bożymi darami męstwa i wytrwałości” – napisał watykański sekretarz stanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję