Reklama

Niedziela Legnicka

Projekt, który łączy i wspiera

Powoli dobiega końca trwający od września ub.r. Program Profilaktyki Depresji, realizowany na terenie Zagłębia Miedziowego przez lokalne organizacje pozarządowe, wspierane przez KGHM Polska Miedź.

Niedziela legnicka 28/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

depresja

projekt

archiwum własne

Jedno ze spotkań w Centrum Formacji Rodziny

Jedno ze spotkań w Centrum Formacji Rodziny

Program zakładał udzielanie profesjonalnego wsparcia, w formie spotkań ze specjalistami, takimi jak psycholodzy, psychoterapeuci, terapeuci uzależnień, ale także przez prowadzenie działań profilaktycznych, poprzez wykłady, warsztaty i spotkania grup wsparcia.

Razem

To pierwszy tego typu program w Zagłębiu Miedziowym, który połączył tak wiele organizacji, na co dzień zajmujących się szeroko rozumianą pomocą rodzinie. Były to: Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie, będące głównym organizatorem i pomysłodawcą programu: Stowarzyszenie PAX (we współpracy ze Specjalistyczną Poradnią Rodzinną im. św. Joanny Beretta Molla w Lubinie), Legnickie Centrum Rodziny, Głogowskie Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, Stowarzyszenie Pro Familia (Polkowice). Każda z wymienionych organizacji powołała i prowadziła Punkt Profilaktyki Zdrowia Psychicznego, gdzie pomoc specjalisty mógł uzyskać każdy mieszkaniec Zagłębia Miedziowego.

Dla kogo

Pomoc ta adresowana była szczególnie do osób dorosłych, zarówno borykających się z depresją bądź z trudnościami emocjonalnymi, a także poszukujących pomocy w obliczu kryzysów psychologicznych w rodzinie i najbliższym otoczeniu. – W punktach udzielano także pomocy parom i małżeństwom, rodzicom i przyszłym rodzicom zmagającym się z obniżonym nastrojem i depresją, utratą sensu życia, poszukującym pomocy do zrozumienia i akceptacji przemian dorosłości, pokonywania trudności i doświadczający przeciążenia w podejmowaniu ról życiowych w dorosłym życiu – relacjonuje Anna Migalska, dyrektor Centrum Formacji Rodziny w Lubinie. – Naszym zamiarem było objęcie pomocą osób doświadczających trudności w wyniku zmagania się z akceptacją przemijania, depresją czy zaburzeniami nastroju o różnym typie, uzależnieniem lub innymi zaburzeniami psychicznymi. Nie pozostajemy także obojętni wobec tych, którzy towarzyszą osobie bliskiej w chorobie depresyjnej – dodaje.

Reklama

Zainteresowanie

Już od jego rozpoczęcia było bardzo duże. Szczególnie wielu chętnych zgłaszało się na indywidualne konsultacje. – Po tak trudnych wydarzeniach, jak pandemia czy wybuch wojny na Ukrainie, ale i codzienność, która staje się coraz bardziej wymagająca, dostęp do specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego jest bardzo ważny – mówi Anna Migalska. – Mamy nadzieję, że kolejna edycja programu przyniesie ulgę oraz konkretne narzędzia do poradzenia sobie z przeżywanymi trudnościami.

Liczby

Jak podaje Centrum Formacji Rodziny, w ramach projektu, odbyło się ok. 800 konsultacji indywidualnych, natomiast w wykładach i warsztatach wzięło udział ok. 600 osób. – Zdajemy sobie sprawę, że gdyby nie fakt, iż za porady nie trzeba było wnosić żadnej opłaty, wiele osób nie skorzystałoby z nich – mówi Agnieszka Mowińska, prezes Stowarzyszenia PAX

Warto dodać, że realizacja programu na tak szeroką skalę nie byłaby możliwa bez wsparcia KGHM Polska Miedź.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Depresja a wiara

Poczucie braku sensu życia, tzw. pustka, postrzeganie świata w szarych barwach, brak chęci i sił do działania może, choć nie musi, być sygnałem, że dzieje się coś niedobrego z nami lub z kimś z naszego otoczenia. To może być depresja, podstępna i trudna do wyleczenia choroba. Tylko jak odróżnić depresję od złego nastroju? O coraz częstszym problemie polskiego społeczeństwa rozmawiam z Janem Lewandowskim, psychologiem i terapeutą w SP ZZOZ w Gryficach.

Julia A. Wester: - Przeglądając kolorowe pisemka, zauważyłam, iż w dobrym tonie jest mówienie, że jest się chorym na depresję, ale przecież depresja do nie żart, tylko bardzo poważna i, niestety, dla wielu wstydliwa choroba. Co jest najczęstszą przyczyną zachorowania na depresję w naszym społeczeństwie i jakie są jej symptomy? Jak odróżnić ją od złego samopoczucia, które od czasu do czasu dotyka każdego człowieka?

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uzbrojony mężczyzna zabił pięć osób i ranił pięć kolejnych w Jerozolimie

2023-01-27 20:25

[ TEMATY ]

terroryzm

Izrael

atak

PAP/ATEF SAFADI

Uzbrojony mężczyzna zabił w piątek pięć osób i postrzelił pięć kolejnych w Jerozolimie; napastnik został zastrzelony przez policję - poinformował portal Times of Israel.

Według wstępnych ustaleń atak, który miał miejsce w synagodze lub obok niej, był zamachem terrorystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję