Reklama

Niedziela w Warszawie

Wszystko od Edmunda

Przy Kokosowej 12 starają się robić wszystko dla Boga, „a wobec takiego celu bardzo maluczkimi przedstawiają się przeszkody, choćby najdotkliwsze”. Tak mówił bł. Edmund Bojanowski, patron parafii, która w codziennym duszpasterstwie podąża śladami swojego duchowego opiekuna.

Niedziela warszawska 28/2022, str. V

[ TEMATY ]

patron

bł. Edmund Bojanowski

Archiwum/https://kompi1964.smugmug.com/Wolica

Ks. Adam Zelga wśród parafian

Ks. Adam Zelga wśród parafian

Patron to niewątpliwie powód do kontemplacji nad parafią i jej charyzmatem. Jak mówi ks. Adam Zelga, proboszcz, wszystko tutaj wynika z patrona. Kościół znajduje się w centralnym pasie wybranym przez niego w stolicy. Od Zespołu Szkół Przymierza Rodzin przy ul. Grzegorzewskiej aż po Świątynię Opatrzności Bożej, gdzie można go spotkać w Panteonie Sławnych i Świętych Polaków.

Na miarę słabości

Pierwsza z funkcjonujących wspólnot powstała z inicjatywy wiernych i jest skoncentrowana na kulcie Bożego Miłosierdzia. W parafii widnieje także wyjątkowy wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia Wiernie Towarzyszącej Cierpiącym, z wkomponowanym fragmentem II wieży WTC z Nowego Jorku.

– Parafia wiedzie ku zbawieniu udowadniając, że horyzont czasu i przestrzeni jest tylko niedouczonym wyobrażeniem, jak obrót słońca wokół ziemi. Czynimy to na miarę... naszych słabości. Niestety, coraz więcej ludzi woli żyć mitem, że ten horyzont istnieje, jak w starożytności i średniowieczu myślano, że słońce krąży wokół ziemi – wskazuje ks. Adam.

Wszystkie wspólnoty są bardzo czynne. Jedne bardziej duchowo jak np.: Equipes Notre Dame i Kościół Domowy, Koła Żywego Różańca, Grupa Modlitewna św. Juana Diego, wspólnota adoracji Najświętszego Sakramentu. Inne – w sposób bardziej aktywny, jak np. Rycerze Kolumba, Szafarze Nadzwyczajni Komunii św. czy grupa „muzyczna” z Dorotą Wyszkowską, Martą Balą, Agatą Wróbel i zespołem GAR. Prowadzone są także warsztaty pisania ikon. Szczególnie owocnym dziełem duszpasterskim są projekty oświatowe: Szkoła Specjalna „Krok po Kroku” dla dzieci z autyzmem, przedszkole integracyjne „Ziarenko” oraz Przedszkole Aniołów Stróżów prowadzone przez Siostry Służebniczki Śląskie, córki duchowe bł. Edmunda.

Chodź do nas!

Do aktywnego zaangażowania na rzecz wspólnoty parafialnej Dorotę Wyszkowską zainspirował jej patron. Pielęgniarka, organistka, socjolog, żona i mama, dzieli się ofiarnie swoimi talentami.

Reklama

– Błogosławiony Edmund był dla mnie przez wiele lat nieznany. Przez „przypadek” znalazłam się na jego beatyfikacji. A w 2000 r. zamieszkałam na Ursynowie w parafii pod jego patronatem. Jego wspomnienie przypada w dzień moich imienin. A gdy usłyszałam, że prowadzone będą „wieczorki edmundowe”, to było jak hasło: „Chodź do nas!”. Nie mogłam więcej opierać się takiemu wezwaniu – opowiada parafianka, która wieczorami posługuje na Ursynowie jako organistka a od czasu pandemii z wielką ofiarnością pomaga w zakrystii.

Z kolei Leszek Goreń pełni w parafii posługę nadzwyczajnego szafarza, lidera Rycerzy Kolumba, współprowadzi także Kino Mundek. – Oddaję Bogu moje całe życie z wdzięczności za bezgraniczną Jego miłość do mnie. Z wdzięczności bierze się służba, a służyć Bogu to służyć innym, a więc też parafii. Kościół to nie kino, gdzie tylko „biorę udział”, ale całkowite podporządkowanie się Jego woli w moim życiu – podkreśla mężczyzna.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By odnowić radość

Święty Jan Chrzciciel, patron bazyliki katedralnej w Toruniu oraz miasta Torunia, przypomina każdemu z nas o wielkiej radości, jaką daje przebywanie w obecności Boga i pełnienie Jego woli. Tę prawdę mieszkańcy Torunia przypomnieli sobie podczas uroczystych obchodów ku czci św. Jana. 24 czerwca centralnym punktem obchodów była Eucharystia sprawowana w katedrze o godz. 18, której przewodniczył bp Andrzej Suski. W Mszy św. uczestniczyli: kilkudziesięciu kapłanów, siostry zakonne, seminarzyści, członkowie kapituły katedralnej, prezydent Torunia Michał Zaleski, przedstawiciele Rady Miasta, poczty sztandarowe oraz wierni świeccy. W słowie wprowadzającym Biskup Andrzej powiedział: „Święto jest po to, by odnawiać w nas radość”. Podkreślił, że narodziny Jana Chrzciciela były - i nadal są - źródłem radości wielu i zaznaczył, że w kalendarzu liturgicznym w randze uroczystości znajdują się tylko dwa wydarzenia związane z narodzinami: narodzenie Jezusa i narodzenie Jana Chrzciciela, o którym Jezus mówił, że jest największym spośród narodzonych z niewiast.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: brutalny atak na kościoły, nie żyje kościelny, 4 osoby ranne

2023-01-26 17:19

[ TEMATY ]

Kościół

Hiszpania

terror

PAP/A. CARRASCO RAGEL

Hiszpańska minister transportu, Raquel Sanchez upamiętnia minutą ciszy ofiary ataku nożem w Algeciras.

Hiszpańska minister transportu, Raquel Sanchez upamiętnia minutą ciszy ofiary ataku nożem w Algeciras.

W miejscowości Algeciras na południu Hiszpanii doszło wczoraj wieczorem do brutalnego ataku w dwóch kościołach. Jedna osoba nie żyje, cztery są ranne, w tym 74-letni salezjanin. Sprawcą jest Marokańczyk, którego zatrzymała policja. Wszystko wskazuje na to, że chodzi tu o atak terrorystyczny.

Około godz. 19.30 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza wtargnął z maczetą do kościoła św. Izydora, w którym trwała Msza św. Z okrzykiem „Allah jest wielki” ruszył w stronę ołtarza niszcząc po drodze obrazy i inne przedmioty. Maczetą ciężko zranił w szyję ks. Antoniego Rodrígueza. 74-letni salezjanin przeżył tylko dzięki natychmiastowej pomocy. Jego stan jest poważny, ale stabilny.

CZYTAJ DALEJ

Wiceszef MON: w ramach dobrowolnej służby wojskowej przeszkoliliśmy więcej ochotników niż zakładaliśmy

2023-01-27 11:01

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Nie ma potrzeby przywracania zasadniczej obowiązkowej służby wojskowej; sprawdziła się dobrowolna. Przeszkoliliśmy ponad 16 tys. ochotników, więcej niż zakładaliśmy - powiedział w piątek wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

Na antenie radia RFM FM wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa był pytany o skalę odejść żołnierzy z armii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję