Reklama

Niedziela Przemyska

Przemyśl

Służba liturgiczna osób niepełnosprawnych

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 uczestniczyli w zajęciach liturgicznych prowadzonych przez ks. Łukasza Jastrzębskiego, duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza.

Niedziela przemyska 29/2022, str. III

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Elżbieta Maciołek

Grupa ministrancka SOSW w Przemyślu z ks. Łukaszem Jastrzębskim

Grupa ministrancka SOSW w Przemyślu z ks. Łukaszem Jastrzębskim

W ostatnich dniach roku szkolnego w naszym ośrodku odbył się pierwszy kurs ministrancki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym oraz osób z autyzmem. Uczniowie z wielką radością oczekiwali na pierwszą zbiórkę, którą bardzo merytorycznie i praktycznie przeprowadził ks. Jastrzębski.

Każdy uczeń mógł podejść do ołtarza, dotknąć naczyń liturgicznych i przećwiczyć wszystkie czynności ministranta. Kandydaci mogli się też nauczyć posługiwania dzwonkami i gongiem, co sprawiło im wiele radości, choć obsługa tych narzędzi wcale nie była dla nich łatwa.

Zainteresowanie uczestników kursu sprawami służby liturgicznej było bardzo duże. Chłopcy poznali najważniejsze modlitwy oraz zasady, których powinien przestrzegać każdy ministrant. Uwieńczeniem spotkania były rozdanie dyplomów i szczere gratulacje za pilne uczestniczenie w pierwszym, teoretycznym przeszkoleniu kandydatów.

W ten sposób spełniły się marzenia niektórych z uczniów. Zostali przygotowani do posługi ministranta i mogą posługiwać w trakcie swoich comiesięcznych spotkań. Mamy nadzieję, że osoby niepełnosprawne znajdą swoje miejsce w Kościele przez służbę na miarę swoich możliwości nie tylko kapłanowi, ale przede wszystkim samemu Jezusowi, który przychodzi do nas podczas każdej Ofiary, którą jest Msza św.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na modlitwie i zabawie

Niedziela częstochowska 34/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Piotr Bysiewicz

Ich wiara jest pełna radości

Ich wiara jest pełna radości

Daje nam to szczęście i radość – podkreśla znaczenie ministranckiej wspólnoty ks. Sebastian Kosecki.

Franciszek Gajda, ministrant od 10 lat, lektor i animator grupy ministrantów w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu opowiada: – Każdy z animatorów ma swoją grupę młodszych ministrantów liczącą ok. 6-7 osób. Pomagam ks. Sebastianowi Koseckiemu w prowadzeniu grupy. Zbiórki i spotkania ministranckie odbywają się w przykościelnej salce. Tam organizujemy różne zabawy, np. konkursy, w których wyłaniamy zwycięzców każdej grupy. Wzorujemy się w tych zabawach na znanych i popularnych programach telewizyjnych, np. Jaka to melodia. Przeprowadzamy też quizy religijne.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję