Reklama

Duchowość

Leśnicy mają swojego patrona i swoje święto

Leśnik, zawód najbliższy przyrodzie i z wielkimi tradycjami, doczekał się ustanowienia oficjalnego święta. Od 2021 r. Dzień Leśnika jest obchodzony 12 lipca, kiedy w Kościele katolickim wspomina się św. Jana Gwalberta, patrona leśników, strażników leśnych i wszystkich ludzi lasu. Czym zajmują się leśnicy i kim był ich opiekun?

Niedziela Ogólnopolska 30/2022, str. 29

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

lasy

Wikimedia Commons

Św. Jan Gwalbert

Św. Jan Gwalbert

Leśniczy zarządza, organizuje i nadzoruje prace z zakresu gospodarki leśnej: nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli, ochrony i użytkowania lasu. Zajmuje się także zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego, odpowiada za sprzedaż drewna. Nie bez przesady można powiedzieć, że obecnie leśniczy jest „człowiekiem od wszystkiego”, a jego tydzień pracy nie ogranicza się do 40 godz. Ponosi on odpowiedzialność za wszystko, co dzieje się w „jego włościach”, w tym także tę materialną za powierzone mu mienie. Dlatego zna się na remontach dróg leśnych, mostów czy przepustów. Wie, jak zagospodarować strumienie i wszelkie zbiorniki wodne; wie, jak poznać budowę potrzebnych urządzeń, zna zasady melioracji i doskonale zna się na klasyfikacji gleb. Jest specjalistą od łąk, które są najczęściej wydzierżawiane, ale ich racjonalna uprawa ma wielki wpływ na ekosystem leśny. Podobnie jak rolnik dogląda pól, pastwisk i sadów, które też są w każdym leśnictwie. Na bieżąco troszczy się o powierzone mu budynki, w czym pomaga mu znajomość podstaw budownictwa. Leśniczy nadzoruje gospodarkę łowiecką, którą prowadzą myśliwi, i świetnie zna obyczaje mieszkańców lasu. Często leśnik jest przyrodnikiem, który doskonale zna chronione tereny i gatunki na nim występujące.

Choć trudno w to uwierzyć, do ostatniego roku leśnicy nie mieli oficjalnie ustalonego dnia święta swojego zawodu, mimo że jest tak znany i ceniony w społeczeństwie. Jak wyjaśnia Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych: – Sytuacja z obchodami święta pracowników leśnictwa nie była klarowna. Brakowało jednolitej daty, funkcjonowały rozmaite, mylące określenia. Trzeba było to uporządkować, odwołując się do istniejących już tradycji.

Tak narodził się pomysł wyznaczenia jednego dnia w roku, w którym leśnicy będą obchodzili swoje święto. Dzień Leśnika w zamierzeniach jest świętem branżowym, dedykowanym pracownikom leśnictwa. Jego datę ustalono na 12 lipca, kiedy w Kościele katolickim wspomina się św. Jana Gwalberta. Ten średniowieczny święty żył na przełomie X i XI wieku w Toskanii. Zasłynął jako twórca wspólnoty monastycznej, która przyjęła nazwę wallombrozjan. Mnisi opiekowali się okalającym klasztor lasem. Jana Gwalberta ustanowił oficjalnym patronem leśników, strażników leśnych i wszystkich ludzi lasu papież Pius XII w 1951 r. Atrybutem patrona leśników jest krzyż w dłoni; czasem trzyma on w ręku sadzonkę drzewa liściastego.

Reklama

Leśnicy dedykują swemu patronowi liczne kapliczki, m.in. w Puszczy Sandomierskiej i Nadleśnictwie Kozienice przy Królewskim Gościńcu. W 2012 r., z okazji 110-lecia istnienia Nadleśnictwa Lipusz, nadano tej jednostce LP sztandar z podobizną świętego. Rok temu nadano sztandar Jana Gwalberta także Nadleśnictwu Bytów. Najbardziej znana kapliczka tego świętego jest w parku w Gołuchowie. Zaprojektował ją Rafał Walendowski, a w dębowym drewnie wyrzeźbił Piotr Chwaliński – pracownicy gołuchowskiego Ośrodka Kultury Leśnej. Właśnie w Gołuchowie odbywały się tegoroczne oficjalne obchody Dnia Leśnika. Głównym ośrodkiem kultu patrona leśników w Polsce jest kościół św. Jana Gwalberta i św. Tekli w Stanach, w diecezji sandomierskiej. Jego początki sięgają XIX wieku.

Modlitwa do św. Jana Gwalberta

Boże i Panie mój! Spraw miłościwie, abyśmy za wstawieniem się za nami świętego Jana Gwalberta, opata, poleceni zostali miłosierdziu Twemu, i wszystko, czego własnymi zasługami otrzymać nie jesteśmy godni, za jego pośrednictwem dostąpili. Przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Amen.

Autor jest rzecznikiem prasowym Lasów Państwowych

2022-07-19 14:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lasy Państwowe na wojnie ze śmiecącymi

Minister środowiska Michał Woś zapowiedział zaostrzenie kar za śmiecenie w lasach oraz zwiększenie liczby fotopułapek, które zostaną zamontowane w lasach.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec Rodziców zaprasza do Katedry Oliwskiej

2022-12-06 12:36

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

W 16. rocznicę zawierzenia Różańca Rodziców Matce Bożej Oliwskiej wspólnota zaprasza 8 grudnia do katedry w Gdańsku-Oliwie.

Inicjator Różańca Rodziców Ireneusz Rogala informuje: „W łączności duchowej ze wszystkimi różami i wszystkimi modlącymi się w Różańcu Rodziców w Polsce i na całym świecie chcemy modlić się, dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę Maryi. Rozpoczynamy 8 grudnia Różańcem o godz. 17.15, następnie będzie Msza święta dziękczynna, a na na zakończenie ponowienie Aktu Zawierzenia dzieci w modlitwie różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję