Reklama

Niedziela Rzeszowska

W Ekwadorze realizują swoje powołanie

Biskup Jan Wątroba odwiedził rzeszowskich misjonarzy pracujących w archidiecezji Portoviejo w Ekwadorze.

Niedziela rzeszowska 30/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Ekwador

bp Jan Wątroba

Ks. Łukasz Hendzel

Na pamiątkę wizyty w Ekwadorze bp Jan Watroba otrzymał kapelusz

Na pamiątkę wizyty w Ekwadorze bp Jan Watroba otrzymał kapelusz

Okazją była uroczystość konsekracji bp. Krzysztofa Kudławca. Oprócz niego w kraju na równiku pracują jeszcze dwaj nasi misjonarze: pochodzący z Rzeszowa ks. Dariusz Miąsik oraz pochodzący z Jasła ks. Szymon Piękoś.

W pierwszych dniach pobytu w Ekwadorze bp Jan został przyjęty przez ks. Szymona Piękosia. Jest on proboszczem parafii św. Ignacego Loyoli w Sucre 24 de Mayo. Ksiądz Szymon ma rozległą terytorialnie parafię, bo z posługą duszpasterską dociera do 63 kaplic dojazdowych, w których kilka razy w roku jest sprawowana Msza św. W katechizacji dzieci i młodzieży wspierają go świeccy katechiści, a w prowadzeniu grup parafialnych, także inne osoby aktywnie angażujące się w życie parafii. Biskup Jan Wątroba przebywał w tej wspólnocie dwa dni. W tym czasie modlił się z wiernymi na Eucharystii w kościele parafialnym i w kaplicy dojazdowej pod wezwaniem św. Róży z Limy. Szczególnym momentem pobytu w Sucre był wspólny obiad z osobami starszymi, chorymi i ubogimi, które 3 razy w tygodniu korzystają ze stołówki, prowadzonej przez wolontariuszy Caritas. Stołówka funkcjonuje od kilku miesięcy i znajduje się w nowo wybudowanym budynku Caritas. To bardzo potrzebne dzieło mogło zaistnieć dzięki wsparciu finansowemu Referatu Misyjnego Diecezji Rzeszowskiej. Jak podkreślił ks. Szymon w rozmowie z bp. Janem, bez tych funduszy trudno byłoby ukończyć budynek własnymi środkami. Ksiądz Szymon dziękował również diecezji rzeszowskiej za zakup samochodu, niezbędnego w jego pracy misyjnej. W tym przypadku Referat Misyjny Diecezji Rzeszowskiej sfinansował zakup auta wraz ze Stowarzyszeniem Miva Polska.

Po odwiedzinach Sucre 24 de Mayo i ks. Szymona, w kolejnych dniach pobytu w Manabi (terytorium Ekwadoru, do którego należy archidiecezja Portoviejo) bp. Janowi towarzyszył ks. Dariusz Miąsik. Jego staż pracy w Ekwadorze wynosi 20 lat, a przybył on do diecezji Portoviejo razem z ks. Krzysztofem Kudławcem. Ksiądz Dariusz obecnie jest proboszczem miejskiej parafii św. Kajetana w Chone. Jest to duża parafia, licząca około 27 tys. wiernych. W posłudze proboszczowskiej wspiera go wikariusz – ks. Luciano Murillo, świeccy katechiści, wolontariusze oraz hiszpańskie zgromadzenie sióstr zakonnych – Służebnic Domu Matki. Biskup Jan w parafii św. Kajetana odprawił niedzielną Mszę św., po której spotkał się w ogrodzie parafialnym z licznie przybyłymi wiernymi. W czasie tego niezwykłego spotkania dzieci i młodzież przedstawiły krótki program artystyczny, a katechiści, poprzez muzykę i taniec, zaprezentowali ekwadorski folklor. Po zakończeniu części oficjalnej parafianie podchodzili do biskupa z prośbą o indywidualne błogosławieństwo. W parafii ks. Dariusza również wybrzmiała wdzięczność wobec bp. Jana za finansową pomoc diecezji rzeszowskiej. Referat Misyjny naszej diecezji także i tu, w dużej części, sfinansował zakup samochodu dla misjonarza oraz przekazał pieniądze na generalny remont dachu na kościele parafialnym.

Reklama

W czasie pobytu w Chone u ks. Dariusza nadszedł dzień sakry biskupiej ks. Krzysztofa Kudławca w Daule. Po blisko 4-godzinnej podróży bp Jan dotarł do Daule – stolicy nowo utworzonej diecezji.

Pobyt bp. Jana Wątroby w Ekwadorze dobiegł końca 27 czerwca. Po odprawieniu Eucharystii, wraz z abp. Eduardo Jose Castillo Pino w Seminarium Duchownym Diecezji Portoviejo, bp Jan udał się na lotnisko w Guayaquil. Czas spędzony w tych miejscach, w których już od lat pracują polscy misjonarze, przyniósł wiele wzruszających chwil, spotkań i świadectw o ich pięknej posłudze. Dotyczy to rzeszowskich misjonarzy, ale także z Częstochowy ks. Janusza Wielgosa, z Sandomierza ks. Macieja Rączkiewicza, z Kalisza ks. Łukasza Więcława i z innych polskich diecezji. W sposób oczywisty warunki ich misyjnej pracy różnią się w wielu względach od tych w Polsce, jednak można było doświadczyć tego, że cieszą się oni autorytetem, szacunkiem, wsparciem i modlitwą wiernych świeckich, którzy za każdym razem, wobec biskupa z Polski, okazywali wielką wdzięczność za tych kapłanów, którzy opuścili rodzinne strony i realizują powołanie misyjne w Ekwadorze.

2022-07-19 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spełniło się moje marzenie

Niedziela sandomierska 45/2012, str. 5

[ TEMATY ]

misje

Ekwador

Archiwum prywatne

Nauka i praca człowieka wzbogaca – ks. Maciej nawet fizycznie pomagał w CFM

Nauka i praca człowieka wzbogaca – ks. Maciej nawet fizycznie pomagał w CFM

KS. ADAM STACHOWICZ: - Co trzeba zrobić, żeby zostać misjonarzem?

CZYTAJ DALEJ

Za nami Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 18:48

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

edukacja

chrześcijanie

redakcja Niedzieli

Karol Porwich/Niedziela

Zakończył się Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej, którego tematyka dotyczyła komunikacji w rodzinie i w szkole. Dwudniowe obrady miały miejsce w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Drugi dzień kongresu rozpoczął się dyskusją panelową na temat komunikacji w sytuacjach trudnych.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Grabowska: "Sekularyzacja w Europie. Teoria i rzeczywistość" - wykład na Angelicum

2022-12-01 07:25

[ TEMATY ]

sekularyzm

O procesach sekularyzacyjnych w Polsce oraz o tym, że sekularyzacja nie jest procesem przebiegającym według ściśle określonego schematu mówiła prof. Mirosława Grabowska, socjolog i dyrektor Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS). Prelekcja zatytułowana „Sekularyzacja w Europie: teoria i rzeczywistość” wygłoszona została w ramach cyklu wykładów Janopawłowych organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na uniwersytecie Angelicum w Rzymie.

Prof. Grabowska na początku wykładu mówiła o teorii sekularyzacji, formułowanej przede wszystkim w latach 60 i 70 ub. wieku i wiążącej procesy modernizacyjne społeczeństw , rozwój ekonomiczny, wzrost dobrobytu i bezpieczeństwa socjalnego - z sekularyzacją. W myśl tej teorii zasadniczo modernizacja wiąże się z sekularyzacją, choć w różnych krajach proces ten może się rozpoczynać w różnym momencie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję