Reklama

Głos z Torunia

Rok św. Jakuba

Jakubowe sanktuarium w Toruniu

Od wielu wieków ze szczytu bramy kościelnej św. Jakub Apostoł spogląda z uwagą na cały Rynek Nowomiejski, witając turystów i pielgrzymów.

Niedziela toruńska 30/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Toruń

Sanktuarium św. Jakuba

Renata Czerwińska

Charakterystyczna rzeźba świętego wita mieszkańców miasta

Charakterystyczna rzeźba świętego wita mieszkańców miasta

Od 2021 r. toruńska świątynia pod jego wezwaniem została podniesiona do rangi sanktuarium.

Garść historii

Powstanie kościoła, zwanego perłą architektury Pomorza, było dotąd datowane na rok 1309, jednak najnowsze badania archeologiczne sugerują, że powinno się tę datację przesunąć o wiele lat wstecz. Kościół farny Nowego Miasta Torunia, który przybrał rzadką na naszych terenach formę dwukondygnacyjnej bazyliki, ufundowany został najprawdopodobniej przez Krzyżaków. Tu w sto lat później spotykał się wikariat Towarzystwa Jaszczurczego, na wpół tajnej antykrzyżackiej organizacji rycerstwa Ziemi Chełmińskiej. W latach 1557 – 1667 była to parafia protestancka. Od 1343 r. (z przerwą na czas pobytu ewangelików) aż po rok 1833 gospodyniami kościoła były siostry cysterki-benedyktynki, one również prowadziły znajdującą się obok lecznicę.

Zabytki sanktuarium

Gotycka świątynia pociąga atmosferą wielowiekowej modlitwy, ale też wysokiej klasy zabytkami. To przede wszystkim przejmujące Drzewo Życia – krucyfiks mistyczny pochodzący z XIV wieku; sceny Pasji Chrystusowej wymalowane w prezbiterium na tle średniowiecznego miasta, gigantyczne sklepienie gwiaździste, które dzięki toruńskim architektom zaczęto naśladować w krajach zachodniej Europy; scena adoracji Chrystusa Ukrzyżowanego przez św. Benedykta i św. Scholastykę, wymalowana pędzlem samego Bartłomieja Strobla; otoczony legendą Czarny Krucyfiks, przedstawiający niezwykle ekspresyjnie scenę śmierci Chrystusa; czy też XVIII-wieczny ołtarz główny, wykonany przez zaledwie trzydziestoletniego protestanckiego artystę mieszkającego w Toruniu – Johanna Antona Langenhana. A to jeszcze nie wszystkie malowidła i rzeźby, które ukazują się oczom wiernych i turystów.

Camino

Kościół św. Jakuba fascynuje nie tylko miłośników architektury i rzeźby. Odbywają się tu koncerty organowe, siostry terezjanki regularnie spotykają się podczas modlitwy o beatyfikację swojego założyciela, Sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka (spoczywa w sarkofagu w jakubowym kościele). Jednak ta świątynia to szczególne miejsce dla członków Bractwa Świętego Jakuba i pielgrzymów, zmierzających do sanktuarium św. Jakuba w hiszpańskiej Composteli. Leżący na szlaku Camino Polaco kościół stał się miejscem, w którym można usłyszeć świadectwa, a także wybrać się do niego z pielgrzymką.

Reklama

Odpust

Doroczny odpust ku czci św. Jakuba przypada w ostatnią niedzielę lipca. Tegoroczny odpust jakubowy zostanie poprzedzony maratonem, który przebiegać będzie polską Drogą św. Jakuba. O godz. 11.30 Mszę św. będzie sprawować bp Józef Szamocki, następnie na Rynku Nowomiejskim dla parafian, caminowiczów i sympatyków kościoła będzie przygotowanych wiele atrakcji. To m.in. wystawa zdjęć ze szlaku, możliwość porozmawiania z członkami Bractwa św. Jakuba, atrakcje dla dzieci, m.in. malowanie charakterystycznych muszelek i przygotowywanie podróżnych kapeluszy, a o godz. 15.15 koncert Magdy Anioł.

W parafii jest również czczona Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel. Odpust ku jej czci, poprzedzony rekolekcjami szkaplerznymi, przypada 16 lipca. Tego dnia można przyjąć szkaplerz karmelitański.

2022-07-19 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Sanktuarium w Jakubowie uroczyście dziękowano za Jubileuszowy Święty Rok Jakubowy

2022-11-18 17:00

[ TEMATY ]

Jakubów

Sanktuarium św. Jakuba

Jubileuszowy Rok Jakubowy

Bp Adrian Put

ks. Stanisław Czerwiński

Michał Wieczorek

Zakończenie Roku Jakubowego w diecezjalnym sanktuarium św. Jakuba Starszego

Zakończenie Roku Jakubowego w diecezjalnym sanktuarium św. Jakuba Starszego

18 listopada 2022 r. w Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie zebrani wierni i księża wraz z biskupem Adrianem Putem dziękowali Panu Bogu za dar Jubileuszowego Roku Jakubowego.

Głównym wydarzeniem diecezjalnych uroczystości była Eucharystia pod przewodnictwem bpa Adriana Puta, podczas której wprowadzono do kościoła relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. Róży Czackiej. Kustosz i proboszcz ks. kan. Stanisław Czerwiński łączy dziękczynienie za Rok Jakubowy z wdzięcznością Panu Bogu za zakończenie drugiego etapu prac przy odbudowie domu parafialnego po pożarze.

CZYTAJ DALEJ

Redemptoryści na adwent 2022

2022-11-28 17:36

Karol Porwich/Niedziela

Kolejny już raz redemptoryści zapraszają osoby pragnące głębiej przeżywać czas adwentu na codzienne rozważania słowa Bożego, które są publikowane na portalu kaznodziejskim redemptorystów slowo.redemptor.pl. W nowym roku liturgicznym 2022-2023 misjonarze redemptoryści włączają się w realizację programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, którego motto brzmi: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Publikowane rozważania pomagają zrozumieć i przyswoić duchową treść biblijnych czytań z poszczególnych dni adwentu. Stanowią również zachętę, by powziąć konkretne postanowienia i motywują do ewangelicznego działania, do którego wzywa nas Duch Święty. Te krótkie rozważania Słowa Bożego mogą być bardzo przydatne zarówno osobom duchownym, czy konsekrowanym, jak i wiernym świeckim, niezależnie od wieku, pełnionego zawodu czy powołania.

CZYTAJ DALEJ

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Po raz pierwszy w historii liczba osób deklarujących się jako chrześcijanie spadła poniżej 50 proc. i wyniosła 46,2 proc., czyli 27,5 mln. Oznacza to spadek o 13,1 proc. w stosunku do 2011 roku, gdy za chrześcijan uznało się 59,3 proc. mieszkańców Anglii i Walii, czyli 33,3 mln.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję