Reklama

Polska

Zakończył się III Kongres Nowej Ewangelizacji

To nie jest koniec roboty, to się dopiero zaczyna - stwierdził bp Edward Dajczak, udzielając błogosławieństwa uczestnikom III Kongresu Nowej Ewangelizacji, jaki w dniach 28-31 maja odbywał się w Skrzatuszu w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ogólnopolskie spotkanie pod hasłem "Skarb w roli" było poświęcone ewangelizacji środowisk wiejskich. Wzięło w nim udział ok. 500 ewangelizatorów z całej Polski.

[ TEMATY ]

Kościół

kongres

Marek Nackowski

- Przekazanie dziś Ewangelii światu, który dostaje bez liku informacji, tego nie można dokonać na drodze intelektualnych potyczek czy dyskursu racji, ale trzeba zaangażować całego siebie. Obecnym trzeba być we wszystkich wymiarach życia - mówił w kazaniu podczas Mszy na zakończenie ogólnopolskiego Kongresu biskup koszalińsko-kolobrzeski. Zwrócił też uwagę, że "apostołowie nigdy nie mieli tylu środków przekazu jak my". To wszystko musi być narzędziem, którym posługuje się człowiek, tak jak zechce Bóg - przekonywał.

Bp Dajczak zapewniał też, że "Bóg wybiera zwyczajnych ludzi, a kiedy się otworzą, używa ich w sposób potężny". - Wydaje się, że w tym świecie, już nikt na nas nie czeka, ale Jezus już tam jest. Trzeba, żeby był tam też Kościół - zaznaczył i dodał, że "miłosierdzie jest odpowiedzialnością Boga za nas i na tej długości fali winna być dostrojona miłość miłosierna chrześcijan".

Nawiązując do wspominanej dziś w liturgii tajemnicy Trójcy Świętej wskazał, że Kościół rodził się w ciemności i to jest miejsce wierzących. - Jezus umierał, Ojciec wydawał się milczący, ale w tej godzinie pod krzyżem rodził się Kościół - mówił bp Dajczak, przypominając ewangelizatorom zapewnienie Jezusa "jestem z wami, aż do skończenia świata". Tłumaczył też, że Bóg Trójjedyny jest jednocześnie wzorem ludzkości na nowo zjednoczonej w miłości Boga.

W III Kongresie Nowej Ewangelizacji w Skrzatuszu uczestniczyło ok. 500 osób z całej Polski. Jego organizatorem był Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji i diecezja koszalińsko-kołobrzeska.

2015-05-31 14:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duchowe wsparcie

Kościół sandomierski pragnie otoczyć troską wszystkich, którzy potrzebują duchowego wsparcia.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję