Reklama

Polska

Ulicami przeszedł X Marsz dla Życia i Rodziny

Pod hasłem „Rodzina – Wspólnota – Polska” przeszedł ulicami Warszawy X Marsz dla Życia i Rodziny. Jego celem było przypomnienie, że to w rodzinach wykluwa się kapitał społeczny osób, które w dorosłym życiu będą pełniły ważne funkcje we wspólnocie narodowej. A także zwrócenie uwagi na fakt, że rodzice mają prawo i obowiązek – potwierdzony zapisami w Konstytucji RP- wychowywania dzieci zgodnie z wyznawanymi wartościami, dlatego prawa te powinny być przez decydentów uznawane i chronione. Podobne manifestacje miały dziś miejsce w 140 polskich miastach.

[ TEMATY ]

marsz

Artur Stelmasiak

Kolorowy korowód ruszył o godz. 12 spod Pomnika Kopernika przy Krakowskim Przedmieściu. Dalej uczestnicy Marszu przeszli ulicami: Krakowskim Przedmieściem, Karową i Browarną do Parku Kazimierzowskiego, gdzie odbył się Piknik Rodzinny.

- Szczęście rodzinne jest dla Polaków niezwykle cenną wartością. Dlatego też wychodzimy na ulicę, aby zamanifestować nasze przywiązanie do wartości prorodzinnych i żeby tym entuzjazmem zarazić innych. Cztery lata temu takich marszów w całej Polsce było 16. Dziś jest 140. To pokazuje, że Polacy chcą zakładać rodziny, chcą mieć dużo dzieci. Hasłem tegorocznych Marszów jest: „ Rodzina-Wspólnota-Polska”, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że to w rodzinach wzrastają ludzie, którzy już za kilka lat wezmą odpowiedzialność za nasz kraj. Dlatego w tym roku w sposób szczególny pochylamy się nad kwestią wychowania i edukacji – zaznaczyła współorganizatorka Marszu Anna Borkowska-Kniołek z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

Jak zaznaczyła, pierwszoplanową rolę wychowawczą pełnią rodzice, a wszystkie instytucje, takie jak szkoła czy przedszkole, powinny pełnić funkcję pomocniczą, uwzględniając ich wolę i światopogląd. Tymczasem dziś coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdzie rodzice są pozbawiani wpływu na to, czego uczy się ich dzieci.

Koordynator Marszu, Jarosław Kniołek, zauważył, że w wielu szkołach bez wiedzy i zgody rodziców pojawiają się tzw. edukatorzy seksualni, którzy przedstawiają ludzką płciowość w sposób hedonistyczny i mechaniczny, z pominięciem odpowiedzialności za drugą osobę i wartości chrześcijańskich. Przypomniał, że badania pokazują, iż w krajach, gdzie od lat promowana jest edukacja seksualna w wersji permisywnej, wzrasta liczba niechcianych ciąż, aborcji oraz obniża się wiek inicjacji seksualnej wśród młodzieży - Nie godzimy się na to. Chcemy mieć wpływ na to, jak wychowywane są młode pokolenia Polaków – powiedział koordynator manifestacji. Dodał, że celem organizatorów Marszu jest także zwrócenie uwagi na fakt, że Sejm głosami rządzącej koalicji odrzucił obywatelski projekt ustawy „Rodzice chcą mieć wybór” w sprawie wprowadzonej wbrew woli rodziców tzw. ustawy sześciolatkowej. Tym samym zignorował blisko 2 mln podpisów zebranych pod tą inicjatywą, a więc wykazał się całkowitą obojętnością na głos społeczeństwa. Jak podkreślił uczestnicy Marszu nie godzą się na to, by władza w sposób arogancki wmawiała Polakom, że wie lepiej, co jest dobre dla dzieci, niż ich rodzice.

Reklama

Ostatnim elementem, któremu sprzeciwiają się organizatorzy tegorocznego Marszu jest kwestia dostępności bez recepty od 15 r. życia pigułki wczesnoporonnej Ella One. - Dostępność tzw. pigułki śmierci dla tak młodych dziewcząt jest kolejnym dowodem na to, że władza chce jak najbardziej odsunąć rodziców od wpływu na wychowanie dzieci i młodzieży – dodał Jarosław Kniołek.

Organizatorzy zwrócili uwagę na fakt, że zdecydowanie lepiej niż rząd i Sejm w pomaganiu rodzinom radzą sobie samorządy. Przykładem sensownej polityki prorodzinnej jest ich zdaniem wprowadzenie tzw. Karty Dużej Rodziny, która zwraca uwagę na to, że rodzina jest instytucją prestiżową i strategiczną dla państwa. Dlatego ulgi przyznaje wszystkim dużym rodzinom a nie tylko tym, w których brakuje pieniędzy. - Dziś na większą skalę nie ma spójnej polityki prorodzinnej państwa, są tylko jednostkowe, propagandowe działania. A to zdecydowanie za mało – przekonywali organizatorzy.

Jak przypomniała Borkowska-Kniołek, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny prowadzi projekt „Szkoła przyjazna rodzinie”, w ramach którego przyznaje certyfikaty tym szkołom, które zdecydują się nie wprowadzać w programu zajęć zachęcających do wczesnej inicjacji seksualnej, promujących antykoncepcję oraz związki homoseksualne.

Reklama

Tymczasem Magdalena Trojanowska z inicjatywy „Stop Seksualizacji” zachęcała do aktywnego przeciwstawiania się permisywnej edukacji seksualnej w wersji promowanej przez Światową Organizację Zdrowia. Zaznaczyła, że za programami promującymi edukację seksualną stoją międzynarodowe organizacje takie jak International Planned Parenthood Federation, która jest właścicielem największej na całym świecie sieci klinik aborcyjnych. Zdaniem prelegentki przemysł aborcyjny, podobnie jak pornograficzny, jest jednym z najbardziej dochodowych na świecie. Dlatego osoby czerpiące z niego zyski zrobią wszystko, by zachęcić dzieci do jak najwcześniejszej inicjacji seksualnej, stosowania antykoncepcji a kiedy ta zawiedzie, dokonywania aborcji na masową skalę. W Polsce odpowiednikiem International Planned Parenthood Federation jest promująca działania tzw. edukatorów seksualnych Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

- To członkowie tej organizacji wysyłają do szkół edukatorów z grupy Ponton. Tymczasem badania niezależnych ośrodków pokazują że w krajach, które od lat mają w szkołach lekcje edukacji seksualnej, wzrasta liczba niechcianych ciąż i chorób wenerycznych wśród nastolatek. Mamy w Polsce przedmiot Wychowanie do Życia w Rodzinie, który świetnie spełnia swoją rolę. Nie rezygnujmy z niego. Bądźmy mądrzejsi niż rodzice na Zachodzie Europy – przekonywała Trojanowska.

Członkowie Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny protestowali także przeciwko podpisanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej a także nadużywaniu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która sugeruje, że to rodzina stanowi zagrożenie dla jednostki i jest miejscem patologii.

Marsz dla Życia i Rodziny zorganizowany został po raz pierwszy w 2006 r. W 2015 r. do inicjatywy przyłączyło się 140 polskich miast. W 2014 r. w organizację włączyło się 550 wspólnot, ruchów i stowarzyszeń a 2600 darczyńców wsparło datkiem jego organizację. Szacuje się, że w ubiegłym roku we wszystkich marszach wzięło udział ok. 150 tys. uczestników. Organizatorem i koordynatorem inicjatywy jest Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

2015-05-31 18:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecińscy obrońcy życia na III Narodowym "Marszu dla Życia" w Rzymie

[ TEMATY ]

marsz

Rzym

obrońcy życia

Szczecin

Archiwum KS "Civitas Christiana" w Szczecinie

W niedzielę 12 maja br. ulicami Rzymu przeszedł III Narodowy "Marsz dla Życia". Jak podały włoskie media, wzięło w nim udział ok. 40 tysięcy uczestników.

Obok kilkudziesięciu tysięcy Włochów uczestniczyło w nim wiele delegacji z różnych krajów świata, m.in.: z Malty, Holandii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii, StanówZjednoczonych i Polski.

CZYTAJ DALEJ

Patronka od... Decyzji serca

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 22-23

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry

błogosławiona

Małgorzata Cichoń

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium św. Jana Pawła II

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium
św. Jana Pawła II

By zostać siostrą zakonną... uciekła z domu. O bł. Klarze Ludwice Szczęsnej rozmawiamy z m. Agnieszką Renatą Kijowską SSCJ, przełożoną generalną Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

27 września 2015 r. została beatyfikowana czcigodna sługa Boża Klara Ludwika Szczęsna (1863-1916), współzałożycielka, wraz ze św. Józefem Sebastianem Pelczarem, Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek), powstałego w 1894 r. w Krakowie. Była pierwszą członkinią nowego zgromadzenia i pierwszą przełożoną generalną, która wprowadzała w codzienne życie wskazania założycielskie – ukazywała siostrom, co znaczy być sercanką.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję