Reklama

Niedziela Kielecka

Przed nimi 200 km szczęścia

Skąd szczęście? Dlaczego 200 km szczęścia? 200 km to długość trasy z Wiślicy do Częstochowy. Organizatorzy i uczestnicy podkreślają walor wspólnotowy pielgrzymki, radość z bycia razem i odbywania rekolekcji w drodze. I świadomość tego, że podstawowym celem pielgrzymowania jest osobiste nawrócenie.

Niedziela kielecka 31/2022, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

T.D.

Radosne wejście KPP na Jasną Górę

Radosne wejście KPP na Jasną Górę

Po raz 41. na szlak pątniczy wyruszy Kielecka Piesza Pielgrzymka, a po raz pierwszy od 2 lat – bez obostrzeń, w formie, jaka obowiązywała przed pandemią. Pielgrzymi będą mogli przebyć całą trasę z Wiślicy na Jasną Górę. Zwyczajem praktykowanym w ubiegłych latach, można dołączyć się w trakcie, aby przebyć jakąś część pielgrzymiej drogi.

Pielgrzym to ktoś wyjątkowy, z bardzo konkretnym nastawieniem w sercu. Pielgrzymi darzą się wzajemną życzliwością, kulturą bycia, wrażliwością na potrzeby innych, zwłaszcza słabszych, starszych. Wszyscy pielgrzymi tworzą pielgrzymkę, dlatego wskazane jest dzielenie się posiadanymi talentami i umiejętnościami: muzycznymi, medycznymi, technicznymi oraz włączanie się w służbę dla dobra grupy czy całej pielgrzymki. Pielgrzym nie narzeka; jasny jest dla niego pokutny charakter pielgrzymki, dlatego z góry nastawia się na zmęczenie, niepogodę, upał, niewygodę, skromne jedzenie, brak odpowiednich warunków sanitarnych, różne dolegliwości fizyczne.

Jak mówi ks. Marek Blady, dyrektor PPK, w tym roku pójdzie tradycyjnie 13 grup, będzie także 14 – duchowa. Ojcem duchowym pielgrzymki jest ks. Grzegorz Stachura. – Nigdy jeszcze pielgrzymka nie odbywała się w atmosferze wojny tuż za naszą granicą, dlatego będziemy modlić się o pokój oraz o te wszystkie intencje, o które prosi w swoim Słowie bp Jan Piotrowski – mówi ks. Marek Blady. Chodzi o powołania, chodzi o świętość kapłanów. „Na pielgrzymkowy szlak nie wyruszamy uzbrojeni w ludzką strategię, ale kierowani łaską wiary i szczerym pragnieniem jej umocnienia idziemy „z Maryją posłani w pokoju Chrystusa”. Dziś, w obliczu wojny w Ukrainie, rozumiemy lepiej, czym jest pokój, od którego zależy ludzkie szczęście i powodzenie, a jego brak rodzi tak wiele bolesnych i dramatycznych następstw” – napisał m.in. bp Jan Piotrowski.

– Zapraszamy każdego kto pragnie modlitwę, trud i wyrzeczenia ofiarować szczególnie w intencji pokoju w sercu każdego człowieka i na świecie – dodaje ks. Blady, wyrażając wdzięczność za wszelkie zaangażowanie wszystkim, którzy tworzyli i tworzą służbę organizacyjną Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki.

Reklama

Pielgrzymka potrwa od 5 do 13 sierpnia pod hasłem: „Z Maryją posłani”. Rozpocznie ją tradycyjnie popołudniowa Msza św. w sanktuarium wiślickim, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. Następnego dnia rano pielgrzymi wyruszą na szlak. Wszystkich nas proszą o modlitwę.

Po raz pierwszy kielecka pielgrzymka odbyła się w 1982 r. Najliczniejsza była pielgrzymka w 1991 r. – liczyła 6,4 tys. osób.

2022-07-26 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otwierają domy i serca

Niedziela kielecka 36/2022, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Archiwum pielgrzymki

Proszowiczanie przez swą gościnę również piszą historię tarnowskiej pielgrzymki

Proszowiczanie przez swą gościnę również piszą historię tarnowskiej pielgrzymki

Proszowiczanie od wielu lat wspierają pielgrzymów Tarnowskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Po raz 40. przyjęli pątników.

Białe obrusy już przygotowane. Gość w dom, Bóg w dom. Tak witali pielgrzymów 19 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. miesiąc po śmierci Benedykta XVI

2023-01-31 15:58

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

We wtorek rano, dokładnie miesiąc po śmierci Benedykta XVI, abp Georg Gänswein przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w Grotach Watykańskich ku czci zmarłego papieża seniora. Poinformowała o tym Fundacja Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.

Abp Gänswein przywołał w swojej homilii postać św. Benedykta Józefa Labre. Ten święty, z którym papież senior dzielił imię chrzcielne Józef i którego imię przyjął później jako papież Benedykt, zmarł w Rzymie 16 kwietnia 1783 roku (16 kwietnia to także data urodzenia Josepha Ratzingera).

CZYTAJ DALEJ

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Otwierający specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika” – śląskiego kapłana, profesora nauk teologicznych, poety i publicysty - wykład „Teologia. Czym jest?” to unikalna okazja do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Organizatorem wykładów jest Teologia Polityczna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję