Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W drodze do Maryi

Zapraszam was dziś na pielgrzymkę, w czasie której Chrystus chce mówić do waszych serc – powiedział do olkuskich pątników bp Piotr Skucha.

Niedziela sosnowiecka 34/2022, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Piotr Lorenc

Podczas Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki

Podczas Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki

Sierpień i początek września w naszej diecezji upływają pod znakiem pielgrzymek. Wynika to z tradycji ukształtowanej jeszcze przed utworzeniem diecezji sosnowieckiej, bowiem od wielu lat wierni pielgrzymowali z Olkusza, Będzina i Jaworzna do Matki Bożej Częstochowskiej. Po utworzeniu diecezji wszystkie pątnicze szlaki zostały zintegrowane w jedną pieszą pielgrzymkę diecezji sosnowieckiej na Jasną Górę, która wyrusza w trzech terminach: z Olkusza 9-13 sierpnia, z Będzina 23-25 sierpnia i z Jaworzna 3-8 września.

Bóg mówi do naszych serc

Olkuską pielgrzymkę zawsze rozpoczyna Msza św. sprawowana w bazylice św. Andrzeja Apostoła. Od lat liturgii przewodniczy i słowo do pielgrzymów kieruje bp Piotr Skucha. Nie inaczej było w tym roku. We wspólnej modlitwie na rozpoczęcie wziął również udział ks. Marian Janus, krajowy koordynator ds. pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski. – Drodzy pielgrzymi, Bóg wyprowadził naród wybrany na pustynie, bo chciał mówić do serc ludzi, a ja was dzisiaj zapraszam na pielgrzymkę, na której Chrystus chce mówić do waszych serc. Chcę was zaprosić na pielgrzymkę z Jezusem, który niesie krzyż, i bł. kard. Stefanem Wyszyńskim, który powiedział: „nie wszystko w moim życiu było udane, ale nie pomyliłem się na jednym odcinku, na drodze na Jasną Górę, do Pani Przenajświętszej – podkreślił bp Piotr Skucha.

Maryja zwycięży

Biskup zaznaczył, że w nowe czasy może wejść tylko nowy człowiek. – Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję. Uśmiechajcie się do wszystkich, których spotykacie. Tym, którzy przychodzą z nienawiścią, nie pokazujcie nienawiści, ale serce. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, przełamać ludzkiej złości i gniewu; ilu ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień i przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy; zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło – przypomniał biskup senior za kard. Wyszyńskim.

W olkuskiej pielgrzymce na Jasną Górę wzięło udział ponad tysiąc osób w dziesięciu grupach. Ojcem duchownym pielgrzymki, który wygłaszał każdego dnia konferencje, był ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

2022-08-16 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Będą pielgrzymki!

Niedziela kielecka 26/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

T.D.

Nie ma jak pielgrzymka...

Nie ma jak pielgrzymka...

Odbędzie się zarówno jubileuszowa 40. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę oraz Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej.

Zapisy, jak informują dyrektorzy pielgrzymek – tylko elektronicznie, a organizacja – w zgodzie z aktualnymi wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. PPK, wyruszająca 5 sierpnia z Wiślicy na Jasną Górę, odbędzie się pod hasłem: „Jestem tylko dla Ciebie”.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego się modlimy?

2023-02-02 08:08

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Dlaczego modlimy się? Z czego to wynika? Co wspólnego ma z tym wszystkim Izrael? S. Magdalena Radko CHR opowiada o swojej osobistej drodze do Boga. O tym jak to się stało, że trafiła do Niego. Siostra nakierowuje na nową perspektywę postrzegania modlitwy.

Pragnienie jest początkiem

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski do osób konsekrowanych: Potrzebuje was Chrystus! Potrzebuje Kościół!

2023-02-02 12:19

[ TEMATY ]

prymas

archidiecezja.pl

„Nawet jeśli doświadczamy znużenia czy zwątpienia, jeszcze raz zaufajmy drodze Chrystusa, zaufajmy Jego wezwaniu” - mówił abp Wojciech Polak do osób konsekrowanych modlących się 2 lutego w katedrze gnieźnieńskiej. Tego dnia Kościół obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego, w którym siostry, ojcowie i bracia zakonni odnawiają swoje śluby i przyrzeczenia zakonne.

„Cieszę się waszą obecnością, dziś, tutaj w naszej katedrze. Cieszę się ze spotkania z wami. Cieszę się i bardzo wam dziękuję, że przez swoje powołanie do życia radami ewangelicznymi jesteście w naszym świętowojciechowym Kościele świadkami spotkania. Dziękuję za świadectwo waszej wiary i miłości do Jezusa, ale także za świadectwo wiary i miłości do naszych sióstr i braci” - mówił do osób konsekrowanych abp Wojciech Polak przyznając, że jest to często miłość trudna i wymagająca, ale przecież jakże ważna i dziś tak bardzo w świecie potrzebna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję