Reklama

Dzień Dziecka z legnicką Caritas

2015-06-02 21:08

Monika Łukaszów

Monika Łukaszów

Kolorowe balony, gry, zabawy, loterie fantowe i słodkie smakołyki - to tylko niektóre z atrakcji, z jakich mnożna było skorzystać podczas tegorocznego Dnia Dziecka. Spotkaniu, które dla najmłodszych zorganizowała legnicka Caritas przyświecało hasło „Bądźmy razem”.

Festyn, w którym uczestniczyło blisko 4 tys. dzieci z całego terenu diecezji legnickiej odbył się we wtorek, 2 czerwca w legnickim Parku. Nad tym wyjątkowym świętem patronat objął biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski oraz Tadeusz Krzakowski - prezydent miasta Legnicy.

Świętowanie tradycyjnie rozpoczęło się w katedrze, gdzie o godz. 10 została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego. W Eucharystii uczestniczyli legniccy księża, zaproszeni goście oraz dzieci i ich opiekunowie, którzy z różnych rejonów naszej diecezji przyjechali do Legnicy.

Na zakończenie modlitwy Biskup legnicki wręczył dyplomy uznania pięciu Szkolnym Kołom Caritas za aktywną pracę i poświęcony czas w działaniach wolontariatu. Wśród wyróżnionych znalazły się Szkolne Koła Caritas przy: SP w Sokołowcu, SP nr 4 w Legnicy, SP nr 1 w Polkowicach oraz Szkolne Koło Caritas przy Gimnazjum w Jerzmankach i Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół Integracyjnych w Lubinie.

Reklama

Następnie wszyscy uczestnicy w barwnym korowodzie, w asyście policji i straży miejskiej przeszli do Parku Miejskiego. Ten radosny pochód prowadziła Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Brunatnego Turów. W Parku na uczestników czekało wiele atrakcji. Każdy znalazł coś dla siebie. Były występy artystyczne, konkursy, gry i zabawy. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się miasteczko dmuchańców, na których można było pozjeżdżać i poskakać. Można było wziąć udział w loterii fantowej oraz pomalować twarze. Każde dziecko uczestniczące w festynie otrzymało paczkę z łakociami przygotowaną przez sieć sklepów „Biedronka” oraz słodki poczęstunek.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Zobacz zdjęcia: Dzień Dziecka z legnicką Caritas

W festynie wzięła udział także grupa dzieci z Drochobycza na Ukrainie, która zaprezentowała się w pokazie artystycznym. Jak powiedział ks. Tomasz Biszko z legnickiej Caritas. To już 5, jubileuszowy festyn z okazji Dnia Dziecka organizowany wraz z rzeszą wolontariuszy oraz wieloma instytucjami, które co roku w tym dziele pomagają. Należy wymienić m.in. Urząd Miasta Legnicy, Starostwo Powiatowe, Straż Graniczną i Izbę Celną, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Legnicy, Straż Pożarną, Policję, Straż Miejską, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, oraz Młodzieżowe Centrum Kultury.

Dla upamiętnienia wizyty Jana Pawła II w Legnicy, którą właśnie legniczanie świętowali w tym dniu, organizatorzy przeprowadzili V Legnicki Bieg Papieski, w którym wzięło udział 400 zawodników. W pierwszej konkurencji wystartowały dzieci niepełnosprawne, a w kolejnych dzieci i młodzież w kilku kategoriach wiekowych, na różnych dystansach. O godz. 14 na dystansie 1997 m odbył się bieg główny, który zakończył zmagania sportowe. Jak na zawody sportowe przystało, była rywalizacja, doping publiczności, a przede wszystkim wiele dobrej zabawy. Jak powiedział ks. Wiesław Walendzik, współorganizator biegu - „18 lat temu miało miejsce najważniejsze wydarzenie w historii naszego miasta, odwiedził je największy Polak św. Jan Paweł II. Trzeba stale o tym sobie przypominać. A dzieciom i młodzieży, która startuje w naszym biegu tym bardziej trzeba to uzmysławiać, bo przecież oni są zbyt młodzi i nie byli naocznymi świadkami tamtych wydarzeń”.

Kolejny festyn z okazji Dnia Dziecka już za rok.

Tagi:
Caritas Dzień Dziecka

Reklama

Święto patronalne Caritas

2019-04-24 09:01

W imieniu Caritas Diecezji Rzeszowskiej Ks. Stanisław Słowik
Edycja rzeszowska 17/2019, str. 1

Archiwum Caritas

Dziś, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w sposób szczególny spoglądamy na Obraz Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Narodowe Czytanie Pisma Świętego już 5 maja

2019-04-24 13:41

mip (KAI) / Lublin

W niedzielę 5 maja w kościołach całego kraju odbędzie się trzecie Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wydarzenie zainauguruje obchody XI Tygodnia Biblijnego, który potrwa do 11 maja.

congerdesign/pixabay.com

Tegoroczne Narodowe Czytanie Pisma Świętego i cały Tydzień Biblijny upłyną pod hasłem zaczerpniętym z pierwszego Listu św. Piotra: "Głosili ewangelię mocą Ducha Świętego" (1 P 1,12).

Wydarzenie będzie nawiązywać również do pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. – Była to przełomowa pielgrzymka, która miała ogromny wpływ nie tylko na życie duchowe, ale również społeczne Polaków. Od niej wszystko się zaczęło – przypomina ks. prof. Henryk Witczyk, pomysłodawca Tygodnia Biblijnego oraz Narodowego Czytania Biblii.

Zgodnie z programem obchodów Niedzieli Biblijnej każdy wierny przy wyjściu z kościoła otrzyma kartkę z siglem biblijnym. W tym roku zaproponowane fragmenty pochodzą z Ewangelii wg świętego Jana. - Po powrocie do domu otwórzmy Pismo święte i w najgłębszym skupieniu niech odczytajmy sobie otrzymany tekst. Niech on nam posłuży jako przedmiot medytacji w codziennej modlitwie, nie tylko w tym dniu, lecz przez cały rok – zachęca duchowny.

Niedzielnym obchodom towarzyszyć będą dwie transmitowane na antenach Telewizji Polskiej celebracje. O godz. 7.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach Mszy św, będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Z kolei na Jasnej Górze o godz. 13.00 Eucharystie odprawi metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Na antenie telewizji publicznej emitowany będzie także spot promujący codzienną lekturę Pisma Świętego.

Nie tylko tego dnia, ale i przez cały tydzień w wielu polskich świątyniach organizowane będą liturgie słowa i nabożeństwa, które nawiązywać będą do tegorocznych obchodów Tygodnia Biblijnego. Na tę okazję przygotowano wskazania dotyczące celebracji biblijnych, opracowania na katechezę, konferencje, a także spot muzyczny. Do wykorzystania są również rozważania Drogi Światła, Kręgu Biblijnego i Lectio Divina.

Całość opublikowana została w redagowanym przez ks. prof. Witczyka „Przeglądzie Biblijnym” (nr 11, 2019), który jest biuletynem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Materiały za pośrednictwem kurii diecezjalnych przesłane zostały do wszystkich parafii. Materiały dostępne są na stronie Dzieła Biblijnego www.biblista.pl.

Na zakończenie Tygodnia Biblijnego, w sobotę 11 maja w Warszawie odbędzie się finał ogólnopolskiego konkursu dla alumnów diecezjalnych i zakonnych seminariów duchownych. W szranki staną klerycy z 50 seminariów. Aby zdobyć nagrodę główną, ufundowaną przez księży pallotynów pielgrzymkę do Ziemi Świętej, będą musieli wykazać się m.in. doskonałą znajomością Księgi Tobiasza.

Organizatorem Narodowego Czytania Pisma Świętego jest Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, Fundacja im. Rodziny Ulmów „Soar” i Fundacja Dabar. Wydarzenie objęli patronatem honorowym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nauczyciele zawieszają strajk

2019-04-25 13:21

rmf24.pl/onet.red

Pierwszy etap strajku nauczycieli zostanie zawieszony w sobotę 27 kwietnia - poinformował przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Pedagodzy zapowiadają jednak, że nie oznacza to końca protestu. - Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku - dodał szef ZNP.

Alexas_Fotos/pixabay.com

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Sławomir Broniarz ogłosił, że w sobotę zostanie zawieszony pierwszy etap. W swoim oświadczeniu lider ZNP podsumował także dotychczasowe rezultatyakcji protestacyjnej, zapowiadając, że nauczyciele nie składają broni. - Proszę być gotowym na wrzesień - zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego Broniarz.

Wchodzimy w nowy etap, który będzie trudniejszy, ale który pokaże nowe oblicze naszego protestu - powiedział Broniarz. Ani dzisiaj, ani jutro, ani w kolejnych dniach nie podpiszemy porozumienia, które rząd zawarł z Solidarnością - podkreślił szef ZNP.

Prawda jest taka, że strajk mógłby trwać, bo wszyscy nauczyciele są do tego gotowi. Mógłby być prowadzony także w czasie matur i nie zdołalibyście państwo - to jest adresowane do rządu i pana premiera Morawieckiego - rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nas, nauczycieli podczas tego egzaminu, mimo że ryzykowaliście także dobro uczniów. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności i tę odpowiedzialność musieliśmy wziąć my nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz rodzice, którzy nas w tej decyzji wspomagali - zapewnił Broniarz.

Panie premierze Morawiecki, dajemy panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania z pana strony. Oczekujemy od pana rzeczowej, męskiej postawy, która będzie także odpowiadała na oczekiwania ponad półmilionowej rzeszy nauczycieli - zwrócił się związkowiec do premiera Polski. Nie zrezygnujemy z walki o dobrą polską szkołę - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem