Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W podziękowaniu za plony

Tegoroczne diecezjalno-gminne dożynki odbyły się w Jerzmanowicach. Udział w nich wzięli mieszkańcy gminy oraz goście z diecezji sosnowieckiej i regionu.

Niedziela sosnowiecka 36/2022, str. III

[ TEMATY ]

dożynki

Mikołaj Wójtowicz

Bp Grzegorz Kaszak ze starostami dożynek Małgorzatą Kasprzyk-Muzyk i Konradem Gzylem

Bp Grzegorz Kaszak ze starostami dożynek Małgorzatą Kasprzyk-Muzyk i Konradem Gzylem

Gospodarzami dożynek byli pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak i wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia Tomasz Gwizdała, a starostami: Małgorzata Kasprzyk-Muzyk i Konrad Gzyl. W uroczystości wzięli udział m.in., wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Obrzędy dożynkowe rozpoczęły się od barwnego i widowiskowego przemarszu delegacji kół gospodyń wiejskich w strojach regionalnych z wieńcami sprzed kościoła parafialnego św. Bartłomieja w Jerzmanowicach na boisko sportowe. Wieńce oceniała komisja złożona z przedstawiciela diecezji sosnowieckiej, dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. kan. Michała Bordy, artystki plastyk, przedstawicielki Gminy Jerzmanowice-Przeginia Mado Kucharskiej oraz etnografki Małgorzaty Oleszkiewicz. Pierwsze miejsce przyznano KGW Sułoszowa II z nagrodą ufundowaną przez biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. Drugie miejsce zdobył wieniec KGW Łazowianki z nagrodą wójta gminy Jerzmanowice-Przeginia Tomasza Gwizdały, a trzecie miejsce zdobyło KGW Rodaki z nagrodą ufundowaną przez ks. kan. Leszka Kołczyka, duszpasterza rolników diecezji sosnowieckiej.

Wieńce dożynkowe przygotowały także delegacje z Sączowa i Kosmolowa, oraz koła gospodyń wiejskich ze Strzegowej, Woli Kalinowskiej, Wielmoży, Jangrota, Zadroża, Przegini, Jerzmanowic, Racławic, Gotkowic, Sąspowa, Szklar, Czubrowic oraz Klub Seniora MOK Bukowno. – Nasz wieniec jest wykonany z czterech zbóż: pszenicy, owsa, żyta i jęczmienia. Mamy stylizowany kielich i chleb, który wypiekła jedna z koleżanek. Wszystko jest wykonane ze zboża, a częścią charakterystyczną naszego wieńca jest amarantus, pierwsze zboże, które człowiek 20 tys. lat temu zbierał i wypiekał z niego placki. Korona jest zrobiona z wrotyczu, bardzo potrzebnej na wsi rośliny – wyjaśniła przewodnicząca KGW z Przegini Barbara Mosurek.

Reklama

Na boisku szkolnym odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka, który wygłosił też homilię. – Był taki prorok Amos, który w sposób szczególny odnosił się do uprawy ziemi. Pisał wprost, dlaczego przyszła klęska i człowiek, który się napracował na roli, nie może zbierać plonów. Jakie są tego przyczyny? – zapytał biskup. Jako odpowiedź na to pytanie zacytował fragment biblijnej Księgi Amosa: "To Ja sprowadziłem na was klęskę głodu we wszystkich waszych miastach i brak chleba we wszystkich waszych wioskach, aleście do Mnie nie powrócili – wyrocznia Pana. To Ja wstrzymałem dla was deszcz na trzy miesiące przed żniwami: (…) aleście do Mnie nie powrócili – wyrocznia Pana. Karałem was zwarzeniem i śniecią zbóż, liczne ogrody wasze i winnice, drzewa figowe i oliwki zjadła szarańcza; aleście do Mnie nie powrócili – wyrocznia Pana" (Am 4, 6-9).

W obecności zaproszonych gości odbyło się poświęcenie wieńców i przekazanie chleba przez starostów dożynek. Ponadto można było spróbować wypieków poszczególnych kół gospodyń wiejskich, a także zapoznać się z wystawą historycznych i współczesnych maszyn rolniczych. Gwiazdą wieczoru był Jacek Stachursky, który wystąpił z repertuarem swoich największych przebojów.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powiatowe dożynki w Cewkowie Woli

Niedziela zamojsko-lubaczowska 39/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

dożynki

Adam Łazar

Starostowie dożynek

Starostowie dożynek

W Cewkowie (gmina Wielkie Oczy) odbyło się Powiatowe Święto Plonów. Korowód dożynkowy z pocztami sztandarowymi, wieńcami dożynkowymi, gośćmi zgromadził się obok remizy strażackiej i w rytm melodii granych przez orkiestrę dętą Towarzystwa Muzycznego z Lubaczowa pod batutą Piotra Tabaczka, przemaszerował na plac Zespołu Szkół Publicznych, gdzie odbyły się powiatowe dożynki. Rozpoczęły się polową Mszą św. dziękczynną za zebrane plony, sprawowaną przez proboszcza tej parafii ks. Grzegorza Stankiewicza i dziekana dekanatu cieszanowskiego ks. kan. Józefa Dudka.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję