Reklama

Aspekty

Pancerne święto w Słubicach

Do Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego w Słubicach zostanie złożona ziemia z grobu gen. Stanisława Maczka oraz Nieznanego Polskiego Żołnierza.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 36/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

gen. Stanisław Maczek

Archiwum M. Sobocińskiego

Ziemia z grobu gen. Maczka została pobrana z Polskiego Wojskowego Cmentarza Honorowego w Bredzie (Holandia)

Ziemia z grobu gen. Maczka została pobrana z Polskiego Wojskowego Cmentarza Honorowego w Bredzie (Holandia)

Ziemię w ubiegłym roku do Słubic przywieźli państwo Ewa i Wojciech Romaniakowie, którzy na co dzień mieszkają i pracują w Belgii, i tam aktywnie działają przy polskiej parafii oraz w Grupie Rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” w Balen. Ziemia z grobu gen. Stanisława Maczka, legendarnego dowódcy 1. Polskiej Dywizji Pancernej, została pobrana z Polskiego Wojskowego Cmentarza Honorowego w Bredzie, natomiast Nieznanego Polskiego Żołnierza – z cmentarza wojennego z Lommel. Ziemia z mogił bohaterów zostanie uroczyście złożona w panteonie z honorami wojskowymi, w obecności miłośników i fascynatów historii Oręża Polskiego z Królestwa Belgii 4 września podczas uroczystej Mszy św. o godz. 13.30 w kościele Ducha Świętego w Słubicach. W ten sposób, jak mówi pomysłodawca panteonu Michał Sobociński, gen. Maczek spotka się ze swoim żołnierzem, szeregowym, który poległ w czasie II wojny światowej. – Ziemia z grobu gen. Maczka i Nieznanego Żołnierza dotarła do nas dzięki zaangażowaniu Polaków, którzy mieszkają w Belgii. Na uroczystość przybędą z rodzinami członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej „Antwerpia” w historycznych strojach 1. Polskiej Dywizji Pancernej ze sztandarem 24. Pułku Ułanów, który wchodził w skład tej dywizji. To oni kultywują w Belgii polskie tradycje patriotyczne, a także opiekują się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci narodowej – wyjaśnia pomysłodawca.

– Nasza grupa w barwach 24. Pułku Ułanów rok w rok kultywuje pamięć o żołnierzach 1. Polskiej Dywizji Pancernej. W trakcie uroczystości, które upamiętniają wyzwolenie belgijskich miejscowości, oddajemy hołd przez wystawienie pocztu sztandarowego i warty honorowej. Angażujemy się również w różne projekty, które upamiętniają wyzwolenie Belgii przez polskie wojsko – mówi Wojciech Romaniak. – O słubickim panteonie dowiedzieliśmy się przez social media, a dokładnie pan Michał Sobociński znalazł nas i zapytał, czy moglibyśmy wziąć udział w tym projekcie. Oczywiście bez namysłu rozpoczęliśmy działania i sprowadziliśmy ziemię z grobu gen. Maczka z Bredy (Holandia) oraz z grobu Nieznanego Żołnierza z polskiego wojennego cmentarza w Lommel (Belgia). Dla nas to wielki zaszczyt i honor, że możemy wziąć udział w tak zacnym projekcie. Wszędzie gdzie możemy się przyczynić do szerzenia historii oraz dbania o pamięć 1. Polskiej Dywizji Pancernej i polskich sił zbrojnych na zachodzie, tam jesteśmy zawsze gotowi do działań – dodaje.

2022-08-30 12:44

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Generał Maczek w Częstochowie

[ TEMATY ]

Częstochowa

gen. Stanisław Maczek

Wikipedia/autor nieznany; domena publiczna

Stanisław Maczek, 1944

Stanisław Maczek, 1944

Na Jasnej Górze zainaugurowana zostanie (23.09) uroczystość „Generał Maczek w Częstochowie”.

To wydarzenie upamiętniające 80. rocznicę utworzenia 1. Dywizji Pancernej i pobyt w latach 1935-1938 płk. dypl. Stanisława Maczka w Częstochowie. Msza św. w intencji generała i jego żołnierzy sprawowana będzie o godz.11.00. Po niej w Sali Rycerskiej będzie miało miejsce odznaczenie weteranów 1.Dywizji Pancernej medalami „Milito Pro Christo”(łac. Walczę dla Chrystusa) - polskie odznaczenie kościelne Ordynariatu Polowego WP. W Kaplicy Pamięci Narodu odbędzie się ceremonia złożenia ziemi z cmentarzy pól bitewnych dywizji.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy na Jasnej Górze

2023-02-06 18:30

screen YT Jasna Góra

bp Maciej Małyga

bp Maciej Małyga

Na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy. Prowadzi je bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Rekolekcje rozpoczęły się Mszą świętą w kaplicy Cudownego Obrazu w poniedziałek 6 lutego i potrwają do czwartku 9 lutego. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii bp Małyga nawiązał do fragmentu z Księgi Rodzaju mówiącego o stworzeniu świata. - Słyszeliśmy piękne słowo o Bogu, który może na nowo stworzyć w nas światłość - wskazał biskup, cytując słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Przyjdź! Bądź moim światłem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję