Reklama

Niedziela Podlaska

Wdzięczni za dar kapłańskiego życia

Był spełnionym i szczęśliwym człowiekiem – powiedział ks. Piotr Sosnowski o tragicznie zmarłym ks. Grzegorzu Radziszewskim, salezjaninie.

Niedziela podlaska 37/2022, str. VII

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Michał Lipiński

Ostatnim miejsce posługi kapłańskiej ks. Grzegorza był Sokołów Podlaski

Ostatnim miejsce posługi kapłańskiej ks. Grzegorza był Sokołów Podlaski

We wtorek 23 sierpnia w parafii salezjańskiej w Sokołowie Podlaskim bp Piotr Sawczuk przewodniczył Mszy św. pogrzebowej w intencji zmarłego kapłana. Blisko 100 kapłanów, osoby życia konsekrowanego, rodzina, bliscy, przyjaciele, parafinie żegnali śp. ks. Grzegorza. Eucharystię celebrował również biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz. Homilię wygłosił ks. Piotr Sosnowski, salezjanin – wikariusz inspektoralny Inspektorii Warszawskiej. Nawiązując do tragicznego wypadku autokarowego, w którym zginął śp. ks. Grzegorz, zaznaczył, że dla 12 pielgrzymów to nie Medjugorie było docelowym miejscem pielgrzymki. Zatrzymali się na przystanku paschy swojego życia. Podkreślił, że chrześcijańska nadzieja, to nie idea, a osoba Zmartwychwstałego Jezusa. Zachęcił, aby dziękować za życie śp. ks. Grzegorza. Wspominając osobę zmarłego kapłana, podkreślił jego radość, uśmiech, pogodę ducha, pełne zaangażowanie, szczególnie w działalności katechetycznej.

Na zakończenie Eucharystii śp. ks. Grzegorza Radziszewskiego pożegnali: bp Piotr Sawczuk, ks. Tadeusz Jarecki, salezjanin – inspektor Inspektorii Warszawskiej Salezjanów, Teresa Oliwińska – dyrektor I Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim, Artur Gajlewicz – przedstawiciel rodziny zmarłego, ks. Stanisław Stachal – proboszcz parafii św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim oraz Michał Lipiński – przedstawiciel wspólnot parafialnych.

Kontynuacja uroczystości pogrzebowych miała miejsce w czwartek 25 sierpnia w parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Różanymstoku. Przed odprowadzeniem zmarłego kapłana na cmentarz parafialny do rodzinnego grobu, modlono się o zbawienie jego duszy modlitwą różańcową oraz odprawiono Mszę św. w której wzięła udział rzesza wiernych, kapłanów i sióstr zakonnych.

Śp. ks. Grzegorz Radziszewski odszedł do Pana 6 sierpnia w 53. roku życia, 33. ślubów zakonnych i 26. kapłaństwa. Pierwsze śluby zakonne złożył 22 sierpnia 1989 r. w Czerwińsku nad Wisłą. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1996 r. w Lądzie nad Wartą. Pracował w Ostródzie, Łęczech, Suwałkach, Sępopolu, Płocku, Łodzi, Olsztynie. Ostatnią placówką była parafia w Sokołowie Podlaskim.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podlasiak na Ukrainie

Niedziela podlaska 18/2022, str. VI

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa-Grochów

Gorliwą pracą duszpasterską chciał zachować ducha wiary i tradycję katolicką

Gorliwą pracą duszpasterską chciał zachować ducha wiary i tradycję katolicką

W miejscowości Bykówka na Ukrainie w diecezji kijowsko-żytomierskiej odbył się pogrzeb pochodzącego z diecezji drohiczyńskiej śp. ks. Jerzego Skwierczyńskiego.

Na Ukrainę przyjechał w sierpniu 1991 r., kiedy to zostały odnowione struktury administracyjne Kościoła rzymskokatolickiego i zaistniała potrzeba wsparcia z zagranicy działalności Kościoła lokalnego. Przyjechał z Polski, jako kapłan, aby włączyć się w dzieło ewangelizacji w nowej rzeczywistości na Ukrainie i podjąć posługę duszpasterską wśród wiernych Kościoła rzymskokatolickiego. Przez 30 lat posługiwał jako kapłan, głosząc Ewangelię, sprawując sakramenty święte, dając świadectwo wiary swoim życiem.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: ufność w Bogu podstawą podejmowania dobrych decyzji

2022-12-07 09:30

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Franciszek zaznaczył, że jedną z cech wyróżniających dobrego ducha jest fakt, że przekazuje on pokój, który trwa w czasie. Wskazał na powiązanie i poszerzanie się dobra w dziedzinie życia duchowego, ogarniającego z czasem także pozostałe dziedziny naszego życia.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Marciniak zostaje do końca mundialu

2022-12-07 18:19

[ TEMATY ]

mundial

sędziowie

Katar

Adobe Stock

Szymon Marciniak znalazł się w gronie 20 sędziów głównych, którzy pozostaną do dyspozycji FIFA do końca piłkarskich mistrzostwa świata w Katarze. 16 arbitrów zakończyło pracę w turnieju po 1/8 finału i wraca do domu.

FIFA do prowadzenia meczów tegorocznego mundialu desygnowała 36 arbitrów głównych, 69 asystentów, wśród których są pomagający Marciniakowi Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki oraz 24 sędziów VAR, m.in. Tomasza Kwiatkowskiego. Spora część z nich już zakończyła pracę w Katarze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję