Reklama

Niedziela Rzeszowska

Czas plonów – czas dziękczynienia

– Wierność ideałom jest gwarantem tego, że nie pogubimy się życiowo, nie skompromitujemy się i w naszym polskim domu będziemy gospodarzami, a nie najemnikami – mówił podczas dożynek bp Edward Białogłowski.

Niedziela rzeszowska 37/2022, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Tomasz Nowak

Podczas dożynek modlono się, by w polskich domach nie zabrakło chleba

Podczas dożynek modlono się, by w polskich domach nie zabrakło chleba

Do Parku Papieskiego w Rzeszowie, 28 sierpnia, przyjechało ponad 60 delegacji z parafii diecezji rzeszowskiej z wieńcami żniwnymi. Tegoroczną obsługę dożynek, w tym przygotowanie liturgii, zapewnili wierni i duszpasterze z Diecezjalnego Sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie i dekanatu Rzeszów Północ. Przed Mszą św. odbył się program słowno-muzyczny w wykonaniu diakonii muzycznej z parafii św. Józefa w Rzeszowie.

Przed rozpoczęciem Mszy św. ks. Jerzy Uchman, diecezjalny duszpasterz rolników, przywitał przybyłych do Rzeszowa rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy, wśród nich starostów dożynek: Aleksandrę i Bartłomieja Kędziorów z parafii św. Józefa w Rzeszowie, a także obecnych na Mszy św. parlamentarzystów, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe oraz poczty sztandarowe.

Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Górny. W koncelebrze uczestniczył bp Edward Białogłowski, ks. inf. Wiesław Szurek oraz blisko dwudziestu księży.

Reklama

Homilię wygłosił bp Edward Białogłowski. – Dziękujemy Bogu za rolników, którzy mimo różnych trudności i przeciwności, które dotykają polską wieś, trwają przy rodzinnych gospodarstwach. Pochylają się nad rolą, która wydaje chleb i różne rośliny, warzywa, owoce i kwiaty. Dziękujemy wam, gospodynie i gospodarze, starsi i młodzi, za troskę i bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju oraz za zapasy żywnościowe, które są sprzedawane do innych krajów, a także wspomagają naszych sąsiadów borykających się, czy uciekających ze swojego kraju przed wojną do naszej ojczyzny, aby znaleźć tutaj bezpieczny kąt – powiedział bp Edward Białogłowski.

Biskup Białogłowski kierując do zebranych słowa zachęty pytał: – Czy wasze domy rozbrzmiewają codzienną modlitwą dziękczynną i błagalną? Czy niedziela dla waszych domowników jest dniem świętym, z udziałem we Mszy św., z rodzinnym posiłkiem, z rozmową o waszej rodzinie, o jej troskach i radościach, o gospodarstwie, jego przyszłości i o przyszłości naszej ojczyzny? Zapalajcie ducha młodego pokolenia do życia ideałami: Bóg, honor, Ojczyzna. (...) Wierność ideałom jest gwarantem tego, że nie pogubimy się życiowo, nie skompromitujemy się i w naszym polskim domu będziemy gospodarzami, a nie najemnikami – podkreślił bp Białogłowski.

Po błogosławieństwie poszczególne delegacje zaprezentowały swoje wieńce.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przegląd dożynkowy

Niedziela sandomierska 35/2018, str. IV

[ TEMATY ]

dożynki

Archiwum autora

Młodzież w strojach ludowych kultywuje stare tradycje

Młodzież w strojach ludowych kultywuje stare tradycje

Uroczystości dziękczynienia za plony odbywają się na każdym szczeblu – od parafialnych przez gminne i powiatowe, aż po wojewódzkie. W ubiegłym tygodniu relacjonowaliśmy diecezjalne obchody dożynkowe połączone z jubileuszem rolników i leśników w Ulanowie. Dziś zapraszamy w kilka miejsc na terenie diecezji, gdzie rolnicy w uroczystościach dożynkowych dziękowali za zbiory

Bojanów

CZYTAJ DALEJ

Premier: dziś potrzeba ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii

2023-02-07 20:27

[ TEMATY ]

Mariusz Błaszczak

MON

Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak

Właśnie teraz, w momencie zwrotnym historii, potrzeba jest ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii i podnieść ją na poziom, przy którym będziemy mogli powiedzieć, że polska wolność jest bezpieczna - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak otrzymał nagrodę "Człowieka Wolności 2022" tygodnika "Sieci"; we wtorkowej uroczystości wręczenia nagrody wziął udział premier Mateusz Morawiecki, a także m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicepremier szef MKiDN Piotr Gliński, szef MS Zbigniew Ziobro, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezes TK Julia Przyłębska.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję