Reklama

Niedziela Lubelska

Matka wszystkich ludzi

W Maryi, Matce Chrystusa, Bóg dał nam wspaniały przykład wiary i miłości – powiedział abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 38/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

Matka Boża Chełmska

Tadeusz Boniecki

Maryjnym uroczystościom przewodniczył abp Wacław Depo

Maryjnym uroczystościom przewodniczył abp Wacław Depo

W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej 7 i 8 września odbyły się uroczystości ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wśród pielgrzymów byli obecni abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który przewodniczył odpustowej Sumie, a także abp Stanisław Budzik, bp Józef Wróbel i bp Mieczysław Cisło. Maryjne święto zgromadziło mieszkańców miasta i regionu. Wielu z nich przyszło do sanktuarium w pieszych pielgrzymkach, m.in. z Pawłowa, Kamienia, Siedliszcza, Wojsławic, Rejowca, Dorohuska, Brzeźna.

Maryjne święto

– Chełmska Góra słynie łaskami od wielu lat, bo ma Matkę i dobre dzieci, które chcą, aby Matka je wychowywała. Tegoroczny odpust przeżywamy pod hasłem „Maryjo, jesteśmy Twoimi dziećmi”, bo wszyscy, bez względu na to, ile mamy lat, jesteśmy dziećmi Matki Bożej. To Ona nas przytula do swojego serca, chce nam służyć i poprowadzić najkrótszą drogą do Jezusa. Chcemy być z Maryją nie tylko przez czas odpustu, ale zawierzać Jej całe swoje życie – powiedział kustosz sanktuarium ks. Andrzej Sternik. Przypomniał też, że w tym roku przypada 65. rocznica rekoronacji cudownej ikony Matki Bożej Chełmskiej. 8 września 1957 r. aktu tego dokonał bp Piotr Kałwa, po tym jak w nocy z 12 na 13 września 1956 r. skradziono z obrazu korony i suknię Matki Bożej. Dzięki hojności wiernych w ciągu roku udało się zebrać środki na zakup nowych złoto-srebrnych koron i sukni, którą wykonały siostry felicjanki z Jadwinowa.

Czas radości

W uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jako pierwsze przyszły do Chełmskiej Pani rodziny z małymi dziećmi. Biskup Mieczysław Cisło udzielił im indywidualnego błogosławieństwa. Po południu swoje spotkanie z Matką miały dzieci szkolne, którym bp Józef Wróbel pobłogosławił tornistry i przybory szkolne. Przed odpustową Sumą miało miejsce poświęcenie przez abp. Stanisława Budzika kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu i relikwiarium w bazylice. Kaplica powstała dzięki determinacji proboszcza ks. Andrzeja Sternika ze środków przekazanych przez ofiarnych parafian. W południe przy ołtarzu polowym biskupi i kapłani pod przewodnictwem abp. Wacława Depo sprawowali Eucharystię, podczas której zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Metropolita lubelski powitał zgromadzonych, a szczególnie abp. Depo, który „przybył z Jasnej Góry na Górę Chełmską, z domu Matki do domu Matki”. – Dziś urodziny naszej Matki, dzień radości. Maryja jest jutrzenką, gwiazdą zaranną zwiastującą narodziny słońca, którym jest Jezus Chrystus. Ona Go poprzedza i zapowiada, wydaje na świat. Jej narodzenie, jak mówił św. Jan Paweł II, stanowi prolog tajemnicy Wcielenia i zapowiada radość zbawienia – powiedział abp Budzik.

Reklama

Dar życia

W homilii odpustowej abp Wacław Depo przypomniał, że w 1717 r. miała miejsce pierwsza w Polsce koronacja obrazu Matki Bożej. Tego zaszczytu dostąpił wizerunek Jasnogórskiej Królowej Polski. Korony nałożył łaciński biskup chełmski Krzysztof Andrzej Szembek. Za przykładem Jasnej Góry poszły inne sanktuaria Rzeczypospolitej, także sanktuarium w Chełmie, gdzie od wieków jest czczona ikona Matki Bożej. W nawiązaniu do nauczania św. Pawła Apostoła metropolita częstochowski podkreślił, że życie ludzkie jest czymś więcej niż tylko czasoprzestrzenią pomiędzy poczęciem, narodzinami i śmiercią. – Nasze życie ma wieczny początek w Bogu i wieczny cel: zjednoczenie z Bogiem na wieki. Bóg nas umiłował i dlatego powołał nas do życia. Zna nas po imieniu, pragnął, byśmy byli na tym świecie. Spójrzmy więc oczyma wiary na swój początek. Zazwyczaj o początku życia każdy wie tyle, ile się dowie od najbliższych, później z urzędowego świadectwa urodzenia. Gdy dyskutujemy wciąż o początkach życia, a ONZ ma uznać aborcję za prawo człowieka, niektóre kraje azjatyckie dopisują do metryki człowieka dziewięć miesięcy, ponieważ uznają życie od momentu poczęcia. Czy one nas nie zawstydzają? – zapytał ksiądz arcybiskup. – Każdy człowiek ma wartość przed Bogiem; nasza biografia nie zaczęła się dopiero w dniu urodzenia, ani nawet poczęcia, ale w miłosnym zamyśle Boga Stwórcy. To w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy – podkreślił abp Depo i zaapelował: – Mamy być widzialnym znakiem odwiecznej miłości.

Reklama

Piękną tradycją sanktuarium jest przynoszenie Matce Bożej róż. Pobłogosławione i zasuszone, są dołączane do obrazków z modlitwą do Chełmskiej Pani jako Jej szczególny znak, który przypomina zapisane przed wiekami świadectwo cudownego uzdrowienia niewidomego dziecka.

Przedłużeniem uroczystości była oktawa odpustowa. W kolejnych dniach na wieczornej modlitwie w sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej gromadziły się różne grupy wiekowe i zawodowe, m.in. młodzież, rodziny, kolejarze i samorządowcy.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chełmska Pani

Niedziela lubelska 36/2022, str. I

[ TEMATY ]

Matka Boża Chełmska

Tadeusz Boniecki

Chełmska Pani otacza opieką chrześcijan Wschodu i Zachodu

Chełmska Pani otacza opieką chrześcijan Wschodu i Zachodu

Wizerunek Maryi z Dzieciątkiem jest największym skarbem bazyliki na Górce Chełmskiej. Od wieków modlą się przed nim chrześcijanie różnych tradycji: prawosławni, grekokatolicy i katolicy.

Wstawiennictwu Chełmskiej Pani jest przypisywane zwycięstwo Jana Kazimierza w bitwie pod Beresteczkiem. Pierwsza koronacja łaskami słynącego obrazu odbyła się w 1765 r. Dziś w sanktuarium wierni gromadzą się przed repliką cudownego wizerunku, wykonaną przez Władysława Ukleję w 1938 r. Wskutek dziejowych zawieruch dzieło uważane za oryginalny wizerunek Matki Bożej Chełmskiej znajduje się w Muzeum Ikony Wołyńskiej w Łucku na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

[ TEMATY ]

Qumran

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Inni eksperci zakładają, że opowieść o przypadkowym znalezisku to bajka. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, mówią, że Beduini byli bardzo dobrze zaznajomieni z jaskiniami i po prostu dopiero wtedy przynieśli pisma do antykwariusza. Jedno jest pewne: 29 listopada 1947 roku pierwsze cztery zwoje z Qumran zostały nabyte przez izraelskiego uczonego. 12 kwietnia 1948 roku w brytyjskim "Timesie" pojawiła się pierwsza relacja o sensacyjnym znalezisku, ale dopiero w 1949 roku odbyły się pierwsze wykopaliska prowadzone przez archeologów. Do końca lat 50-tych XX wieku teksty i fragmenty zostały odzyskane w sumie z jedenastu jaskiń. Do dnia dzisiejszego miały miejsce kolejne znaleziska.

CZYTAJ DALEJ

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro był pytany w poniedziałek o zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania komisji ds. zbadania polityki energetycznej polskiego rządu w latach 2007-2022. Został też zapytany o propozycję SP, która chce powołania komisji śledczej ws. polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., czyli czasów rządów PO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję