Reklama

Niedziela Świdnicka

Biegiem po rodzinę zastępczą

Dobrą zabawę i sportowe zmagania połączyli z popularyzacją zagadnień dotyczących rodzicielstwa zastępczego.

Niedziela świdnicka 38/2022, str. VI

[ TEMATY ]

rodzina zastępcza

Hubert Gościmski

Bieg przyciągnął do Parku Centralnego całe rodziny

Bieg przyciągnął do Parku Centralnego całe rodziny

W pierwszą niedzielę września Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprosiło mieszkańców do świdnickiego Parku Centralnego, gdzie w samo południe rozpoczął się piknik rodziny. Jego punktem kulminacyjnym był I Bieg po Rodzinę Zastępczą. Beata Galewska – dyrektor Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, w rozmowie z Niedzielą Świdnicką wyjaśniła, że to wydarzenie ściśle łączy się z promocją rodzicielstwa zastępczego.

– W pikniku oraz samym biegu wzięły udział rodziny zastępcze funkcjonujące na terenie naszego powiatu. Każdy miał możliwość, aby się z nimi spotkać i chwilę porozmawiać. Dysponowaliśmy także materiałami informacyjnymi, które bezpłatnie rozdawaliśmy zainteresowanym – wymieniła.

Radość z wysiłku

Na linii startu stanęła ponad setka uczestników – starsi i młodsi, profesjonaliści i amatorzy. Jednak nikt z nikim nie konkurował, najważniejsze było ukończenie dystansu. Każdy sprostał temu wyzwaniu i z radością odebrał pamiątkowy medal oraz bidon.

– W parku znaleźliśmy się dość spontanicznie, ale gdy dowiedzieliśmy się, że odbędzie się tutaj bieg promujący rodziny zastępcze, długo się nie zastanawialiśmy i postanowiliśmy podjąć wysiłek całą trójką – mówiła po biegu Ada. – Każdy z nas dał radę i zdobył medal, jesteśmy też bardzo dumni z naszej córki Zosi, gdyż dzielnie przebiegła dwa okrążenia – dodał Mirek.

Wysiłek w słusznym celu

Najmłodsi chętnie włączali się w gry i zabawy przygotowane specjalnie dla nich, zaś nieco starsi zaglądali do stoiska przygotowanego przez członków Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie, Świdnicy i Strzegomiu. Grupy warsztatowe nie tylko wsparły organizację wydarzenia, ale również wzięły udział w biegu.

– Bardzo spodobała mi się taka forma spędzenia wolnego czasu. Biegłam z całą naszą grupą z WTZ i namówiłam też do tego moją mamę. A po wysiłku w słusznym celu posiliłam się ciastem i herbatą. Już nie mogę się doczekać następnej edycji – powiedziała z uśmiechem Monika Uchańska, uczestniczka Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świdnicy.

Reklama

Miłość nie do zastąpienia

Całemu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Rodzina zastępcza – miłość nie do zastąpienia”. – Mamy świadomość, że myśl o założeniu rodziny zastępczej przychodzi z czasem, nie oczekiwaliśmy, że ktoś podejmie taką decyzję podczas tego pikniku. Zależało nam jednak na tym, aby wyjść z tym tematem do ludzi i zasiać ziarno, które w późniejszym czasie może przynieść plony – wyjaśniła Beata Galewska. – Co ważne, rodziny zastępcze ofiarowują dzieciakom wszystko, co jest niezbędne do wychowania młodego człowieka: troskę, miłość, szacunek i ciepło rodzinne.

Wysoka frekwencja była największą nagrodą dla organizatorów, którzy już planują przyszłoroczną, drugą edycję pikniku.

2022-09-13 14:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maląg: liczę, że projekt zmian w pieczy zastępczej będzie na następnym posiedzeniu Sejmu

[ TEMATY ]

rodzina zastępcza

PAP/Łukasz Gągulski

Liczę, że projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej będzie procedowany na następnym posiedzeniu Sejmu - powiedziała w środę w Wieliczce minister rodziny Marlena Maląg. Jak dodała, proponowane zmiany wyjdą naprzeciw oczekiwaniom rodzin zastępczych.

Szefowa MRiPS uczestniczy w Gali Rodzicielstwa Zastępczego w Wieliczce (Małopolska).

CZYTAJ DALEJ

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ

2022-12-03 08:06

[ TEMATY ]

II wojna światowa

dzieła sztuki

Domena publiczna

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

"Szacuje się, że na skutek działań wojennych prowadzonych przez Niemcy i Związek Sowiecki oraz w wyniku dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 r. zniknęło z jej zbiorów ponad 516 tysięcy dzieł sztuki" - pisał prof. Gliński w artykule z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Niepodległości opublikowanym na portalu Wszystko co Najważniejsze i w wielu światowych mediach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję