Reklama

Wiara

Czy dzisiejszy człowiek wierzy jeszcze Bogu?

Niezmierne ważne jest dotarcie z wybitną teologiczną myślą do każdego człowieka dobrej woli.

2022-09-21 08:03

Niedziela Ogólnopolska 39/2022, str. 11

[ TEMATY ]

książka

Wydawnictwo KUL

Człowiek w zasadzie od zawsze zadawał sobie pytanie o własne pochodzenie. W ciągu swoich dziejów różnie je rozumiał, na nowo pogłębiał, aż w końcu – w obliczu współczesnej sekularyzacji i relatywizacji prawdy – doszedł do absurdu, że to on jest stwórcą samego siebie.

Sprzeciwienie się Bogu

W imię tzw. postępu przestała się liczyć nawet teoria ewolucji, a zaczęła dominować pierwotna pokusa sprzeciwienia się odwiecznemu Rozumowi, żywemu Bogu (por. Rdz 3-4). Tak ów „postęp” zataił nie tylko pierwotne pochodzenie człowieka od Boga Stwórcy, lecz także jego przeznaczenie, które upatruje jedynie w szczęściu doczesnym. Joseph Ratzinger – Benedykt XVI przeciwstawiał się takiemu rozumieniu człowieka zarówno jako profesor uniwersytecki, jak i jako papież. Dlatego tytuł V tomu Opera omnia Josepha Ratzingera – Pochodzenie i przeznaczenie brzmi jak wielkie wyzwanie dla współczesnego człowieka i świata. Oznacza on, mówiąc najogólniej, że człowiek jest stworzeniem Bożym, a więc pochodzi od Boga Stwórcy i przeznaczony jest do życia wiecznego w Bogu. Człowiek nie jest zatem przypadkiem ewolucji, lecz pochodzi od Boga i jest Jego obrazem (por. Rdz 1, 27).

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 39/2022 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich

[ TEMATY ]

książka

prasa

Monika Książek/Niedziela

Ks. Roman Szpakowski

Ks. Roman Szpakowski

Ks. Roman Szpakowski SDB, dotychczasowy prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich (SWK), został wybrany na tę funkcję na nową trzyletnia kadencję.

W Warszawie odbyło się spotkanie Stowarzyszenia, na którym wybrano jego zarząd. Stowarzyszenie Wydawców Katolickich jest organizatorem m.in. dorocznych Targów Wydawców Katolickich w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie

CZYTAJ DALEJ

Kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe Franciszka Pieczki?

2022-09-27 15:20

[ TEMATY ]

Franciszek Pieczka

Karol Porwich/Niedziela

Uroczystości pogrzebowe jednego z najbardziej lubianych polskich aktorów Franciszka Pieczki odbędą się w czwartek. Msza święta odprawiona zostanie o godz. 12 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy. Po niej trumna z ciałem aktora zostanie odprowadzona na cmentarz w Aleksandrowie.

Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 83. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

2022-09-27 20:56

[ TEMATY ]

Polskie Państwo Podziemne

wikipedia.org

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych. W nocy z 26 na 27 września 1939 r., zawiązana została pierwsza konspiracyjna organizacja polityczno-wojskowa Służba Zwycięstwu Polski, uznawana za zalążek Polskiego Państwa Podziemnego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz miasta, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję