Reklama

Łowicz

Ogród Dialogu

W Rawie Mazowieckiej oficjalnie otworzono miejsce upamiętniające męczeństwo Polaków w czasie II wojny światowej.

Niedziela Plus 39/2022, str. VI

MFS/Niedziela

W skład Ogrodu dialogu wchodzi m.in. Grota z Lourdes

W skład
Ogrodu
dialogu
wchodzi m.in.
Grota z Lourdes

Od lutego do sierpnia trwały prace na terenie XVII-wiecznego kompleksu obiektów parafialnych, w wyniku czego powstał Ogród Dialogu w ramach projektu „Szlakiem Dziedzictwa Gminy Rawa Mazowiecka”. W jego skład wchodzą Droga Krzyżowa Narodu Polskiego, Krzyż Polski, Krąg Pokoju, Grota z Lourdes oraz Kapliczka Matki Bożej z Fatimy. Miejsce to ma rozpowszechniać tradycje religijne, patriotyczne i regionalne. Ponadto aby zacieśniać więzy wspólnoty, tuż obok utworzono plac do rekreacji dla mieszkańców miasta.

Duchowy dialog

Mszy św. dziękczynnej z okazji zakończenia projektu, której przewodniczył biskup diecezji łowickiej Andrzej Franciszek Dziuba, obecni byli przedstawiciele instytucji wojewódzkich, samorządowych oraz miasta Rawa Mazowiecka. Szczególnym momentem było odczytanie przez ks. Tomasza Trafnego listu od papieża Franciszka, który podziękował za ideę upamiętnienia wydarzeń II wojny światowej związaną z utworzeniem obozu jenieckiego na terenie parafii oraz uczczenia męczeństwa jeńców i ofiar totalitaryzmu. Ojciec Święty wyraził także nadzieję, że wraz z tym dziełem młodzi ludzie będą patrzyli na wydarzenia z przeszłości przez pryzmat wiary. Zachęcił, by nowo powstałe miejsce było znakiem świata zjednoczonego w duchowym dialogu. Biskup łowicki w homilii mówił o szczególnym wymiarze rawskiego miejsca. – Dzisiejsza uroczystość ma się utrwalić w zewnętrznych znakach, które zostaną ofiarowane Bogu i ludziom obok tej świątyni. Jakże wymowne są pragnienia, które wpisane są w te znaki. Nie negujemy prawdy drogi Krzyża Narodu Polskiego, ale jednocześnie wpisujemy w to Ogród Dialogu, owego spotkania twarzą w twarz, owego spojrzenia w oczy jasnego oblicza. Chcemy budować krąg pokoju, w którym jest miejsce dla wszystkich kontynentów, dla wszystkich narodów. Przecież nas, tutaj zgromadzonych, zapewniał sam Bóg: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam”, ale jednocześnie psalmista mówi: „Rozpocznijcie od sprawiedliwości”. To wołanie o sprawiedliwość jest donośne szczególnie dziś. Taką perspektywę niosą w sobie orędzie naszej modlitwy tutaj, w świątyni, i orędzie znaków, które pozostawiamy dla przyszłych pokoleń. Przywołując bohaterskich jeńców wojennych, przywołujemy wielu mieszkańców Rawy, szlachetnych w swym dostrzeganiu w jeńcach oblicza i twarzy żołnierza, przywołujemy anonimowych darczyńców i tych, którzy pomagali modlitwą, odwagą, którzy pomagali tym, na co ich było stać w danym momencie. To wszystko składamy dzisiaj pełni nadziei – podkreślił bp Dziuba.

Reklama

Wołanie o pokój

Uroczystość licznie zgromadziła wiernych, aby wspólnie przeżywać to wydarzenie, modlić się również za poległych w czasie wojny. To właśnie na terenie rawskiej parafii Niemcy w 1939 r. utworzyli obóz jeniecki dla niemal 15 tys. żołnierzy walczących w bitwie nad Bzurą. Miejsca, w których rozgrywały się walki, zostały zapisane na piętnastu kapliczkach tworzących Drogę Krzyżową Narodu Polskiego, a każdej z nich patronują samorządy tychże miejsc.

Obóz ogrodzony był zasiekami z drutu kolczastego, a uwięzieni nieustannie przebywali na powietrzu. Zmagali się nie tylko z zimnem, lecz także z głodem, gdyż karmiono ich dwa lub trzy razy w tygodniu. Ważną postacią, która zapisała się w historii wspólnoty, był ks. Wacław Zienkowski, rawski proboszcz i dziekan, który wraz z grupą parafian narażał życie, pomagając uwięzionym. W wyniku podejmowanych przez niego działań udało się wyprowadzić z obozu kilkuset jeńców.

Jak podkreśla ks. Bogumił Karp, obecny proboszcz parafii, ważnym elementem Ogrodu Dialogu jest Krąg Pokoju, czyli miejsce duchowego wołania o pokój. Inspiracją do jego powstania był kamienny różaniec przy warszawskim grobie ks. Jerzego Popiełuszki, ofiary totalitaryzmu. Krąg składa się z pięćdziesięciu dziewięciu kamieni, które symbolizują wybrane kraje, i siedmiu bloków, które odnoszą się do kontynentów. Łańcuch łączący kamienie stanowi o złączeniu całego świata w duchowym dialogu dla budowania trwałego pokoju, zrozumienia i szacunku. Elementami kamiennego różańca są także tablice, na których w różnych językach widnieje napis: „Módlmy się o pokój”. To kontynuacja wezwania znajdującego się przed wejściem do Ogrodu, które odnosi się do słów Jana Pawła II, że zjednoczona Europa opiera się na duchowych filarach. – Chcielibyśmy, aby to dzieło, które podjęły parafia Niepokalanego Poczęcia NMP i gmina Rawa Mazowiecka w ramach wielkiego projektu „Szlakiem Dziedzictwa Gminy Rawa Mazowiecka”, było kolejnym pięknym etapem wielkiego daru dla ziemi rawskiej, dla miasta, a przede wszystkim dla mieszkańców; aby uczyło nas kochania człowieka z ludzką twarzą, kochania człowieka, który jest Bożym obliczem na ziemi, ale także kochania narodów, kultury, tradycji, kochania dziedzictwa ducha. To gwarancja nadziei na przyszłość. Składamy ją na ołtarzu Jezusa Chrystusa, który miał najpiękniejsze oblicze spośród ludzi, który jaśniał w blasku swojej świętości i który mówił nam: „Pokój mój daję wam, pokój mój zostawiam wam. Nie tak, jak daje świat, ja wam daję”. Podążajmy tą nadzieją Jezusa, Księcia Pokoju – podsumował biskup łowicki.

Głównym celem Ogrodu Dialogu jest łączenie ludzi, wzywanie do modlitwy oraz czynienie dobra dla wspólnej przyszłości. Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Fundacji PGE i Fundacji ORLEN, z ofiar parafian oraz innych darczyńców.

2022-09-21 08:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Cudowny Medalik

Niedziela legnicka 27/2009

Cudowny Medalik - symbolika

CZYTAJ DALEJ

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

[ TEMATY ]

Qumran

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Inni eksperci zakładają, że opowieść o przypadkowym znalezisku to bajka. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, mówią, że Beduini byli bardzo dobrze zaznajomieni z jaskiniami i po prostu dopiero wtedy przynieśli pisma do antykwariusza. Jedno jest pewne: 29 listopada 1947 roku pierwsze cztery zwoje z Qumran zostały nabyte przez izraelskiego uczonego. 12 kwietnia 1948 roku w brytyjskim "Timesie" pojawiła się pierwsza relacja o sensacyjnym znalezisku, ale dopiero w 1949 roku odbyły się pierwsze wykopaliska prowadzone przez archeologów. Do końca lat 50-tych XX wieku teksty i fragmenty zostały odzyskane w sumie z jedenastu jaskiń. Do dnia dzisiejszego miały miejsce kolejne znaleziska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję