Reklama

Niedziela Małopolska

Jedyne takie wydarzenie

Prapremiera Równoj ku Górze, oratorium ku pamięci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, odbędzie się 30 września w kościele św. Katarzyny w Krakowie. Z o. Mariuszem Tabulskim, przeorem klasztoru paulinów na Skałce rozmawiamy m.in. o powstawaniu tego wyjątkowego dzieła.

Niedziela małopolska 39/2022, str. VI

[ TEMATY ]

oratorium

Archiwum ojców paulinów

Do udziału w oratorium ku czci Prymasa Tysiąclecia zaprasza przeor klasztoru paulinów na Skałce – o. Mariusz Tabulski

Do udziału w oratorium ku czci Prymasa Tysiąclecia zaprasza przeor klasztoru paulinów na Skałce – o. Mariusz Tabulski

Anna Bandura: „To nie będzie jedno z oratoriów, jakie widzieliśmy do tej pory” – czytamy w zaproszeniu. Czego możemy się spodziewać?

O. Mariusz Tabulski: Pewnego rodzaju testamentu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego o tym, dlaczego człowiek ma wznosić swoje serce wciąż wyżej – w górę, a nie w dół. Zofia Truty, autorka libretta oratorium, zebrała w 12 obrazach to, co zostawił Prymas Tysiąclecia w sercach górali, przebywając na Bachledówce w latach 1967--73. Autor muzyki, Bartłomiej Gliniak, nadał słowom, które wyśpiewają chórzyści i soliści, ale przede wszystkim sami górale, moc przesłania. W czasie prób często mówiono, że dzieło jest wybitne, nawet na miarę Nieszporów ludźmierskich. 30 września wystąpią: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, soliści, Chór Akademicki UJ i prawie 60 mieszkańców Podhala, którzy od kilku miesięcy w ośrodku kultury w Czarnym Dunajcu spotykają się na próbach. Zagra kapela góralska, w przedsięwzięcie włączą się też klerycy ze Scholi Paulinów na Skałce. Zespół będzie liczył ok. 180 osób!

Jak udało się połączyć te siły?

Muzyka! Wybitne zdolności Bartłomieja Gliniaka, kompozytora, może tęsknota za ojczyzną, bo mieszka daleko, w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych, pomogły mu stworzyć to piękne dzieło. Na tradycyjnych motywach melodii góralskich oparł tekst napisany przez poetkę góralską – Zofię Truty. Można powiedzieć, że „ojcem chrzestnym” dzieła jest Jan Mrowca, który postanowił razem z proboszczem z Bachledówki, o. Jerzym Kielechem, upamiętnić osobę kardynała.

Choć utwór zostanie wystawiony w Krakowie, to powstał właśnie dla Bachledówki. Jakie są związki kard. Wyszyńskiego z tą paulińską parafią na Podhalu?

Bachledówka to do niedawna paulińska „pustelnia”, gdzie paulini przybywali na modlitwę i odpoczynek. Od ok. 30 lat obecność na wzgórzu kościoła parafialnego zmieniła charakter miejsca na turystyczny. Od członkiń Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz górali słyszałem, jak kardynał spędzał tam wakacje, dokładnie lipiec i kilka pierwszych dni sierpnia. Również paulini mówili o niesamowitym czasie przebywania z kimś, kto rozumiał życie i ducha Podhalańczyków. Najpiękniejsze były tzw. wieczornice. We wspólnych modlitwach brała udział m.in. mała Zofia. Przez całe lata nosiła w sercu te spotkania, by następnie ułożyć je w tekst oratorium. Paulini z Bachledówki i gmina Czarny Dunajec, włączając się w obchody jubileuszu 550-lecia obecności paulinów na Skałce, ofiarowali na finał to dzieło.

Reklama

Jak zapadła decyzja o miejscu prapremiery?

Najbliższa Bachledówki świątynia, która pomieściłaby ok. 1000 osób, jest dopiero w Krakowie. Na Skałce nie ma tyle przestrzeni, dlatego wybraliśmy kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, czyli nasz kościół parafialny. Dzięki uprzejmości proboszcza ks. Marka Donaja i ojców augustianów tam wystawimy oratorium. To również świątynia z najlepszą akustyką, a chcemy zarejestrować koncert. Jan Mrowca, inicjator przedsięwzięcia, planuje rozprowadzać nagrania jako cegiełki. Środki ze sprzedaży miałyby trafić na potrzeby budowy Domu Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego w Bachledówce.

Oratorium wieńczy trwający od maja br. jubileusz 550-lecia obecności paulinów na Skałce. Jakie odczucia towarzyszą ojcom na zakończenie tego wyjątkowego czasu?

Tak wiele ważnych spraw sobie uświadomiliśmy w czasie tego roku. Chciałbym podkreślić dwie: potrzebę wierności i wytrwałości. Paulini w sposób nieprzerwany są na Skałce od 550 lat. Przetrwaliśmy trudne momenty – wojnę ze Szwedami, czas zaborów, kiedy klasztory paulińskie, oprócz Jasnej Góry i Skałki, zostały skasowane, przeżyliśmy okres komunizmu. Oczywiście, były też piękne, umacniające chwile. Teraz są one szczególnie potrzebne w czasie kontestacji nauki i misji Kościoła, czy też publicznych słabości niektórych kapłanów… Nasi poprzednicy przypominają nam, że mamy wytrwać! Jezus mówił uczniom: „wytrwajcie w miłości Mojej” (J 15, 9). Dla nas to także wielka łaska, że jubileusz przyszedł – jako dar tuż po okresie pandemii. Dziękuję, jako przeor, że jubileusz był mobilizacją do tego, by sięgnąć do naszej historii i dziedzictwa, aby przygotować wystawę, konferencje, koncerty. Niektórzy z uśmiechem mówią, że jednym z owoców tego czasu jest łąka i... ławki, które pojawiły się na dziedzińcu. W końcu ludzie mogą się zatrzymać, gdy przychodzą do św. Stanisława.

Czy na oratorium obowiązują zapisy?

Wystarczy przyjść do kościoła św. Katarzyny 30 września o godz. 19. Scena zajmie 1/3 świątyni, dlatego liczba miejsc siedzących będzie ograniczona. Dzień wcześniej, 29 września o godz. 19, zachęcamy do wspólnej modlitwy na Skałce w dniu odpustu ku czci św. Michała Archanioła. Mszę św. odprawi kard. Stanisław Dziwisz. Naszemu patronowi zawierzymy cały jubileusz, przyszłość paulinów i wiernych na Skałce!

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oratorium na jubileusz 300-lecia koronacji jasnogórskiego Obrazu

[ TEMATY ]

Jasna Góra

oratorium

BOŻENA SZTAJNER

Specjalnie na jubileusz 300–lecia koronacji Jasnogórskiego Obrazu powstało Oratorium „Korona – cykl świąt maryjnych”. Utwór skomponował paulin o. Ireneusz Wybraniak. Oratorium zabrzmi na Jasnej Górze w „Dniu Koronacyjnym”, 8 września, gdy przypadnie dokładnie 300. rocznica pierwszej poza Rzymem koronacji Obrazu Najświętszej Maryi Panny diademami papieskimi.

- Oratorium to dziesięć utworów poświęconych Najświętszej Maryi Pannie i związanych z największymi świętami maryjnymi w kalendarzu liturgicznym, od Narodzin aż do Wniebowzięcia – wyjaśnia kompozytor dzieła o. Ireneusz Wybraniak.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za Biskupa legnickiego

2022-11-30 13:47

ks. Waldemar Wesołowski

Dziś obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła, brata św. Piotra. To także dzień imienin biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego.

Rano, w kaplicy Domu Słowa, Solenizant przewodniczył Mszy św., w której uczestniczyli także: biskup senior Stefan Cichy, księża pracujący w Kurii Biskupiej oraz księża proboszczowie z Legnicy. Obecne były także siostry zakonne, świeccy pracownicy kurii i Domu Słowa. Na tę uroczystość przyjechali także klerycy roku propedeutycznego z Wrocławia, Świdnicy i Legnicy. Życzenia w imieniu wszystkich zgromadzonych przekazał ks. Biskupowi ks. Robert Kristman - Wikariusz Generalny.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętni w Lublinie ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-01 12:33

[ TEMATY ]

historia

Centrum Heschela KUL

W 80. rocznicę Akcji „Reinhardt” Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela upamiętni jej ofiary. Wydarzenie w poniedziałek, 5 grudnia rozpocznie modlitwa na terenie Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku. Następnie odbędzie się konferencja ukazująca sytuację w Lublinie w czasie okupacji niemieckiej z perspektywy ofiar i sprawców. W Akcji „Reinhardt” w bestialski sposób zginęło niemal dwa miliony osób, głównie pochodzenia żydowskiego z terenów wschodniej Polski.

Spotkanie upamiętniające pomordowanych rozpocznie się o godz. 14.30 na terenie Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku modlitwą, po której nastąpi złożenie wieńców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję