Reklama

Niedziela Rzeszowska

U stóp wieszcza

„Każdy nowy dzień jest kwiatem, który zakwita w naszych rękach” – tak pięknie pisał nasz wieszcz – spoglądający z rzeszowskiego pomnika Adam Mickiewicz.

Niedziela rzeszowska 39/2022, str. VII

[ TEMATY ]

narodowe czytanie

Archiwum PBW

Uczestnicy Narodowego Czytania u stóp pomnika Adama Mickiewicza w Rzeszowie

Uczestnicy Narodowego Czytania u stóp pomnika Adama Mickiewicza w Rzeszowie

To właśnie mickiewiczowskie Ballady i romanse były „bohaterem” 11 edycji Narodowego Czytania, które przypadło 3 września br. Złożenie polnych kwiatów z pól i łąk u stóp pomnika poprzedziło czytanie poezji Mickiewicza w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Organizatorem spotkania były Podkarpacki Zespół Placówek oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie.

W ramach Narodowego Czytania 2022 można było ponownie zanurzyć się w strofy jego Ballad i romansów i odnaleźć może już nieco zapomniane wzruszenia, jakie towarzyszyły nam, kiedy w szkole – a może nie tylko – czytaliśmy jego dzieła. Natomiast pomnik, u którego stóp zgromadzili się uczestnicy tegorocznego Narodowego Czytania został postawiony w 1986 r. I jest to drugi pomnik wieszcza w Rzeszowie, bo pierwszy – w tym samym miejscu – Rzeszowianie postawili w hołdzie twórcy Pana Tadeusza w 1892 r. W 1940 r. niemiecki okupant zniszczył monument, w jego miejscu zasiano trawę, a potłuczony na kawałki pomnik wrzucono do bagna nad Wisłokiem. Polski naród miał zapomnieć o swoim wieszczu, ale pamięć i serce nie zapomina.

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim czytano ballady i romanse, a czytali i dorośli i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie. Czytali aktorzy, dyrektorzy placówek oświatowych i medycznych, urzędnicy i dziennikarze, działacze organizacji obywatelskich i nauczyciele, samorządowcy i przedstawiciele administracji państwowej. Wśród czytających był m.in. dyrektor Katolickiego Radia Via ks. Tomasz Nowak. Zaangażowanie w czytanie i „oddychanie Mickiewiczem” było tak samo mocne bez względu na wiek i zajmowane stanowiska. Świetną podróżą w świat poezji był wykład prof. Marka Stanisza Ballady i romanse – convivium lectio oraz wystawa dzieł epoki romantyzmu, m. in. zabytkowych wydawnictw będących w posiadaniu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyrwana z objęć historii

Niedziela małopolska 37/2020, str. I

[ TEMATY ]

narodowe czytanie

Balladyna

Juliusz Słowacki

Anna Bandura

Laureaci konkursu internetowego Nowohuckiego Centrum Kultury. Aktorzy-amatorzy odczytali fragmenty Balladyny. Od lewej: Alicja, Sara, Michał i Daniela

Laureaci konkursu internetowego Nowohuckiego Centrum Kultury. Aktorzy-amatorzy odczytali fragmenty Balladyny. Od lewej: Alicja, Sara, Michał i Daniela

Kraków włączył się w inicjatywę Narodowego Czytania Balladyny. 5 września na pl. Szczepańskim zaprezentowano fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego.

Sobotnie wydarzenie, odbywające się pod patronatem pary prezydenckiej, podzielono na dwie części. Na początku na scenie wystąpili m.in. przedstawiciele samorządowych władz miasta, z prezydentem Jackiem Majchrowskim na czele, a także zawodowi krakowscy aktorzy. Fragmenty dzieła odczytali też amatorzy – zwycięzcy internetowego konkursu organizowanego przez Nowohuckie Centrum Kultury. W kolejnej części spotkania aktorki Narodowego Starego Teatru w formie dwujęzycznego dialogu zestawiły ze sobą wątki łączące Balladynę i Makbeta.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: z pomocą Maryi wybierajmy dobro

2022-12-08 12:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Maryja, jedyne ludzkie stworzenie w dziejach wolne od grzechu, jest z nami w walce, jest dla nas siostrą, a przede wszystkim naszą Matką. A my, którzy z trudem wybieramy dobro, możemy się jej powierzyć” – przypomniał papież 8 grudnia w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że archanioł Gabriel nazywa Maryję „pełną łaski” – wolną od grzechu. Franciszek podkreśłił, że także każdy z nas otrzymał w dniu naszego chrztu pierwotną łaskę, z której jednak często nie zdajemy sobie sprawy. Bóg bowiem zstąpił w nasze życie, staliśmy się na zawsze Jego umiłowanymi dziećmi. „Dziś Maryja, zadziwiona łaską, która uczyniła Ją piękną od pierwszej chwili życia, prowadzi nas do zachwytu nad naszym pięknem” – stwierdził papież. Zauważył, że pod skorupą zła, którym splamiliśmy się przez lata, jest w nas większe dobro. Jednak jego strzeżenie wymaga od nas walki, bowiem jego wybór nie jest czyś łatwym, czy oczywistym.

CZYTAJ DALEJ

Chorwacja stanie się częścią strefy Schengen od 2023 roku; brak zgody dla Rumunii i Bułgarii

2022-12-08 15:39

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Państwa członkowskie UE potwierdziły w czwartek przyjęcie Chorwacji do strefy Schengen. Jednocześnie odmówiły dostępu do niej Rumunii i Bułgarii.

„Ostatni krok uczyniony! Decyzja Rady przyjęta – teraz formalnie potwierdzono, że Chorwacja przystąpi do strefy Schengen z dniem 1 stycznia 2023 r.” – napisało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo Chorwacji przy UE.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję