Reklama

Niedziela Sandomierska

Projekt = pomoc

Fundacja Q – Ukrainie realizuje pilotażowy program wsparcia dla najbardziej potrzebujących ukraińskich uchodźców.

Niedziela sandomierska 39/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Fundacja Q – Ukrainie

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wizyta mobilnego biura w Tarnobrzegu

Wizyta mobilnego biura w Tarnobrzegu

Projekt ma wymowny tytuł „Fundacja Q – Ukrainie”, z jednej strony bowiem oznacza konkretne, czyli materialne wsparcie dla obywatelek i obywateli ukraińskich, którzy w wyniku wojny musieli uciekać do Polski, z drugiej natomiast ma symbolizować nasze zbliżenie kulturalne. Wynika to z założeń naszej działalności, czyli wspierania innych oraz krzewienia kultury. Polska agenda Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (OIM) poszukiwała partnerów do prowadzenia działań określanych jako „cash assistance”, czyli pomocy w formie gotówki skierowanej do uchodźców z Ukrainy pozostających w szczególnej potrzebie. Postanowiliśmy zgłosić się.

Cel projektu

Zanim fundacja została przyjęta do realizacji projektu, musiała przejść dość skomplikowaną i wnikliwą weryfikację, która zakończyła się dla niej pozytywnie – mówił Marcin Kurnik, prezes fundacji. Według szacunków do 1440 rodzin ukraińskich może trafić kilka milionów złotych. Projekt jest realizowany do końca września bieżącego roku i adresowany do wybranej grupy uchodźców, którzy muszą spełnić określone wymagania. – Z pomocy mogą skorzystać matki z dwójką, trójką i większą gromadą dzieci, matki z jednym dzieckiem w przypadku niepełnosprawności jednego z nich, osoby w wieku 50+ oraz niepełnosprawni. Nasze zadanie polega na ankietowaniu zgłaszających się w celu weryfikacji pod kątem założeń projektu. Dotychczas pozytywnie zostało zweryfikowanych ponad 600 rodzin, a pomoc przewidziana jest dla 1440. Do naszych stacjonarnych biur, jak i mobilnych, zgłosiło się o wiele więcej chętnych, ale niestety nie spełniały wymaganych kryteriów. Prosimy zatem o zgłaszanie się nie tylko uchodźców przebywających na Podkarpaciu, ale także z innych regionów. Nasze biura stacjonarne są w Nowej Dębie, Rzeszowie i Sanoku. Ponadto uruchomiliśmy dwa biura mobilne, które pojawiły się lub pojawią w wielu miejscach województwa podkarpackiego. Jest bowiem jeden podstawowy wymóg, należy stawić się w biurze osobiście, nie można złożyć ankiety przez internet lub wypełnić w rozmowie z konsultantem.

Wsparcie

Wszyscy zakwalifikowani do projektu otrzymają wsparcie w wysokości ponad 700 zł dla głowy rodziny oraz po 600 zł na każdego członka przez okres trzech miesięcy. Środki pieniężne, w zależności od woli wnioskodawcy mogą być przelane no konto w formie jednorazowej wypłaty, lub w trzech comiesięcznych transzach. – Pieniądze nie pochodzą z budżetu naszego kraju, ale z funduszy OIM. I co istotne zostaną wpompowane w polską gospodarkę, zostaną bowiem wydatkowane u nas, w Polsce – podkreślał prezes Kurnik. Fundacja Q pomaga nie tylko finansowo. Prowadzone jest również wsparcie rzeczowe. Dlatego gromadzone są również informacje dotyczące miejsc przebywania uchodźców i pojawiających się potrzeb. – OIM odpowiada na zgłaszane potrzeby, np. kilka dni temu organizacja dostarczyła lodówkę do miejsca tymczasowego zamieszkania uchodźców – mówił Marcin Kurnik. W najbliższym czasie Fundacja Q uruchomi wypożyczalnię sprzętu komputerowego. – Będziemy mieć do udostępnienia na maksimum trzy miesiące kilkaset laptopów, które będą do odbioru w biurach w Nowej Dębie i Rzeszowie. Część komputerów, pozyskanych w Stanach Zjednoczonych, trafi do polskich szkół w Gródku Podolskim i jego okolicy – informował prezes.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu: na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani

2022-12-08 20:30

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

wojna na Ukrainie

episkopat.pl

Modlitwa o pokój na Ukrainie towarzyszyła procesji światła w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w Poznaniu. Procesję prowadził abp Stanisław Gądecki. „Na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani! Nawet ci, którzy nie biorą w niej udziału i którzy stoją i przyglądają się z boku temu horrorowi, nie angażując się w celu zaprowadzenia pokoju” – mówił przewodniczący polskiego Episkopatu.

W procesji przez Most Biskupa Jordana wzięli udział mieszkańcy Poznania, a także strażacy z różnych miejscowości archidiecezji. Przed figurą Niepokalanej, górującą nad miejscem, gdzie istniała pierwsza na ziemiach polskich kaplica chrześcijańska w grodzie księcia Mieszka I, strażacy złożyli wiązankę kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Jak często się spowiadać?

[ TEMATY ]

spowiedź

sakrament pokuty i pojednania

sakramenty

cykl o sakramentach

Karol Porwich/Niedziela

„Drugie przykazanie («Przynajmniej raz w roku spowiadać się») zapewnia przygotowanie do Eucharystii przez przyjęcie sakramentu pojednania, który jest kontynuacją dzieła nawrócenia i przebaczenia zapoczątkowanego na chrzcie” (Katechizm Kościoła Katolickiego, 2042).

Zasłyszane w jednym z włoskich sanktuariów:

CZYTAJ DALEJ

Papież: Kościół i społeczeństwo muszą wysłuchać ludzi pracy

2022-12-09 15:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę, pozbądźcie się wszelkich form wyzysku” – mówił papież do członków Chrześcijańskiego Ruchu Pracowników. To włoska organizacja poświęcona wprowadzaniu Ewangelii i udzielaniu wsparcia w sferach życia dotyczących zatrudnienia. Franciszek podkreślił, jak ważne jest obecnie dążenie do nawrócenia oraz wzajemne wspieranie się w tych kwestiach.

Ojciec Święty przyjął członków zrzeszenia na specjalnej audiencji. Zauważył, że powstała w latach 70. XX w. organizacja wciela w życie ducha Soboru Watykańskiego II. Zaznaczył, że obecny czas wielu zmian wymaga od nas wszystkich wysiłku w celu budowania lepszej przyszłości. Dlatego zaproponował „szczególne zobowiązanie w odniesieniu do pracy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję