Reklama

Aspekty

Ostatni infułat w diecezji

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. inf. kan. prof. dr. hab. Romana Harmacińskiego odbyły się w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wlkp.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 39/2022, str. I

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Karolina Krasowska

Mszy św. w dzień pogrzebu przewodniczył bp Tadeusz Lityński

Mszy św. w dzień pogrzebu przewodniczył bp Tadeusz Lityński

Zmarły ksiądz był proboszczem tej parafii w latach 1996 – 2007, a przez ostatnie 15 lat mieszkał w parafii jako emeryt i nadal pomagał w duszpasterstwie. Ksiądz infułat nosił tytuł kustosza honorowego sanktuarium św. Weroniki Giuliani, którego powstanie zainicjował.

W przeddzień pogrzebu księża z dekanatu oraz wierni uczestniczyli w czuwaniu modlitewnym i Mszy św. o godz. 20, w czasie których prosili o dar nieba dla zmarłego księdza. W dniu pogrzebu Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński. W homilii pogrzebowej bp Paweł Socha wskazał na duże zaangażowanie śp. ks. Harmacińskiego w licznych dziedzinach życia diecezji. Wspomniał też zasługi zmarłego kapłana i podkreślił jego dyspozycyjność, pracowitość, umiejętności organizacyjne, a także pracę naukową w obszarze katechetyki. Kaznodzieja przypomniał inicjatywy zapoczątkowane przez śp. ks. Romana: pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz zorganizowanie Instytutu Formacji Katolickiej dla Świeckich w Gorzowie Wlkp.

Biskup podkreślił też wielkie uznanie, jakim ze strony władz kościelnych cieszył się zmarły kapłan. Znalazło to wyraz w odznaczeniu go tytułem kanonika honorowego i kanonika gremialnego gorzowskiej kapituły katedralnej, a także przyznawanym przez papieża najwyższym odznaczeniem, jakie mógł uzyskać ksiądz, czyli tytułem infułata (protonotariusza apostolskiego nadliczbowego). – Księże Romanie, dziękujemy ci za świadectwo autentycznego kapłaństwa, powołania i owocnego wykorzystania łaski konsekracji święceń – powiedział biskup, by wyrazić wdzięczność za łaskę powołania i 56 lat ofiarnej pracy kapłańskiej zmarłego. Słowa pożegnania w imieniu parafian wygłosił Roman Habdas, a w imieniu wspólnoty dekanalnej głos zabrał ks. Zbigniew Bujanowski.

Ksiądz infułat został pochowany na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wlkp.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brzeg. Ostatnie pożegnanie ks. Anatola

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

archidiecezja wrocławska

Brzeg

pogrzeb kapłana

ks. Anatol Sahajdak

ks. Mirosław Benedyk

Ciało kapłana spoczęło na cmentarzu komunalnym przy ul. Starobrzeskiej

Ciało kapłana spoczęło na cmentarzu komunalnym przy ul. Starobrzeskiej

W 63. roku kapłaństwa i w 89. roku życia odszedł do wieczności ks. kan. Anatol Sahajdak, były proboszcz par. św. Andrzeja Apostoła w Trzebieszowicach, w dekanacie Lądek – Zdrój.

CZYTAJ DALEJ

Chciał być bratem wszystkich

Przeżył nawrócenie w konfesjonale w wieku 28 lat. Wtedy właśnie odkrył swoje powołanie i wybrał drogę Jezusa z Nazaretu. Dziś w ślady Karola de Foucauld idą siostry i bracia z całego świata.

Kanonizacja błogosławionego, która odbędzie się w niedzielę 15 maja, daje nam możliwość głębszego poznania tego heroicznego świadka Ewangelii. Karol de Foucauld, francuski arystokrata, kluczowe lata swojego życia spędził jako misjonarz i eremita na Saharze pośród wyznawców islamu. Zanim radykalnie zwrócił się w stronę Chrystusa, żył duchem swojej epoki. Kwestionował wiarę i nazywał się ateistą... Swoje nawrócenie przeżył podczas spowiedzi w kościele św. Augustyna w Paryżu. Od niewierzącego, przez nawróconego, po księdza – historia bł. Karola pozwala nam uwierzyć, że głęboka przemiana człowieka współpracującego z łaską Bożą jest możliwa.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ambasador Ukrainy oskarża Rosję o ataki hakerskie na Stolicę Apostolską

2022-12-01 13:34

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

O tym, że to rosyjscy terroryści stoją za wczorajszą usterką watykańskich stron internetowych, a także o tym, że jest to odpowiedź na ostatnie papieskie wypowiedzi, alarmuje na Twitterze Andrij Jurasz, ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej. Watykan nie potwierdził dotąd oficjalnie przyczyny wczorajszego problemu, ani tym bardziej, nie wskazał winnych.

"Rosyjscy terroryści dosięgnęli dziś stron Państwa Miasta Watykanu: wiele stron internetowych rozmaitych struktur Kurii Rzymskiej stało się niedostępnych! Rosyjscy hakerzy raz jeszcze pokazali prawdziwe oblicze rosyjskiej polityki, wprost określone przez Parlament Europejski jako terrorysty: [to - przyp. KAI] rosyjska odpowiedź na ostatnie ważne wypowiedzi papieża" - można przeczytać na oficjalnym koncie dyplomaty, reprezentującego Ukrainę przy Stolicy Apostolskiej. Dyplomata słynie z ostrych wypowiedzi za pośrednictwem mediów społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję