Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Rodzina to sanktuarium życia

„Mama i tata – najlepsi wychowawcy świata” – to hasło rozbrzmiewało 18 września na głównych ulicach Sosnowca.

Niedziela sosnowiecka 40/2022, str. I

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Piotr Lorenc/Niedziela

Marsz Życia przeszedł głównymi ulicami Sosnowca

Marsz Życia przeszedł głównymi ulicami Sosnowca

Hasło było skandowane przez uczestników Diecezjalnego Marszu Życia, który został zorganizowany przez ks. Grzegorza Kossa – dyrektora Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu i Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Marsz rozpoczął bp Grzegorz Kaszak od odmówienia z uczestnikami Koronki do Miłosierdzia Bożego. Po modlitewnym wstępie orszak wyruszył spod bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, by głównymi arteriami miasta przejść do parafii św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu, gdzie odbył się wielki rodzinny piknik. Nad bezpieczeństwem marszu czuwali zarówno porządkowi – zapewnieni przez organizatora, jak też sosnowiecka policja.

W przedsięwzięciu, w którym mimo deszczu i chłodnego wiatru wzięło udział kilkaset osób, były rodziny z dziećmi oraz przedstawiciele wspólnot i ruchów katolickich. Nie zabrakło także osób w sile wieku i seniorów. Po prostu na marsz przybyli wszyscy, którym zależy na promowaniu rodziny i chrześcijańskich wartości życia. Trzeba też wymienić współorganizatorów, którzy z jednej strony przyczynili się do przeprowadzenia marszu, jak i zapewnili liczny udział. I tak w organizację włączyli się Rycerze Kolumba, Wojownicy Maryi, przedstawiciele Domowego Kościoła, kręgów rodzin, neokatechumenatu, Wspólnoty św. Józefa i Odnowy w Duchu Świętym.

Jak podkreślił bp Grzegorz Kaszak, rodzina oparta na trwałym małżeństwie kobiety i mężczyzny stanowi wielkie dobro dla osób ją tworzących, dla Kościoła i całego społeczeństwa. – Nasz wielki rodak, św. Jan Paweł II, wielokrotnie powtarzał, że rodzina jest prawdziwym sanktuarium życia, miejscem, w którym życie, dar Boga, może w sposób właściwy być przyjęte i chronione i może się rozwijać zgodnie z wymogami prawdziwego ludzkiego wzrostu. Niestety, żyjemy w czasach, w których wartość małżeństwa i rodziny jest poddawana w wątpliwość, a niezastąpiona rola rodziców w powołaniu dzieci do życia i ich wychowaniu bywa kwestionowana – zaznaczył pasterz Kościoła sosnowieckiego.

Reklama

Na potwierdzenie słów papieża został zorganizowany Sosnowiecki Marsz Życia. – Podczas marszu, jak sądzę, dość wyraźnie przypomnieliśmy o wartości, jaką jest rodzina oparta na trwałym małżeństwie, czyli wspólnocie życia i miłości kobiety i mężczyzny. Stąd hasło marszu: „Mama i tata – najlepsi wychowawcy świata!”. Przygotowując marsz chcieliśmy dać świadectwo o pięknie życia małżeńskiego i rodzinnego według Bożego zamysłu oraz potwierdzić przekonanie o godności każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, bo ten głos jest często zagłuszany we współczesnym świecie – podkreślił ks. Grzegorz Koss.

Anna i Jacek z Sosnowca wzięli udział w marszu z trójką dzieci. – Bierzemy udział w marszu, bo bliskie są nam wartości promujące rodzinę, bliski jest nam Kościół. Oboje z mężem dorastaliśmy we wspólnotach religijnych, tam się poznaliśmy. Jesteśmy małżeństwem z 23-letnim stażem. Mamy troje wspaniałych dzieci i to wszystko zawdzięczamy Panu Bogu – powiedziała Anna.

Fotoreportaż z marszu na s. 8

2022-09-27 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sztafeta życia

Niedziela lubelska 47/2020, str. III

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Katarzyna Artymiak

Duszpasterstwo rodzin włącza się w Marsz dla Życia i Rodziny, który w Lublinie jest organizowany od 2003 r.

Duszpasterstwo rodzin włącza się w Marsz dla Życia i Rodziny, który w Lublinie jest organizowany od 2003 r.

Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Lubelskiej zorganizowało jubileuszową konferencję pt. W Służbie Ewangelii Życia.

Okazją do modlitwy i refleksji były 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II, 55. rocznica powołania duszpasterstwa rodzin w Polsce i w archidiecezji lubelskiej oraz 25. rocznica ogłoszenia encykliki Evangelium vitae. Spotkanie odbyło się 14 listopada. Z powodu obostrzeń sanitarnych w archikatedrze obecni byli nieliczni uczestnicy; większość włączyła się w dziękczynienie za służbę życiu w sposób duchowy i za pośrednictwem internetu.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję