Reklama

Niedziela Podlaska

Wywiezieni na Syberię

W Rudce została odsłonięta tablica poświęcona mieszkańcom gminy, którzy zostali wywiezieni na tę nieludzką ziemię.

Niedziela podlaska 41/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Sybiraka

Tadeusz Szereszewski

Na tablicy znalazły się nazwiska osób wywiezionych

Na tablicy znalazły się nazwiska osób wywiezionych

W niedzielę 25 września gości, księży, poczty sztandarowe, Sybiraków i ich rodziny oraz wiernych przywitał w świątyni ks. Tadeusz Czyżak, proboszcz parafii.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w kościele parafialnym Trójcy Przenajświętszej w Rudce, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Tadeusz Syczewski.

– Byli pozbawieni, szacunku, godności, bo byli na swojej ziemi, musieli pozostawić ojczyznę, swoich bliskich, wywiezieni na obcą ziemię, gdzie panowały okropne warunki, głód, chłód, poniżenie przez sowieckich oprawców, a nawet śmierć. (...) Scenariusz wywózek był podobny, stukanie do drzwi w środku nocy, spakowanie się w ciągu 10 minut, płacz dzieci, ujadanie psów – mówił ks. prał. Tadeusz Syczewski.

A wszystko to działo się w lutym 1940 r. przy 40-stopniowym mrozie, a w czerwcu w ogromnym upale. Opowiadając relację jednej z wywózek ksiądz rektor wspomniał, że trzeba było podpisać deklarację, że wyjeżdża się dobrowolnie. Na miejscu rozpoczynała się ciężka praca w sowchozie, walka o wyrobienie normy, także o to, aby otrzymać czarny chleb dla rodziny.

Ksiądz prałat mówił, że i dziś jesteśmy świadkami deportacji na Ukrainie, gdzie trwa wojna. Apelował o wiarę, którą zachowali w tych trudnych czasach Sybiracy, solidarność, przestrzeganie hierarchii wartości, którym wierni byli nasi przodkowie. Apelował o troskę i odpowiedzialność za Kościół.

Spotkanie w hali sportowej szkoły poprowadzili Marcin Gawrysiak, wójt gminy Rudka i Monika Godlewska, dyrektor szkoły wraz z uczniami. Niezwykle przejmujące były okolicznościowe przemówienia. Głos zabrali m.in. Marek Malinowski z Urzędu Marszałkowskiego, Sławomir Jerzy Snarski, starosta bielski, ks. Marian Niemyjski, Józef Panasiuk – Sybirak, Jerzy Bołtuć, Kazimierz Koczewski – król Bractwa Kurkowego

Uczestnicy uroczystości w szkole wysłuchali montażu słowno-muzycznego pod tytułem: „Do Ciebie Polsko wracamy”, w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce, pod kierunkiem Agnieszki Łempickiej i Krystyny Stępkowskiej oraz Tomasza Paducha na podstawie podkładu muzycznego melodii z filmu Dom. W montażu znalazły się piosenka Syberiada oraz wiersz Wacławy Batowskiej.

Reklama

O Ziemio Syberyjska

„O Ziemio Syberyjska! Ziemio wiecznie smutna,

Czemu ludzi nam bliskich do zimnego łona

Przykuwasz nieustannie? Czemu tak okrutna,

Że nawet uśmiech dziecka na usteczkach kona?”

Młodzież wspomniała, że w czterech masowych deportacjach od 10 lutego 1940 r. do 20 czerwca 1941 r. wywieziono setki tysięcy naszych rodaków wojskowych, urzędników państwowych i samorządowych, służbę leśną i pracowników rolnictwa, rodziny policjantów, wojskowych, urzędników, kupców i przemysłowców, przeważnie krewnych osadzonych już w obozach, głównie uciekinierów z Polski okupowanej przez Niemców.

Z Rudki i najbliższych okolic zesłano do ZSRR ok. 100 osób. Część już nigdy nie wróciła w ojczyste strony. W pierwszej zsyłce wywieziono ok. 30 osób, a w ostatniej w czerwcu 1941 r. 26 osób.

Montaż zakończono Hymnem Sybiraków i występem Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” oraz przesłaniem: „Wszystkie wichry historii, ciemne chmury nad Polską są niczym w porównaniu z siłą patriotyzmu i polskości. Siła ducha, wiara w ideały, solidarność z cierpiącymi, poświęcenie, to wartości, które nie przemijają, nie zależą od miejsca i czasu”.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bolesne wspomnienia września

Niedziela świdnicka 40/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Sybiraka

Hubert Gościmski

Uroczystości odbyły się z udziałem asysty wojskowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych

Uroczystości odbyły się z udziałem asysty wojskowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych

O okrucieństwie wojny i cierpieniu niewinnych ofiar mówiono w stolicy diecezji podczas obchodów rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

Miejskie uroczystości poświęcone pamięci 17 września 1939 r. w mieście biskupim zostały zorganizowane z inicjatywy Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego. Pierwszym punktem obchodów 83. rocznicy agresji ZSRR na Polskę była Msza święta pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli bp Ignacy Dec, ks. prał. Piotr Śliwka oraz ks. kan. Tadeusz Faryś, wspólnie modlący się w intencji osób, które poległy w walkach o obronę kraju.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: wybuch w budynku plebanii

2023-01-27 10:02

[ TEMATY ]

policja

PAP/Michał Meissner

W budynku plebanii w Katowicach, w którym w piątek rano doszło do wybuchu gazu, było najprawdopodobniej siedem osób i wszystkie są już na zewnątrz – wynika z dotychczasowych ustaleń policji.

Jak informowała wcześniej PAP rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, wybuch nastąpił ok. 8.30 rano w budynku przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Szopienicach.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prał. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

diecezja gliwicka

ks. Paweł Borowski

We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, 28 stycznia, nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił, że papież Franciszek mianował nowego biskupa gliwickiego. Został nim pochodzący z diecezji toruńskiej ks. prał. Sławomir Oder. Informację przekazano w sposób uroczysty w kaplicy Domu Biskupiego w Toruniu. Z tej okazji biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował list do wiernych diecezji toruńskiej.

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję