Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: św. Jadwiga była człowiekiem ewangelicznych błogosławieństw

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Bożena Sztajner/Niedziela

„Dziękujemy za błogosławioną obecność św. Jadwigi Królowej w życiu narodu i w życiu Kościoła na ziemi polskiej” - mówił późnym popołudniem 7 czerwca abp Wacław Depo metropolita częstochowski w Kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Radomsku na zakończenie XVI Radomszczańskich Dni Rodziny.

Przed Mszą św. ulicami Radomska, którego patronką jest św. Jadwiga Królowa, przeszła procesja z relikwiami Św. Jadwigi Królowej. W uroczystościach wzięło udział duchowieństwo, na czele z członkami Kolegiackiej Kapituły Radmoszczańskiej, władze samorządowe oraz rzesza wiernych.

Reklama

Procesja, której przewodniczył abp Wacław Depo wyruszyła z Kolegiaty pw. Św. Lamberta. Tuż po rozpoczęciu przemarszu władze miasta złożyły kwiaty pod pomnikiem Patronki. Następnie procesja ruszyła w kierunki parafii św. Jadwigi Królowej. Radomszczanie zatrzymywali się kolejno na trzech stacjach: przy Urzędzie Miasta - „Święta Jadwiga, wzór sprawiedliwej władzy”, I Liceum Ogólnokształcącym - „Święta Jadwiga krzewicielka oświaty i kultury” oraz Przychodni Lekarskiej - „Święta Jadwiga opiekunka cierpiących i ubogich”.

W homilii abp Depo podkreślił, że „dzisiaj wraz ze św. Jadwigą pragniemy uklęknąć u stóp czarnego wizerunku Chrystusa ukrzyżowanego, który znajduje się na Wawelu, aby usłyszeć echo tej lekcji miłości, którą Ona przyjęła”. - Z wysokości krzyża św. Jadwiga usłyszała słowa: Czyń , co widzisz. - przypomniał abp Depo i dodał, że „Królowa Jadwiga potrafiła łączyć ducha służby, poświęcając swoje prywatne uczucia dla dobra powierzonego ludu Polski i Litwy”.

„Potrafiła łączyć wierność chrześcijańskim zasadom z konsekwencją w bronieniu polskiej racji stanu”.- mówił abp Depo za św. Janem Pawłem II.

Reklama

Metropolita częstochowski podkreślił, że św. Jadwiga „sprawując władzę, była człowiekiem ewangelicznych błogosławieństw, które dla myśli i ducha tego świata wydają się być swoistą prowokacją i zaprzeczeniem praw ludzkiej wolności do posiadania, do zakładania jakiegokolwiek związku, stowarzyszenia, do płciowości”. - Św. Jadwiga wspierając Akademię Krakowską pokazała jak trzeba łączyć sprawy wiary ze sprawami rozumu, żeby było prawdziwe wychowanie człowieka. - podkreślił metropolita częstochowski.

„Na wzór Patronki stajemy wobec podstawowego postulatu, a mianowicie współpracując z łaską Boga trzeba okazywać posłuszeństwo poprawnie ukształtowanemu sumieniu. Ono jest głosem Bożym w nas. Jest najintymniejszym miejscem spotkania Boga z człowiekiem. Jest zatem też warunkiem rozwoju i wzrostu człowieczeństwa”. - kontynuował metropolita częstochowski.

Arcybiskup odniósł się także do relacji Kościoła ze światem i podkreślił, że „te relacje ze światem zarówno społecznym i politycznym powinny wyrażać się wzajemną i roztropną troską o dobro wspólne i nikt nie może się tutaj usprawiedliwiać jakoby Kościół był tylko od spraw duchowych”.

„W ostatnich dniach propagowano na ekranach telewizorów swoisty quiz na temat kazań pasterskich biskupów polskich na Boże Ciało. Czy Kościół powinien dalej angażować się w sprawy in vitro i tzw. praw związków partnerskich? Czy Kościół powinien angażować się, ale przecież tylko w sprawach duchowych, a wszystko inne zostawić rozstrzygnięciom moralno-społecznym w ręce rządzących? Takie było pytanie idące z mass mediów” - kontynuował arcybiskup i pytał, czy to jest przygotowanie na to, że Kościół jest nie potrzebny bo stanął po stronie ludzi, którzy nie powinni mieć prawa głosu wyboru. - Pewien zamęt w sumieniach ludzi trwa - odpowiedział abp Depo.

Metropolita częstochowski zaapelował: „Musimy prosić św. Jadwigę, by nas zachowała od nienawiści społecznej i od podziałów. Nie można sprawy wiary i sumienia zawiesić na czas sprawowania władzy, a tym samym przegłosowywać i rozmiękczać zasady etyczno-moralne i jeszcze mówi się, że groziłaby nam dyktatura Ewangelii i powrót do średniowiecza”. - Nie wolno się zgodzić na utratę pamięci narodu i również wierności Kościoła wobec narodu. Nie wolno nam udawać, że nie widzimy tych niebezpieczeństw i ewentualnych zagrożeń. - wołał abp Depo.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że „należy błądzących wyprowadzać z błędów najpierw poprzez odważne nazywanie zła złem a kłamstwa kłamstwem” i dodał, że „trzeba się szczerze modlić o ład społeczny, o ład sumienia, bo bez tego nie będzie jedności a tym samym przyszłości narodu”.

Abp Depo przypomniał słowa pisarza i myśliciela amerykańskiego Georga Weigla: „każdy, kto ma jakiekolwiek pojęcie o europejskiej kulturze wyższej, wie, że lata zabawy w piaskownicy postmodernizmu - gdzie jest „twoja prawda” i „moja prawda”, ale nie ma niczego, co można by nazwać „prawdą” - sprawiły, że Europa nie potrafi wyjaśnić, dlaczego demokracja, uprzejmość i tolerancja są moralnie wyższe niż tyrania, brutalność i religijna przemoc”.

„Dzisiaj wszystko jest równe i dlatego islam ma prawo zabijać? A my mamy tylko prawo stanąć i powiedzieć nadstawiam drugi policzek a nie zapytać dlaczego mnie bijesz, dlaczego mnie zabijasz w imię przyszłości.?” - kontynuował arcybiskup podkreślając równocześnie, że „ Europa już dzisiaj tego nie wyjaśnia tylko przegłosowuje. U źródeł tej choroby Europy leży odejście od Boga i Dekalogu”.

Na zakończenie abp Depo przypomniał, ze „ludzie święci wzywają do życia w prawdzie i w czynie”. - Uwierzmy w bliskość naszych świętych a wtedy uratujemy nasze człowieczeństwo, nasze rodziny i świat. - zakończył abp Depo.

XVI Radomszczańskie Dni Rodziny odbyły się w dniach 23 maja - 7 czerwca pod hasłem: „Małżeństwo- sakramentem wzajemnego uświęcenia”.

Po raz pierwszy Radomszczańskie Dni Rodziny zorganizowane zostały w 2000 r. Ich głównym celem jest zwrócenie uwagi na rodzinę i jej znaczenie we współczesnym społeczeństwie.

Więcej informacji na stronie www.dni-rodziny-radomsko.strefa.pl

2015-06-08 12:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Kościół jest mocny modlitwą

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

jubileusz kapłaństwa

bazylika archikatedralna Świętej Rodziny

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Kapłani dziękowali Bogu za 60 lat kapłaństwa

Kapłani dziękowali Bogu za 60 lat kapłaństwa

Kościół Piotra i Pawła to Kościół modlitwy. Kościół jest mocny modlitwą – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 29 czerwca przewodniczył Mszy św. w kaplicy Najświętszego Sakramentu w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Podczas Mszy św. za 60 lat kapłaństwa dziękowali Bogu kapłani wyświęceni w 1961 r. przed drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

– Życie i wasza posługa wpisane są w życie naszej archidiecezji. Dziękuję za wszelkie dobro, które dokonało się przez waszą służbę. Życzę, abyście zawsze mogli powiedzieć za św. Piotrem: „Panie, Ty wszystko wiesz. Ty wiesz, że cię kocham” – mówił na początku Mszy św. ks. prał. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej.

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję